OTÁZKY VÁCLAVA MORAVCE Z LIBERCE ANEB PARLAMENTNÍ VOLBY NADOHLED

0

Ve středu 24. února můžete na obrazovkách České televize na programu ČT1 a ČT24 od 21.00 hodin sledovat živě předvolební speciál Otázek Václava Moravce. V minulém týdnu se podobný přenos uskutečnil z Karlových Varů, nyní se vysílá z Liberce. V období před parlamentními volbami navštíví „Otázky“ všechny kraje České republiky. Pozvání do improvizovaného studia, v Liberci to bude Centrum Babylon, dostali zástupci stran, kteří ve speciálním předvolebním průzkumu překročili hranici 5 % nutnou pro vstup do poslanecké sněmovny. Průzkum v kraji pro Českou televizi provedly agentury SC&C a STEM.

Podle nich by květnové volby do Poslanecké sněmovny (uskuteční se 28. a 29. května) v Libereckém kraji vyhrála ODS. Druhý nejvyšší počet hlasů by obdržela ČSSD, následovaná TOP 09 a komunisty. Pětiprocentní hranici překonaly ve zvláštním předvolebním průzkumu ještě dvě uskupení – Věci veřejné a Strana práv občanů (strana Miloše Zemana).

Občanským demokratům by dalo hlas 24 procent oprávněných voličů. Druhá ČSSD ztrácí na ODS procento, získala by 23 procent. Třetí by skončila TOP 09 (14,5 procent), komunisty by volilo 12 procent lidí. V regionu zabodovaly ještě Věci veřejné a Strana práv občanů – získaly by 6,5 procent hlasů, respektive 5 procent.

 

Parlamentní Strana zelených ani lidovci by pětiprocentní hranici nepřekročili. Zelené by v Libereckém kraji podle zmíněného speciálního průzkumu volilo 3,5 procenta lidí, 2 procenta voličů by dala hlas Lidovcům. Zisk ostatních stran kandidující v regionu se pohyboval kolem jednoho procenta či méně.

 

Hlavními hosty středečního pořadu budou: poslanci Zdeněk Mach (ODS) a Pavel Ploc (ČSSD), starosta Železného Brodu Václav Horáček (TOP 09), advokátka Marie Nedvědová (KSČM), podnikatel a bývalý hejtman Libereckého kraje za ODS Petr Skokan (Věci veřejné) a ředitelka ZŠ a ZUŠ Věra Dunajčíková (Strana práv občanů). Diskutovat se mimo jiné bude také o dopravní obslužnosti v kraji, o nutnosti zdravotnické nebo důchodové reformy a také o tom, zda bylo či nebylo pro region přínosné loňské Mistrovství světa v klasickém lyžování, které hostil Liberec.

 

Počtem voličů je Liberecký kraj druhým nejmenším volebním krajem. V současné sněmovně zastupuje Liberecko osm poslanců. Aby se kandidující strana dostala do sněmovny, musí získat alespoň pět procent hlasů ze všech odevzdaných v celé ČR. To, že preference strany v kraji přesáhnou pět procent, ale neznamená, že zde kandidující zástupci dostanou do parlamentních lavic. Například v minulých volbách získala Strana zelených v regionu téměř deset procent hlasů, při rozdělování mandátů podle d’Hondtovy metody to ale nestačilo.

(Zdroj: Česká televize)

 

Jak jste na tom několik týdnů před parlamentními volbami vy, vážení čtenáři?

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.