DOZVUKY HEJTMANSKÉHO PLESU – STANOVISKO KRAJE I VYJÁDŘENÍ TURNOVSKÉHO SPOLKU SLUNCE VŠEM

0

Jubilejní 10. hejtmanský ples, který se konal 27. února  v Clarion Grandhotelu Zlatý lev v Liberci, vynesl na dobročinné účely pěti humanitárním společnostem (viz ZDE). „Je smutné a neprofesionální, že některá média a i jednotliví rádoby novináři raději hledají důvody, proč tyto charitativní organizace příspěvek na činnost dostat neměly, když reprezentativní ples Libereckého kraje, zvaný z tradice hejtmanský, měl také své náklady – ovšem obdobné jako v minulých letech, kdy hosty vítala například i bývalá náměstkyně hejtmana Z. Kocumová.  V rozpočtu jsme na rozdíl od mnoha předchozích let přiznali veškeré skutečné náklady, které jsou srovnatelné s obdobnými akcemi pořádanými v Liberci,“ uvádí hejtman Martin Půta.

„Připomeňme, že ples byl také mimo jiné poděkováním všem příznivcům krajských aktivit v oblasti sociálních a zdravotních služeb. Poděkování patří firmám a jednotlivcům, které a kteří v průběhu let nezištně přispívají na činnost příspěvkových organizací kraje i nejrůznějších dobročinných spolků a neziskových organizací, na jejichž financování nestačí stát natož kraj,“ reagoval hejtman na některé nízké útoky médií, které přes dostatek podkladů o hejtmanském plese přinejmenším informovaly zkresleně a jednostranně, a někteří záměrně lživě.  Více než „vědecká a filozofická“ analýza hejtmanského plesu, jsou podle Martina Půty pro Liberecký kraj důležitější ohlasy těch, kteří naši pomoc potřebují.

Pro příklad: „Za Tyfloservis si opravdu nesmírně vážím hejtmanského pozvání i finančního daru, který použijeme nejspíše na nákup kompenzačních pomůcek. Jak psal pan hejtman v pozvánce na ples, práce v neziskovém sektoru je někdy spíše posláním než kvalitní obživou pro lidi, kteří v něm pracují.  Tak je vždy cenné a povzbudivé, když si někdo všimne, že existujete a že má vaše práce i navzdory nesmyslné a přebujelé administrativě nějaký smysl,“ svěřila se Jitka Fajmonová, vedoucí střediska Tyfloservis, o. p. s., Palachova 504/7, Liberec.
 
Jubilejní 10. hejtmanský ples stál Liberecký kraj 588 tisíc Kč, výtěžek, jak řečeno, šel na dobročinné účely. Někomu však zřejmě vadí, že na plese hrál skvělý liberecký orchestr Big‘O‘Band Marka Ottla, který kromě vlastního repertoáru dokázal výborně doprovázet Liberečana, muzikálového zpěváka Jana Kříže a špičkové zpěvačky a zpěváky Danielu Šinkorovou,  Martu Jandovou a Jana Smigmatora, což byli jediní tři „přespolní“ vystupující umělci. Návštěvníkům se představila před vchodem hotelu sklářská škola z Nového Boru, diváky bavil kouzelník, mistr České republiky v mikromagii Štěpán Šmíd ze Stráže nad Nisou,  vystupoval A – Styl Liberec,  módní přehlídka finalistek Miss Libereckého kraje, které předváděly modely Střední průmyslové školy textilní v Liberci  atd.
Na přípravě a organizaci plesu se podílely pouze regionální firmy a agentury – P.J.Art /technické zajištění a doprovodný program z Liberce, Geoprint /tisk, JIM tisk /tisk,  Listdesign /grafický návrh tiskovin,  Clarion Grandhotel Zlatý Lev/pronájem, kde se ples konal.

Pravověrným protiplesovým aktivistům je také zřejmě proti mysli, že  kraj nákupem občerstvení od regionálních firem – TOMPELI, Petr Zeman, Kozí farma Pěnčín ((sýry), Jatka Váša  a Podkrkonošská uzenina s. r. o., Bělá (uzeniny) či  Kitl s.r.o. (nápoje) drží slib podporovat regionální potravináře a zemědělce.

