S teplotami pod bodem mrazu narůstají hasičům výjezdy k požárům sazí v komínech, požárům kvůli nesprávné obsluze topidel, kvůli manipulaci se žhavým popelem či špatnému umístění hořlavých předmětů v blízkosti topidla. Nejvíce požárů pak vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze. O uplynulém víkendu zasahovaly čtyři jednotky hasičů v Mníšku, kde došlo k požáru dřevěného obložení a části trámů v blízkosti komínového tělesa. Majitel se snažil požár uhasit ještě před příjezdem jednotek pomocí zahradní hadice, nadýchal se však zplodin hoření a byl odvezen záchrankou.
V Libereckém kraji bylo v roce 2016 zatím 80 požárů způsobených topidly či komíny. Nejvíc požárů bylo způsobeno vznícením sazí v komíně, a to 57. „Dalšími příčinami v souvislosti s topením jsou nevhodná nebo špatná konstrukce kouřovodu, zazděný trám v komíně, vznícení hořlavých materiálů uchovávaných v blízkosti kamen nebo manipulace se žhavým popelem,“ popisuje Radek Poloprutský z oddělení prevence HZS Libereckého kraje. Jak dodal, celkem požáry topidel a komínů způsobily v letošním roce škodu ve výši necelých 8,5 miliónů korun.
CO JAKO MAJITEL DOMU MUSÍTE ZAJISTIT ANEB ČIŠTĚNÍ, KONTROLA A REVIZE SPALINOVÉ CESTY
Dle zákona 133/1985 Sb., o požární ochraně ve znění pozdějších předpisů, se spalinová cesta považuje za vyhovující z hlediska ochrany zdraví, života nebo majetku osob, jestliže se čištění, kontrola a revize spalinové cesty provádí způsobem podle tohoto zákona.
Základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kW při celoročním provozu je 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva, 2x ročně na kapalná paliva a 1x ročně na plynná paliva.
Čištění spalinové cesty od spotřebičů na pevná paliva o jmenovitém výkonu do 50 kW je možné provádět svépomocí. Čištění spalinové cesty se provádí odstraňováním pevných látek, usazenin a nečistot ze spalinové cesty a jejích komponentů a výběrem pevných částí spalin nahromaděných v půdici komínového průduchu a kondenzátů ze spalin. Pokud právnická nebo podnikající fyzická osoba provede čištění svépomocí, učiní o tom písemný záznam.
Jednou za rok je třeba nechat provést kontrolu spalinové cesty, a to osobou, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví. Kontrola spalinové cesty se provádí po jejím vyčištění mj. posouzením konstrukčního provedení spalinové cesty včetně připojení spotřebiče paliv, posouzením provozuschopnosti komína, posouzením přístupu ke komínu, posouzením stavebně technického stavu spalinové cesty a zajištěním požární bezpečnosti stavby.
„Topím-li celoročně kamny na tuhá paliva, tak 2x do roka si mohu provést čištění svépomocí a jednou za rok ho provede kominík spolu s kontrolou. Oprávněná osoba (kominík) předá objednateli služby (majiteli) neprodleně, nejpozději do 10 pracovních dnů ode dne provedení čištění nebo kontroly, písemnou zprávu o provedeném čištění nebo kontrole,“ vysvětluje Poloprutský.
Revize spalinové cesty se provádí před uvedením nové spalinové cesty do provozu, při změně druhu paliva, před připojením spotřebiče do nepoužívané spalinové cesty, před výměnou spotřebiče za jiný druh, typ, výkon, nebo po komínovém požáru, či vzniku trhlin u používané spalinové cesty. Revizi provádí osoba, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví a zároveň revizním technikem spalinových cest.
Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí HZS Libereckého kraje, zdenka.strauchova@hzslk.cz