NOVÉ STUDIE POMOHOU ROZVOJI SLUŽEB V ČESKÉM RÁJI

0

V pondělí 3. října se v prostorách zasedací místnosti turnovské radnice uskutečnila tisková konference spojená s podpisem smlouvy mezi Sdružením Český ráj a vítězem výběrového řízení na zpracování marketingové studie Český ráj bez bariér – občanským sdružením Sportem proti bariérám z Nové Paky. Do konce příštího roku tak vznikne studie, která bude základním stavebním kamenem pro žádoucí rozšíření služeb v Českém ráji. „Naším cílem je dosáhnout co největší bezbariérovosti turistických cest a návštěvnických objektů v Českém ráji. Nejde pouze o hendikepované na vozíčku, ale i o seniory a maminky s kočárky,“ přiblížil ředitel Sdružení Český ráj Jiří Lukeš.

Jak zdůraznil předseda novopackého sdružení Ladislav Kratina, vozíčkáři jsou velmi vhodnou skupinou potenciálních návštěvníků regionu, na kterých lze vyzkoušet vhodnost, nebo nevhodnost některých tras. „Když se pohybujete na invalidním vozíku, vnímáte i věci, které nejsou pro zdravého člověka důležité. Máme Český ráj již částečně zmapovaný, do příštího roku bychom rádi projeli všechny hlavní trasy. Budeme upozorňovat třeba jen na drobnosti, jejichž odstranění může pohyb v regionu pro hendikepované výrazně zlepšit,“ uvedl Kratina. Kromě vlastního zmapování jednotlivých tras novopacké sdružení připraví i tipy na výlety a několikadenní produktové balíčky služeb, které budou prezentovány na oficiálních internetových stránkách turistického regionu Český ráj www.cesky-raj.info , na veletrzích cestovního ruchu a v propagačních materiálech. Dále budou zpracovány návrhy na rozvoj této turistické nabídky (odstranění bariér v území). Důležité bude i stanovení obtížnosti popsaných tras ad. Velmi problematické je zpřístupnění památkových objektů pro tělesně hendikepované. I zde jsou ale světlé výjimky. Jak na setkání zaznělo, jednou z nich je hrad Valdštejn, který je z velké části bezbariérový už nyní a dokonce nabízí i sociální zařízení pro vozíčkáře, což u památek tohoto typu není běžné.

Studie Český ráj bez bariér je součástí jednoho velkého projektu, nazvaného „Marketingové a koordinační aktivity v Českém ráji“. Sdružení Český ráj se na tento projekt podařilo získat dotaci ve výši osmi milionů korun. „Díky těmto prostředkům v nejbližších dvou letech vzniknou nové propagační materiály, bude doplněna fotobanka Českého ráje, světlo světa spatří další studie pro podporu cestovního ruchu. Kromě Českého ráje bez bariér jsou to například Technické památky a rozhledová místa v regionu, studie možností využití Zlaté stezky Českého ráje, filmových pohádek, které se tu natáčely, připravenu máme i reklamní kampaň, rozšíření internetové prezentace a další aktivity,“ shrnula Pavla Bičíková, manažerka projektů Sdružení Český ráj.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.