PŘÁTELSTVÍ PŘES HRANICI

0

Město Rovensko pod Troskami před dvěma lety navázalo partnerské styky s polskou obcí Mecinka. Ta leží v centrální části dolnoslezského kraje nedaleko Jaworu, s kterým má uzavřeno partnerství město Turnov. Ve 14 obcích Mecinky a čtyřech osadách žije téměř pět tisíc obyvatel. Místo je turisticky zajímavé díky Javorské nížině, Kačavskému pohoří a hlavně díky přírodnímu parku Chelmy, který vznikl v roce 1992.

Rovensko pod Troskami i Mecinka společně připravují a realizují projekty v rámci Euroregionu Nisa, které prohlubují poznávání mezi oběma národy. Časem se tato oficiální setkávání změnila v přátelství mezi obyvateli obou míst. Vzájemně jsou pořádána různá setkání a soutěže.

 

n200902251948_zap_100_09_polskoNapříklad hasiči z Rovenska každoročně zvou své polské kolegy na přátelské zápolení v soutěžích požární techniky. Při dožínkových slavnostech v Mecince nechybí ani delegace z Rovenska. Představitelé obou obcí se pravidelně scházejí na přípravách projektů financovaných z Evropské unie. V roce 2008 se do těchto aktivit zapojily i školy u nás a v Polsku. Děti si zde změřily své síly v mezinárodní olympiádě, kterou pořádala rovenská škola.

 

Přátelství, které bylo zpočátku jen na papíře, se změnilo ve skutečnost. Hranice mezi našimi národy přestala existovat. Do budoucna připravujeme další setkání. Vzájemné poznávání pokračuje. Máme k sobě blízko…

 

Pavel Koldovský, starosta Rovenska pod Troskami
www.rovensko.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.