OSLAVÍ JEDINÁ HVĚZDÁRNA V LIBERECKÉM KRAJI 50. VÝROČÍ SVÉ EXISTENCE REKONSTRUKCÍ?

0

O naléhavosti opravy turnovské hvězdárny na Vrchhůře se mluví již nejméně druhé desetiletí. Za poslední roky bylo zaznamenáno několik pokusů, jak na opravu získat potřebné finance, nikdy k tomu ale nedošlo. Až nyní to vypadá, že by k rekonstrukci skutečně mohlo dojít. „Intenzivně jednáme s německým partnerem, zhruba desetitisícovým městem Ottendorf-Okrilla, které leží nedaleko Drážďan. Zástupci německého města se byli podívat u nás, my se byli podívat tam, o vzájemnou spolupráci je oboustranně velký zájem, což ve finále může znamenat i to, že Turnov bude mít nové partnerské město v zahraničí,“ přiblížil turnovský místostarosta Otakar Špetlík.

V posledním lednovém týdnu bude podána žádost do operačního programu EU Cíl 3 na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko. Zhruba na přelomu jara a léta by měl být znám výsledek. Na opravu hvězdárny je potřeba zhruba 15,5 mil. Kč, podíl města má být zhruba ve výši 15 %. Probíhat mají společné projekty z české i německé strany, a to nejen na poli astronomie, mineralogie, ale i ekologie a ochrany životního prostředí. Na rekonstrukci budovy hvězdárny je již připravena studie, kterou zhotovila firma Profes projekt, budova by měla být rozšířena o jedno patro, vzniknou zde dva menší prostory – jeden malý sál a variabilní klubovna. K tomu zde bude potřebné moderní zázemí. Součástí záměru je i osazení hvězdárny novým výkonným teleskopem, který by vyrobil Ústav fyziky plazmatu AV ČR, oddělení TOPTEC Akademie věd ČR, sídlící v Turnově ve Skálově ulici. Teleskop má být třetí největší v Česku. Náklady na jeho pořízení ve výši zhruba 1,5 mil. Kč půjdou na vrub rozpočtu města.

n201201250800_zap_23_2012_hvezdarnaV současnosti hvězdárnu spravuje Středisko pro volný čas dětí a mládeže Žlutá ponorka, schází se tu jednou týdně astronomický kroužek pod vedením profesora zdejšího gymnázia Vladimíra Kafky. V případě rekonstrukce by zde měly být aktivity mnohem širší, už třeba proto, že se jedná o jedinou hvězdárnu na území Libereckého kraje a ani mnoho Turnovanů v jejích útrobách ještě nikdy nebylo.

Hvězdárna na Vrchhůře byla budována na přelomu 50. a 60. let především z iniciativy RNDr. Ivana Šolce, CSc. Do provozu byla uvedena v roce 1962. Objekt dříve sloužil především pro potřeby Fyzikálního ústavu AV, dnes je v majetku města. Hlavní kopule má průměr 6 metrů, hlavní část vybavení tvoří amatérsky konstruovaný refraktor 160/2500, zakoupený v polovině 90. let. Po technické stránce již není v nejlepším stavu, instalace nového teleskopu do zrekonstruovaného objektu hvězdárny je tedy obrovskou výzvou.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.