LOUTKY ZE STARÉ PŮDY

0

Turnovské muzeum letos především z důvodu probíhající stavby expozice horolezectví nebude mít klasickou vánoční výstavu. Tu ale více méně nahrazuje výstava starých loutek a rodinných divadélek z konce 19. a začátku 20. století. Je to výběr z toho nejlepšího z největší české soukromé sbírky manželů Jiráskových z Brna. V Kamenářském domě tak můžete až do 21. ledna vidět unikátní kolekci loutek, jaká zde k vidění ještě nebyla.

Jedno z nejoriginálnějších vystavených rodinných divadel, pochází z Jihlavska z 20. let

Malé loutkové divadlo mívala před sto lety téměř každá rodina, televize ani rádio tehdy nebyly, dlouhé zimní večery tak trávili všichni pospolu. Své nezastupitelé místo mívalo rodinné loutkové divadlo o adventu a o Vánocích. Na Turnovsku je velká loutkářská tradice, vyhlášené bylo především loutkové divadlo v Sokolovně ve Skálově ulici, které ještě dobře pamatuje starší generace.

Loutky a loutkáři mají u nás dobré časy dosud, vzpomeňme především tradiční jarní přehlídku Turnovský drahokam v režii souboru Na Židli pod vedením Petra Záruby či soubor Čmukaři, který je známý po celé republice. A byl to právě jeden z členů tohoto souboru, Jarda Ipser, který na vernisáži výstavy v Kamenářském domě ve čtvrtek 9. listopadu dětem zahrál krátké představení Jak se víla…

Instalace výstavy v Kamenářském domě

Manželé Jiráskovi s ředitelkou muzea V. Jakouběovou

Jarda Ipser (Jak se víla…)

Většina exponátů je na „dosah“

…líbí se hlavně dětem…

…dobové loutky

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.