„Jsem rád, že přes politicky motivované výzvy k bojkotu  této krajské benefice z pera jednoho osamoceného komunálního politika, podporovaného zmíněnými nehoráznými články o údajné rozmařilosti plesu, se účastníci, kteří zaplnili příjemně renovovaný sál a ostatní prostory hotelu, v přátelské atmosféře dobře bavili,“ konstatoval hejtman s tím, že na plese nechyběli krajský ředitel policie, velvyslanci, primátor Liberce, který se osobně zapojil do sbírky na opravu sochy, senátoři, krajští radní a náměstci, poslanci,  i bývalí, druhý hejtman LK, starostové obcí a měst  LK i ze Saska,  ředitelé krajských příspěvkových organizací a další vzácní hosté a příznivci z řad sponzorů (viz tabulka níže).
Liberecký kraj již z hejtmanských plesů rozdal handicapovaným a potřebným lidem více než 1,2 milionu Kč. A další statisíce putují z dalších dobročinných akcí – vánoční Strom přání pro děti z dětských domovů, miliony dostávají drobné spolky a nestátní organizace z Dotačního fondu LK. Mnohým z nich navíc v desítkách případů  půjčuje Krajský úřad LK konferenční prostory zdarma, aby ušetřily peníze pro další práci s klienty, předloňské Krajské slavnosti v Novém Boru byly ve znamení  sbírky pro povodněmi postiženou obec Dobřín a je možno pokračovat.
„Věřím, že obyvatelé Libereckého kraje chápou důvody pořádání podobných dobročinných akcí, že nedají na populistická slova lidí, kteří chtějí jen bourat a škodit,“ řekl Martin Půta. „Beru kritiku plesu i pozitivně. Příště oslovíme i sponzory, ale míním, že kritici všeho  se vrhnou na seznam sponzorů, aby ukázali, že radní jsou kvůli tomu korumpovatelní,“ uzavřel s nadsázkou hejtman.
Pro srovnání: Předchozí 8. hejtmanský ples konaný v roce 2012, který se uskutečnil  v Domě kultury v Liberci, vynesl 177  tisíc Kč.  Náklady 8. hejtmanského plesu v roce 2012 činily 650 075,65 Kč, předchozí 9. ročník v roce 2013 v Clarion Grandhotelu Zlatý Lev pak 434 986,40 Kč. V roce 2014 se hejtmanský ples nekonal.

Mgr. Jiří Langer, tiskový mluvčí, Libereckého kraje, jiri.langer@kraj-lbc.cz
Viz také: https://www.youtube.com/watch?v=HCiX-ScM7cI

TURNOVSKÉ SLUNCE VŠEM DĚKUJE ZA PODPORU HANDICAPOVANÝCH LIBERECKÉMU KRAJI
S velkým vděkem jsem přijala pozvání na 10. ročník hejtmanského plesu. Ne že bych nějak vyhledávala taneční zábavy, ale část výtěžku z tohoto charitativního plesu měl být věnován i našemu spolku SLUNCE VŠEM, který poskytuje sociální služby dospělým, těžce mentálně postiženým s autismem. Nutno podotknout, že jako jediný v Libereckém kraji. Takže odtud pramenila má vděčnost. Nejsme velkou organizací, a jsme potěšení, když si na nás vzpomenou mezi víc jak 160 neziskovkami, což byl právě hejtman Martin Půta a další členové Rady LK.

Ples byl velmi příjemný, a to jsem tam jela s obavami, že mezi mnou očekávané VIP nezapadnu. Možná to bylo tím, že se tam nikdo jako velká VIPka nechoval, asi žádné nedorazily nebo šly na jiný ples. Vybraná částka 35 tisíc mně vzala dech, opravdu jsem žila s tím, že to bude spíš o prestiži a propagaci spolku, než o nějakém skutečném zisku. Ve finále, při samotném předávání, jsem byla ráda, že po mně nikdo nechce proslov, to bych s tím staženým krkem a očima, kam se tlačily slzy, prostě nedala. Ale v hlavě už jsem plánovala, co za to koupíme. To víte, ženská.

Nebylo to složité. V neziskovkách to konečně znají všichni. Praktické, nutně potřebné věci, opravy, na nic jiného většinou nezbývá. Ale tyhle peníze jsou vlastně na COKOLI. Třeba i na první pohled zbytečnosti. My máme díky podpoře Libereckého kraje a města Turnov, plus díky vlastní aktivní činnosti ve vlastnictví pár týdnů zcela nový objekt. Také zahradu. No a na té zahradě musí být houpačky pro naše klienty. Jinak je na tu zahradu stěží vytáhneme na delší dobu. Takže houpačka.
Marginální? Zbytečný přepych? Já nevím, možná se to může tak zdát. Ale když já jsem schopna takové věci posuzovat jen z pohledu našich klientů. Jejich svět je tak složitý a bolestný, zároveň tomu našemu světu vzhledem ke svému těžkému hendikepu nerozumí. Je to zázrak, když jsou chvíli skutečně šťastní, spokojení. A houpačku prostě milují všichni. Ještě jednou, děkuji.

O to víc jsem proto byla překvapena reakcí na hejtmanský ples od krajského zastupitele Jana Korytáře, kterou jsem si přečetla na některých webových serverech. Přiznám se, že se v politických reáliích, odehrávajících se v Liberci, až tak nevyznám, takže tento prostor vynechám. Ale takováto reakce mě opravdu velmi překvapila od člověka, který by měl vzhledem k tomu, že jeho aktivity jsou postaveny právě na veřejných financích (a to nejen od daňových poplatníků z Čech, ale i z celé EU), přece jen charitu posuzovat z trochu jiného úhlu pohledu. Nejde přece pouze o zisk, o kolonky má dáti či dal, ale také o ocenění a poděkování těm, kteří mnohdy za málo peněz jsou ochotni pracovat nad rámec svých povinností a ve své práci nechávají své srdce.

Za SLUNCE VŠEM, zapsaný spolek, Bohuslava Charousková, vedoucí Centra denních služeb SLUNCE VŠEM Turnov a členka spolku, bohuslava.charouskova@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.