PROJEKT FOKUSU BUDE MUSET POČKAT

0

Projekt turnovského Fokusu bude muset počkat, to je velmi nepříjemná zpráva pro členy tohoto známého občanského sdružení, které pečuje o hendikepované dospělé ze spádové oblasti Turnovska. Víc než tři roky manažerka sdružení Luďka Kanclířová a lidé z jejího týmu připravují projekt výstavby vlastního zařízení v Tázlerově ulici. Dnes, ve chvíli podání žádosti do jednoho z operačních programů Evropské unie, musí být záměr odložen. Důvod? „Konkurenční“ projekt radnice má přednost!

n200803041254_zap_104_08_fokusNové sídlo Fokusu, který v současné době najdete v budově kina v Žižkově ulici, má vzniknout na místě zchátralé budovy zdravotního střediska v Tázlerově ulici, které je dlouhodobě kvůli špatnému technickému stavu uzavřeno. Objekt bude zbourán a na jeho místě s podporou grantů EU má vyrůst zařízení, které klientům sdružení poskytne odpovídající zázemí na dlouhá léta dopředu. Fokus by zde měl provozovat dvě registrované služby, a sice centrum denních služeb a osobní asistenci pro dvě cílové skupiny: osoby s duševním onemocněním starší 16ti let a osoby s mentálním postižením starší 16ti let (viz www.fokusturnov.cz ). Kapacita je počítána asi pro 30 osob. S chráněnými byty se v tomto objektu nepočítá.

„Fokus Turnov a jeho investiční záměr se stal v této chvíli konkurenčním projektem k připravovaným projektům radnice, i když investice jak finanční, tak lidské, jsou ze strany radnice i Fokusu značné,“ komentuje současný stav Luďka Kanclířová. Sdružení v této chvíli nesplňuje jednu z povinných příloh projektové dokumentace, a sice doklad o vyřešení majetkoprávních vztahů k objektu v Tázlerově ulici.
„Po dohodě s radnicí a s příslibem místostarostů Pekaře a Hozdeckého na mimořádné valné hromadě Fokusu, která se konala v pondělí 3. března, k tomuto aktu dojde v nejbližších měsících. Pak bude možnost využít další, v pořadí druhou výzvu Regionálního operačního programu. Ta je plánována na podzim tohoto roku,“ dodala Kanclířová. Podle ní je objekt v Tázlerově ulici v této chvíli stále pro členy sdružení Fokus Turnov prioritou, protože by splňoval všechny podmínky pro práci s hendikepovanými.

 

„Je to pro vedení města velmi nepříjemná situace, bohužel došlo k výraznému ponížení částky, která v daném operačním programu je a město se tak dostává do konkurence s dalšími projekty,“ uvedl místostarosta Aleš Hozdecký. Přitom konkrétně on, jak řekl, činnost Fokusu vždy podporoval a podporovat bude. „Stáli jsme před rozhodnutím, čemu dát přednost. Buď nové zařízení Fokusu nebo oprava plavecké učebny na Výšince. Přitom právě bazén, kde se učí plavat všechny děti z Turnova, je v současnosti v takovém technickém stavu, že prakticky každý den tady může dojít k havárii,“ shrnuje Hozdecký důvody, proč nakonec vedení města dalo přednost podání žádosti na rekonstrukci bazénu.

A přidává se i starostka města Hana Maierová s poukazem na to, že je nutný reálný pohled na potřeby města. „Když projekt Fokusu na vlastní stavbu v Tázlerově ulici vznikl, ještě jsme nevěděli, že bude Střelnice, kam se přesune většina kulturních aktivit. Nyní bude muset být přehodnoceno i vlastní fungování kina v Žižkově ulici a toho, co v budově do budoucna bude. Když byla alokace dotačního titulu ponížena o jednu třetinu, požádali jsme paní Kanclířovou, aby vše zvážila s tím, že je nyní pro nás důležitější řešit havarijní stav bazénu,“ zdůraznila starostka města.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.