NOVÉ BYTOVÉ DOMY NA VÝŠINCE? ANO, ČI NE?

0

Téma nové výstavby bytových domů nad sídlištěm na Výšince, přesněji mezi sídlištěm a hvězdárnou, není nové. Vždy se ale proti výstavbě zvedla vlna nevole obyvatel panelových domů. Místo nových staveb by tu měla být spíš zeleň a upravené plochy, už nyní není v sídlišti kde parkovat, radnice rozšíření parkovacích ploch na Výšince vůbec neřeší, novou výstavbou přibudou nová auta, která nebude kde zaparkovat. To jsou nejčastější argumenty odpůrců zástavby, které byly uvedeny před časem i v petici s několika stovkami podpisů.

Na území je zpracovaný regulační plán, který novou výstavbu umožňuje. „Regulační plán schválený na počátku tohoto desetiletí je krajně necitlivý k potřebám obyvatel sídliště, především svojí arogancí vůči životnímu prostředí. Navržené minimální rozestupy mezi domy by překonaly i záměry socialistických plánovačů při stavbě sídliště. Jeho obyvatelé by nenávratně ztratili svoje hojně využívané rekreační zázemí,“ uvedl opoziční zastupitel Otta Jarolímek.

n200811161721_zap_505_08_vysinkaPůvodně mělo na daném pozemku stát až sedm bytových domů. „Nyní byl zpracován kompromisní návrh. V první etapě by tu mohly stát pouze tři větší takzvané viladomy se 60 byty, což je polovina z původního návrhu. Zájem o výstavbu a nové bydlení je, město by mělo být připraveno a mít k dispozici další možnosti rozvoje,“ řekla starostka Hana Maierová. Ani tento kompromisní návrh však zastupitelé na svém posledním jednání neschválili. „Budeme dál jednat, původní regulační plán je stále platný,“ doplnila starostka.

Opozice podle Jarolímka navrhuje, když už vůbec nad sídlištěm stavět, tak maximálně tři viladomy s prostornými byty a veškerým zázemím včetně garáží. Stavět by se mělo pouze na pozemcích města, kde mohou mít zastupitelé větší vliv na konečnou podobu staveb a jižní část pozemků by měla být před nežádoucí zástavbou ochráněna změnou regulačního plánu. Mezi domy by měly být větší rozestupy, navržená nová komunikace v těsné blízkosti hvězdárny by měla být vypuštěna. „Současný stav umožňuje budoucím zastupitelům spustit jediným usnesením, zdůvodněným třeba ekonomickou tísní, výstavbu i v této dosud zachované oáze veřejné zeleně. Vedení města navrhuje ponechat současný regulační plán v platnosti, to je pro opoziční zastupitele nepřijatelné,“ vysvětluje Jarolímek nutnost komplexní změny.

Ostatně úpravou by měla projít celá plocha kolem hvězdárny, která působí dost bezútěšně. V případě hvězdárny samotné má město zpracovanou studii rekonstrukce. Hvězdárna by měla být zachována, rozšířeny by měly být možnosti zázemí pro výuku a třeba i pro přespání po nočním pozorování oblohy. „Je to jediná hvězdárna na území Libereckého kraje, rádi bychom požádali o spolupráci nové krajské vedení. O využití hvězdárny jednáme i se zástupci Českého vysokého učení technického. Fakulta projevila zájem mít v Turnově své odloučené pracoviště a hledá prostory a možnosti spolupráce,“ přiblížila starostka Hana Maierová.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.