EGYPŤANÉ NA „ŠPERKÁRNĚ“

0

V úterý 14. prosince byl Turnov, ale hlavně naše škola, svědkem velké události. Svou vzácnou návštěvou nás poctila velvyslankyně Egyptské arabské republiky v ČR, Její Excelence, paní Amal Mourad. Nebyla to návštěva náhodná, navazovala na cestu zástupců SUPŠ a VOŠ Turnov do Káhiry v květnu 2009 a na následnou návštěvu egyptské delegace v Turnově v červnu 2010. Důvodem těchto dlouhých cest je navázání spolupráce mezi egyptskými a českými šperkaři. V Egyptě, v oblasti Asuánu, by měla vzniknout střední šperkařská škola, podobná té naší, kterou by naši odborníci ze SUPŠ a VOŠ Turnov pomáhali budovat, vytvářet vzdělávací program, vlastně učit Egypťany učit šperkařinu!

Proto byli v červnu členy delegace z Egypta zástupci ministerstva průmyslu a obchodu EAR, představitelé naší ambasády v Káhiře a hlavně zástupkyně podnikatelské sféry, nejznámější šperkařka v Egyptě, paní Azza Fahmy. Všichni členové egyptské výpravy byli naší školou nadšeni. Hlavně paní Azza Fahmy nešetřila chválou, projela umělecké školy v mnoha zemích světa, i školy vysoké, ale s takovou úrovní uměleckého vzdělávání se prý ještě nesetkala. Okamžitě nabídla našim absolventům stáže se zajištěním plného finančního krytí v její firmě v Káhiře a rozhodla se vyvolat jednání s naším zřizovatelem, Libereckým krajem, o další spolupráci s naší školou.

Proběhlo mnoho jednání na úrovni ministerstva školství, Libereckého kraje, guvernorátu Asuán a Ministerstva průmyslu a obchodu EAR. Tím posledním bylo jednání paní velvyslankyně s hejtmanem Libereckého kraje. Postupně je projednávána spolupráce nejen v oblasti školství, ale i v oblasti průmyslu a zemědělství.

 

n201012201631_oso_138_010_supsJako třešničku na dortu si paní velvyslankyně nechala prohlídku SUPŠ a VOŠ v Turnově. Přestože počasí v úterý ukázalo svou tvrdou tvář, přichystali jsme si pro ni nabitý program. V restauraci Divizna byl přichystán slavnostní pozdní oběd, na náměstí Českého ráje se v Galerii Granát paní velvyslankyně seznámila s výrobou granátových šperků, v Klenotnici v Muzeu Českého ráje pak mohla obdivovat práce žáků a pedagogů naší školy z 1. poloviny 20. století. A potom už paní velvyslankyni a její tajemnici čekala návštěva školy. I přes pozdní odpoledne a hrozící sněhovou kalamitu, i přes to, že škola byla ve fázi výměny oken v dílnách, si obě dámy prohlédly naše ateliery, výstavní sál i dílny. Následné jednání v ředitelně školy přineslo konkrétní úkoly a termíny uskutečňování projektu spolupráce pro obě strany. Paní velvyslankyně odjížděla, podle jejích vlastních slov, plná úžasných dojmů, popřála nám hodně talentovaných žáků, mnoho dalších úspěchů a bezproblémové pokračování projektu spolupráce.

 

Ing. Jana Rulcová,

ředitelka Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy Turnov

jana.rulcova@sups.info

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.