RADNICE UŽ DALŠÍ BYTY NEJSPÍŠ PRODÁVAT NEBUDE

0

Zastupitelé zrušili platná pravidla na prodej bytů. Podle všeho tak pro zbývající nájemníky možnost zisku levného bytu, který šlo obratem prodat za několikanásobek pořizovací částky, skončila. Když se na počátku 90. let minulého století s privatizací komunálních bytů začalo, měla jich radnice 1200. Dnes už je jich pouze 250. Podle Ludmily Těhníkové, vedoucí odboru správy majetku městského úřadu, se o prodeji dalších bytů v současnosti neuvažuje.

Nejvíce městských bytů je dnes v Nádražní ulici – jedná se o blok domů naproti obchodům, potom jsou to jednotlivé byty na různých místech ve městě. Například ale na sídlišti na Výšince, u nádraží nebo na Patočkově sídlišti nemá radnice už ani jeden byt. „Pouze na sídlišti na Přepeřské vlastníme nejstarší tam stojící bytový dům, kde byla před několika lety realizována střešní nástavba ze státní dotace. A podmínkou jejího poskytnutí bylo, že dům nelze v době následujících dvaceti let prodat,“ vysvětlila Těhníková situaci, že některé byty radnice nemůže prodat ani kdyby zastupitelé chtěli.

Lidé bydlící v komunálních bytech mají tedy smůlu, levně k bytu jako obyvatelé již zprivatizovaných domů už nikdy nepřijdou. To proto, že kdyby za čas radní přece jen chtěli některé byty prodat, už se jejich cena nejspíš bude blížit cenám tržním.

n200705161304_zap_97_07_bytyNejvíce bytů v současnosti spravuje místní bytové družstvo (zrovna v této době hledají nového předsedu), v některých domech vznikla samostatná družstva vlastníků. Na podporu privatizace lze uvést zejména to, že si majitelé po převodu do vlastnictví okamžitě začali svého majetku více vážit. Skvostným příkladem může být tzv. „šroubárenský panelák“ na sídlišti u nádraží. Před privatizací jeden z nejzanedbanějších, dnes tu jsou nová okna, nové výtahy a dodělává se fasáda. Ceny bytů v takto krásně opraveném domě již dávno překročily milion!

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.