RADAR ZAČÍNÁ VYDĚLÁVAT

0

Zítra z odboru dopravy turnovské radnice odejdou první dopisy se žádostí o podání vysvětlení majitelům vozidel, která překročila stanovenou rychlost v okolí pevného radaru v turnovské ulici 5. května. Podle vedoucího odboru Pavla Vaňátka bylo zaznamenáno na osmnáct stovek přestupků. Většinou jde o překročení rychlosti do 20 km/h, což obnáší pokutu minimálně 1500 korun. „Máme ale asi i 50 řidičů, kteří jeli víc než devadesátkou. Ty čeká zadržení řidičského průkazu a vysoká pokuta,“ řekl Vaňátko. Pevný radar v Turnově funguje od května, i díky němu se doprava v horní části města na příjezdu od Semil hodně zklidnila, naprostá většina řidičů už zařízení zaregistrovala.

Právě psychologický prvek, kdy řidiči o existenci radaru vědí a místo plynového pedálu používají brzdový, vede k myšlence instalace dalších radarů. „V současné době probíhá výběrové řízení na dodavatele systému. Vítěz bude znám na konci září. Letos už žádný nový radar ve městě určitě nebude, další se objeví až v příštím roce,“ uvedl Pavel Vaňátko.

Celkem by v okolí Turnova mělo být instalováno sedm pevných radarů. Zatím se hovoří hlavně o Karlovicích, Malé Skále a Ktové. Přímo ve městě budou nejméně dva nové radary, jeden na příjezdu od Přepeř a druhý na příjezdu od Mašova. Cena jednoho radaru se pohybuje asi kolem 1,5 milionu korun, radnice je ale nekupuje, pouze pronajímá. Podle Vaňátka firma, která radary pronajímá, dostane zhruba 60 procent z vybrané částky na pokutách, za to ale musí poskytnout veškeré servisní služby spojené s přenosem dat z radaru na městkou policii, která přestupky eviduje a předává k dalšímu vyřízení odboru dopravy.

Hříšníkům, resp. majitelům vozidel, nejdříve domů přijdou dopisy se žádostí o podání vysvětlení. To proto, že dřív než pracovníci odboru dopravy udělí pokutu, musí zjistit totožnost řidiče, který se přestupku dopustil. Teprve potom dostane hříšník domů výzvu k zaplacení pokuty. Pokud s ní nebude souhlasit, může se odvolat. Zaplatí tisícikorunu a přestupek se bude projednávat ve správním řízení. Samozřejmostí kromě pokuty je také odebrání příslušného počtu bodů.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.