PŘICHÁZÍ NOVÝ JÍZDNÍ ŘÁD VEŘEJNÉ DOPRAVY, CO PŘINÁŠÍ?

0

Od neděle 9. prosince platí nové jízdní řády vlakové a autobusové dopravy. Co je nového na Turnovsku? V autobusové dopravě jen pár kosmetických změn, na železnici je několik novinek příjemných a jedna nepříjemná – jízdné podraží! Dříve ale, než se budeme jednotlivým novým spojům věnovat, podívejme se na vlakové nádraží v Turnově. Na počátku prosince zde začala fungovat poslední část informačního systému pro cestující.

Ti dnes mají k dispozici v odbavovací hale velký světelný panel s odjezdy a příjezdy vlaků, na stanici je rozhlas a nyní nově na peronech u každé koleje další světelný panel, který oznamuje čas odjezdu, cílovou stanici a případné zpoždění vlaku. Dříve pro turnovskou železniční stanici charakteristické plechové tabulky před vlaky zmizely do historie… Podle Jiřího Bubáka, vrchního přednosty turnovské železniční stanice, přišla tato poslední investice do informačního systému na 2,5 milionu korun. „Jsem rád, že se nám vše podařilo dotáhnout úspěšně do konce. Některé sny ale ještě zůstaly, především je to zastřešení nástupišť a podchod k nejvzdálenější koleji, odkud by vlaky směrem na Jičín mohly odjíždět rovnou a nemusely by posunovat přes zhlaví,“ řekl Bubák a připustil, že bohužel ani jedna z akcí není v současnosti pro České dráhy prioritní. Nicméně, jestli se v budoucnu ještě něco podaří realizovat, tak to bude spíš zastřešení nástupišť. Turnovská železniční stanice patří v současnosti mezi 34 uzlových stanic v České republice, obsluhuje území až k Butovsi za Jičínem na jedné straně a Horkami u Staré Paky a Sychrovem na druhé, resp. třetí straně. Celkově zde pracuje zhruba 300 lidí.

Změny v železniční dopravě na Turnovsku od 9. prosince 2007
Studenti, ale i lidé, kteří pracují v Praze, uvítají nový rychlík, který vyjíždí sedm dnů v týdnu z Turnova ve 4.43 hodin a v Praze na hlavním nádraží je v 6.45 hodin. I z Prahy jede nový spoj, a sice s odjezdem z hlavního nádraží v 19.06 hodin a příjezdem do Turnova ve 21.10 hodin. Další novinkou je rychlý ranní spoj ze Semil do Liberce, který vyjíždí z Turnova v 6.10 hodin a v Liberci je v 6.54 hodin. Celkově na trase mezi Pardubicemi a Libercem nyní jezdí již devět párů rychlíkových spojů denně ve dvouhodinovém taktu! A ještě jedna novinka – v neděli můžete jet do Prahy také přes Jičín. Odjezd z Turnova je v 16.44 hodin, až na Hrubou Skálu vlak staví na všech zastávkách a potom ještě v Rovensku, Libuni a Jinolicích. Do Prahy na Masarykovo nádraží přijíždí v 19.25 hodin.
To jsou ty příjemné novinky, jsou ale bohužel i ty opačné. Od nadcházející neděle dojde na železnici k zásadnímu zdražení jízdného.
„Od platnosti nových jízdních řádů dojde k výraznému zdražení jízdného v železniční osobní dopravě, kterou zajišťují České dráhy, a.s. Současný pásmový tarif bude zrušen a cestující budou platit za skutečně projetou vzdálenost. Zdražení postihne hlavně pravidelné cestující,“ upozornil Vladimír Richter, člen Rady Libereckého kraje, pověřený vedením resortu dopravy. „Bohužel se obáváme, že zdražení jízdného bude znamenat odliv cestujících od železniční dopravy směrem k individuální a autobusové,“ zdůraznil Richter. Podle něho u jednotlivého obyčejného jízdného dojde v pásmech do 50 km k mírnému zlevnění jízdného. Toto jízdné je však využíváno jen malým množstvím nepravidelných cestujících a v porovnání s tarifem IDS LK (Integrovaný dopravní systém Libereckého kraje), který v současné době platí u největších autobusových dopravců v Libereckém kraji, je zhruba o 24 procent dražší. „Dojde k výraznému zdražení u dnes často používaných druhů jízdného: tzv. zpáteční slevy a u týdenních a měsíčních jízdenek. Oproti současnému stavu jízdné zpáteční sleva podraží v pásmech do 50 km v průměru o 25 procent, měsíční jízdenka dokonce o 32 procent,“ vypočítává radní.

Změny v autobusové dopravě na Turnovsku od 9. prosince 2007
Podle Jana Křiklána, manažera osobní dopravy ČSAD Semily, nedochází letos v Turnově a okolí k žádným zásadním změnám v jízdních řádech ČSAD Semily, a.s. „Na lince 630086 ze Sobotky do Turnova se mění trasa u ranního spoje, který bude navíc obsluhovat zastávku Turnov – u masny. Na žádné lince nedochází k většímu časovému posunu než pět minut. U řady spojů byly zkráceny jízdní doby, které už neodpovídaly současným potřebám,“ uvedl Křiklán. Za zmínku stojí ještě přejmenování zastávky Turnov, LŠU na Turnov, Husova, protože Lidová škola umění nejenže už léta neexistuje, ale i ZUŠ byla dávno přestěhována na náměstí…

 

Tolik tedy nejzákladnější změny v nových jízdních řádech. Samozřejmě platí, že pojedete-li kamkoli, seznamte se se změnami dříve než vyjedete. Třeba na internetu. Spoje vám také rádi vyhledají v infocentru na turnovském náměstí.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.