PRAVIDLA PRO UDĚLOVÁNÍ CENY MĚSTA POTŘEBUJÍ VELKOU ZMĚNU

0

Všiml jsem si, že na chystaném květnovém zastupitelstvu (24. 5.) se bude projednávat změna pravidel pro udělování Ceny města Turnova. Konečně, zaradoval jsem se a podíval se do materiálu k tomuto programu jednání (ZDE). Jaké bylo mé zklamání. Podle nich se zvyšuje počet a složení členů hodnotící komise a snižuje odměna ze sto na padesát tisíc korun.

Nevím kolik lidí na vlastí kůži pocítilo, jak umí zabolet „vymakaný“ turnovský způsob udělování této výroční ceny. Pravidla v době vzniku byla opravdu šita horkou jehlou a bohužel se nenašel krejčí, který by je za oněch deset let, co platí, dopracoval nebo opravil. A ani poslední jejich změna mnoho nového nepřinesla. A stačilo by tak málo.

Třeba, že se nejprve veřejně vyhlásí nominace na udělení této ceny. Už jen to je pro každého jmenovaného poměrně velkým uznáním. Samozřejmě nějaká hodnotící komise připraví materiál pro zastupitelstvo, ve kterém vynese svůj názor. Poslední slovo má však zastupitelstvo. Jak umí být veřejná rozprava zastupitelů nepříjemná, bylo za dobu udílení ceny prokázáno již několikrát (proti tomu je zajištěná ochrana údajů kupců pozemků dětskou srandičkou). A přesto by se to dalo vyřešit pouze tím, že o udělení ceny by se hlasovalo tajným hlasováním. Tak se to provádí v mnoha městech a ještě k tomu jsou uchazeči vedeni pod čísly, která se zveřejňují místo jmen, která nejsou veřejně známá. Možná trochu víc práce, ale daleko více úcty. Výsledek by se dozvěděl třeba jeden pracovník, který by si jméno vítěze nechal sám pro sebe. V případě úniku informací by bylo hned patrné, kdo to zveřejnil. Je problém to neprozradit, připravit se na nejrůznější naléhání apod., ale jde to (mám to vyzkoušené z udělování Turnovské pecky). Pokud by hlasování bylo bezproblémové, je vše v pořádku. V případě vyrovnaného počtu hlasu by se muselo dalším kolem hlasování rozhodnout, zda cenu obdrží všichni držitelé se stejným počtem hlasů či jen jeden, kterému by pak byla na slavnostním zasedání cena předána (to by bylo opravdové překvapení). Samozřejmě by vše bylo řádně dokumentované a třeba kontrolní komise by následně vše zkontrolovala, aby nevznikly jakékoliv pochybnosti o serióznosti a výsledcích udělování ceny.

 

Měst, ve kterých se provádí předávání nejrůznějších cen měst a obcí, je opravdu hodně a stejně tak je to i s pravidly. Pokud jsem si však stačil všimnout, drtivá většina z nich je na nominované opravdu shovívavá a tolerantní a opravdu nepřipustí, aby se oceňovaná zásluha nakonec nepřevrátila do obyčejného pranýřování. Tak tomu třeba bude už letos v Turnově také. Moc bych si to přál.

 

A ještě několik poznámek bych si dovolil. Tentokrát k udělování čestného občanství. S touto tradicí se začalo v roce 1911. Za 89 let jeho udělování se této cti dostalo 26 osobám. Od roku 2001 se udělování provádí podle nových pravidel a za tuto dobu titul získalo 11 osob. Poměrně velký nepoměr. Chápu, že se musela napravit doba, kdy se mnoho cen neudělovalo, ale na druhou stranu by se s tímto nejvyšším městským oceněním mělo přeci jenom více šetřit. Navíc způsob „evidence“ udělených občanství se neprovádí takovým způsobem, jakým by si to zasluhovalo. Na internetových stránkách je jeden materiál v PDF, jako by šlo o obyčejný materiál pro nějakou podřadnou komisi. Myslím si, že by to chtělo více úcty a pokory. Takové té opravdové a nehrané. Co třeba někde zřídit veřejně přístupnou galerii čestných občanů města Turnova doplněnou o fotografie či podrobnější popisky. Možná by se pak v někom hnulo svědomí a přehodnotil by některé osoby, které sem ale opravdu nepatří a o kterých se toho ví opravdu hodně málo (třeba rok 1945 Daliměřice, 1965, 1970, 1983).

Vím a chápu, každá doba má své hrdiny… Ale sdílet stejné ocenění s některými osobami by se mi a myslím, že i mnoha dalším, moc nelíbilo.

   

Vašek Feštr

vaclav.festr@gmail.com

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.