HRAD VALDŠTEJN DĚTSKÝMA OČIMA A PŘÍPRAVA NA NOVOU SEZONU

0

Hrad Valdštejn vyhlašuje soutěž pro děti s názvem „Valdštejn dětskýma očima“. Úkolem a hlavním cílem soutěže je namalovat obrázek spojený s hradem Valdštejnem. Může to být obrázek stavby, osobnosti či předmětu, který je součástí vybavení hradu. Obrázek by měl být maximálně do velikosti A3.

Do soutěže může zaslat každý autor pouze jeden obrázek. Fantazii při tvorbě obrázku se meze nekladou. Důležitý je nápad, kreativita a zajímavá technika. Z druhé strany obrázku je potřeba uvést jméno autora, věk a kontaktní e-mailovou adresu.
Hotové obrázky můžete zasílat poštou nebo donést osobně na Regionální turistické informační centrum, Skálova 84, Turnov. Obálku nazvěte „Dětská soutěž – Valdštejn“. Poslední termín odevzdání je 31. května 2021. Hraje se o volné vstupenky na dětskou prohlídku Valdštejna s platností do roku 2022. Oceněné obrázky budou navíc v létě vystaveny přímo na hradě a také virtuálně na oficiálním facebookovém profilu Valdštejna.

Erb Aehrenthalů, kresba Jiří Lode

Hrad Valdštejn se samozřejmě také připravuje na novou sezonu. K vidění budou mj. nové předměty v rámci mobiliáře. Třeba čajová panenka v šatech novorokokového střihu, které krásně korespondují s kolorovanými litografiemi, které zarámované zdobí spodní část klasicistního domu a čajový salonek. V mobiliáři přibyly i další zajímavé předměty. Jsou to například dva hrací strojky, prvorepublikové vějíře či barokní rytiny J. E. Ridingera a další.
V rámci oprav hradu dojde ještě před sezonou k opravě další části obvodové zdi na prvním nádvoří. Projekt vypracovaný na opravu obvodových zdí prvního nádvoří byl rozdělen do jednotlivých etap a každý rok se dle finančních prostředků uskuteční jeho část. Zároveň je nutné opravit břidlicovou střechu na romantickém paláci v zadní části hradu, neboť letošní zima a množství sněhu způsobily poškození některých břidlicových šablon a jejich stržení. V letošním roce by mělo dojit i k opravě a restaurování části stěny zákristie, kde došlo ke generální výměně elektrorozvaděče.

A na co se můžete, když to stav dovolí, těšit v hlavní návštěvnické sezoně? Kromě tradičních prohlídek a akcí to budou zase oblíbené večerní prohlídky, kde vás areálem hradu provedou příslušníci rodu Smiřických, kteří jsou spojeni dle pověsti i s výbuchem jičínského zámku. Šlechtickému rodu Smiřických bude věnována i panelová výstava na druhém nádvoří. Chybět nebudou ani dětské prohlídky a den věnovaný dětem: Dětské hry a klání. Z víkendových akcí se můžete těšit na tradiční Rytíře turnovského meče a Středověký víkend, který se v letošním roce ponese úplně v jiném duchu. V podhradí, v aehrenthalské konírně, bude probíhat výstava s názvem Erbovní bestie.
Hrad Valdštejn na sezonu připravuje i nové suvenýry.

To nejdůležitější bohužel zatím nevíme. Přestože jsme připraveni hrad v dubnu otevřít, není zatím jasné, kdy to dovolí epidemická situace. Na hlavní sezonu už ale doufáme, že bude otevřeno.
Eliška Gruberova, ředitelka příspěvkové organizace Turnovské památky a cestovní ruch

PANENKY NEJSOU JEN NA HRANÍ
Čajové panenky byly ve své době velmi praktické a jejich sukně sloužily jako „jakési termosky“. Stavěly se na konvice s horkým čajem, aby nápoj rychle nevychladl.
Tyto panenky tvořily nedílnou součást interiéru první poloviny 19. a počátku 20. století a velmi oblíbené byly i za první republiky. Byly tvořeny většinou porcelánovým tělíčkem a kovovou konstrukcí, kterou si pak hospodyňky pošily podle své libosti a potřeby. Panenky mohly mít šaty různých módních stylů a většinou barevně ladily i s interiérem. Mohly měnit paruky nebo účesy, nechyběly ani různé doplňky jako kabelky či paraplíčka.
Naše čajová panenka pochází z druhé poloviny 19. století a původně byla součástí zařízení loveckého zámečku nacházejícího se nedaleko Benešova, který vlastnil jeden ze zakladatelů a současně první ředitel První Českomoravské továrny na stroje (pozdější ČKD) v Libni u Prahy, pan Vojtěch Novotný. Do zámečku nebyla zavedena elektřina a nebyl natolik zajímavý, aby byl po válce vyvlastněn. Po smrti pravnuka Vojtěcha Novotného došlo k dělení majetku a část pozůstalosti byla rozprodána. A tak se panenka dostala až do Galerie Nostalgie Antik v Jablonci nad Nisou a odtud na hrad Valdštejn, kde krásně doplňuje jeden z jeho interiérů. Novorokové šatečky nejsou úplně původní, ale jsou ušity ze staré látky.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.