PLAMÍNEK FLAMBUCHA BUDE S HASIČI POMÁHAT DĚTEM

0

Nehody, pohromy, katastrofy, zkrátka nešťastné události se nevyhýbají ani dětem. Aby se hasičům s dětmi dobře navazoval kontakt a mohli lépe odpoutat pozornost od nepříjemných úkonů, jako třeba vyprošťování při nehodě nebo ošetření zranění, budou mít pro ně ve svých autech plyšovou hračku  – plamínek Flambuchu. Do této doby plnil obdobnou úlohu dráček Záchranáček, ale od nového roku budou mít v Libereckém kraji svého, zcela originálního maskota.

Grafika plamínku vznikla vloni ve studiu akademického malíře Martina Šimka a letos získal plamínek i svou další tvář v podobě plyšové hračky. Jak taková „obyčejná“ hračka může pomoci, vysvětluje psycholožka HZS Libereckého kraje Drahomíra Horová: „Hračka je v zátěžové situaci velkým pomocníkem ke snížení napětí. Je něco, co dítě zná, je mu blízká, normalizuje mu situaci a pomáhá ji zvládnout ve smyslu, že není samo. Nemalý podíl má i materiál, z něhož je hračka vyrobena. Plyšák by měl být příjemný na dotek, hřejivý a rozhoduje i barva, velikost a koneckonců i tvar. Výraz by neměl strašit, ale vyvolávat pozitivní emoční ladění.“

Dítě může plyšáka obejmout, přitisknout se k němu, dát si ho vedle sebe, mluvit s ním. To jsou přirozené reakce a potřeby dětí v prostředí, kde se necítí v bezpečí. „Přes hračku lze snadněji s dítětem navázat kontakt a pomáhá dospělým, pokud komunikace s dítětem vázne. Lze s ní poměrně dobře a snadno odpoutávat pozornost od nepříjemné situace, ve které se dítě aktuálně nachází,“ doplnila psycholožka hasičů.

Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí, Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje, zdenka.strauchova@hzslk.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.