OHLÉDNUTÍ ZA EXTRÉMY UPLYNULÉHO LÉTA

0

Jen si to pro osvěžení připomeňme: Dlouhá a poměrně tuhá zima, i jaro spíše chladnější. Potom rychlý skok do horkého a vlhkého léta. A na konci srpna znovu citelné ochlazení a nadále už jen sporadické slunečné dny na střídačku s deštěm a chladnými rány. Co nám tedy uplynulé léto přineslo? Poměrně dlouhé periody s mimořádně teplým počasím. Ta první nastoupila v neděli 6. června a trvala do 12. června, kdy jsme v Turnově zaznamenali celkem čtyři tropické dny s denní teplotou ve stínu 30 °C a výše. Druhá daleko výraznější horká perioda začala na konci měsíce – 28. června – a trvala téměř tři týdny až do 16. července.

V tyto dny jsme v Turnově naměřili také nejvyšší teplotu uplynulého léta, a to ve čtvrtek 22. července, kdy se rtuť teploměru zastavila na 35,6 °C! Další červencové a srpnové dny už byly teplotně rozkolísanější, přesto se zhruba do poloviny srpna často udržovaly na letních hodnotách a občas i na hodnotách tropických. Přestože měsíc srpen mívá i v Pojizeří stálejší počasí, letos tomu bylo naopak – převládalo proměnlivé a vlhčí počasí a zejména v jeho druhé polovině i chladné s maximálními denními teplotami většinou od 15 do 24 °C.

Zajímavým extrémem uplynulého léta na Turnovsku je také nevídaný počet tropických nocí, kdy teplota neklesla pod 20 °C – celkem to bylo 13 (!) nocí, přičemž 16. července neklesla dokonce teplota do rána pod 25 °C, což je za celou historii pozorování APC rekord!

 

Nejdeštivějším měsícem uplynulého léta byl v našem regionu srpen se srážkovým měsíčním úhrnem srážek 262 mm (v červenci 98 mm a v červnu 78 mm). Celkem jsme zaznamenali 26 dnů s bouřkou, z toho nejvíce v červenci (10 dnů). Zajímavostí letošních bouřek a celkové cirkulace nad Pojizeřím byla skutečnost, že převážná většina bouřkových formací postupovala od jihu nebo jihovýchodu v teplém přenosovém pásu a jednalo se často o bouře velmi intenzivní s přívalovým deštěm, silným větrem nebo kroupami. Prakticky po většinu léta se nad střední Evropou dostávaly jednotlivé oblačné formace do střetu silného jižního proudění s méně výrazným prouděním od západu a tyto postupovaly od jihu k severu a často se začaly nad naším územím přetáčet do malých tlakových níží. Srpnová povodeň byla toho názornou ukázkou – malá tlaková níže se otáčela nad střední Evropou a její oblačné formace se nad severními pohraničními horami začaly na návětrné straně „opírat“ o tyto masívy a tak zde takřka nepřetržitě mnoho desítek hodin pršelo.

 

Máme hlášena také tři pozorování kulových blesků – po jednom z Jilemnice, Vlastibořic a Modřišic. I přes řadu intenzivních bouří nebyl letos na Turnovsku zaznamenán výskyt tornáda, pouze se vytvořilo několik větrných prachových vírů na čele bouřek, které ale bývají běžné.

 

Říjen by nám měl přinést záchvěvy pozdního babího léta, ale noci už zůstanou chladné a přidají se často i mlhy nebo nízká oblačnost.

 

Vlastík Brůček, APC Turnov

Brucek.Vlastimil@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.