NENÍ TURNOV JAKO TURNOV ANEB JAK NAŠE MĚSTO VIDÍ MLADÍ

0

Píše se rok 2012, naše město v posledních letech prochází mnoha změnami a tak se nabízí otázka, jak se současná podoba města (ne)líbí jeho (mladým) obyvatelům. Pro tento účel jsem kontaktoval dva své kamarády a udělal s nimi rozhovor. Dotazováni byli Karolína Pražanová (studentka SŠSOaG Hradec Králové) a Jan Havlík (student Gymnázia Turnov).

* Líbí se vám současná podoba města? Co vám ve městě chybí? Změnili byste něco, kdybyste mohli?
KP:
Na současnou podobu města bych neměla žádné připomínky, ale myslím, že je vždy co stavět nebo opravovat. Například budovy, které dnes již nejsou ve zrovna dobrém stavu, aby město vypadalo o něco líp. Mně osobně v našem městě nic nechybí. Je pravda, že když něco potřebuji, většinou si musím zajet jinam, ale to se moc často nestává.
JH: Myslím, že ve městě určitě chybí koupaliště či nějaký venkovní bazén, který je v létě potřeba.

* Jak se přemísťujete po městě (pěšky či dopravním prostředkem – jakým?) a je podle vás dopravní obslužnost ve městě dostačující?
KP:
Pro mě je nejlepším řešením městská hromadná doprava. Po namáhavém dni ve škole by se mi rozhodně nechtělo šlapat domů skoro hodinu pěšky. Zatím se mi nestalo, že bych musela dlouho čekat na svůj spoj, maximálně 20 minut. To je přijatelné, nicméně zejména k večeru by autobusů mohlo jezdit víc.
JH: Nemohu posoudit, jelikož většinou cestuji na kole. Je to docela pohodlné, avšak dopravní situace v ranních hodinách je příšerná.

* Jakou školu studujete a jste spokojeni se studiem na této škole? Jaký je váš názor na kvalitu a dostupnost středních škol ve městě?
KP:
Školu studuji kosmetickou, nikoliv v Turnově, ale v Hradci Králové. Se studiem na této škole jsem poměrně spokojená.
JH: Studuji na gymnáziu. Myslím, že v Turnově je celkem velký výběr a každý si vybere tu, která je mu nejbližší.

* Myslíte si, že jsou mladí lidé, kteří úspěšně dostudovali, dostatečně podporováni při získávání své první práce?
KP:
Podle mého názoru se bere ohled na obor, který dotyčný studoval a kam se hlásí. Co se týká podpory, je to individuální. Jeden potenciální nadřízený dotyčného povzbudí, jiný ho zase už od prvního pohledu shodí, protože si přeje někoho staršího nebo zkušenějšího.
JH: Nedokážu posoudit, ale myslím si, že zaměstnavatelé preferují především zkušenosti zaměstnance.

* Jak a kde převážně trávíte svůj volný čas?
KP:
Nejvíc svého volného času trávím na sídlišti, kde mám přátele, nebo se snažím využít příležitosti a jdu si zajezdit na in-linech mezi autobusovým nádražím a Dolánkami. Někdy si vyjdu do města, nebo se jdu podívat na fotbal a podobně.
JH: Venku s přáteli, nebo doma s rodinou.

* Jaký je podle vás stav ovzduší ve městě?
KP:
Ve městě určitě nebude ovzduší srovnatelné s tím, které je v přírodě nebo třeba na vesnici. Většinou ale tyto věci neřeším, protože s tím vlastně stejně nic neudělám. Lidi kouří, jezdí auty, kromě toho jsou zde továrny a s tím v dnešní době jen těžko někdo něco udělá a zabrání tomu.
JH: Dostačující.

* Je ve městě podle vás dostatek míst pro sportovní vyžití?
KP:
Pro mě asi ano, protože moc nesportuji.
JH: Když uvážím, jak je Turnov velký-malý, tak ano.

* Jste spokojeni s množstvím kulturních a společenských akcí ve městě (divadelní představení, plesy…)? Navštěvujete tyto akce? A pokud ano, jak často?
KP:
Těchto akcí se moc neúčastním, takže nemohu posoudit. Občas zajdu do divadla, ale to je vše.
JH: Kultura v Turnově je na velmi dobré úrovni. Když mám čas, několikrát do měsíce zajdu do divadla či kina.
Zde bych chtěl také pochválit nové kino Sféra, protože je tu velký výběr nových (aktuálních) filmů.

* Jezdíte na kole? A pokud ano, uvítali byste v centru města cyklostezky?
KP:
Na kole jezdím ráda, cyklostezky bych uvítala, ale raději se projedu někde v přírodě.
JH: V létě jezdím na kole každý den. Co se týká cyklostezek, myslím, že v centru města jsou zbytečné.

* Chodíte na diskotéky ve městě? A pokud ano, jak často?
KP:
Na diskotéky chodím, ale ne ve městě. Raději na vesnicích.
JH: Ano, ale spíš v létě. Několikrát za měsíc.

Musím konstatovat, že s mnoha názory se plně ztotožňuji, s dalšími už tolik ne. Kdybych měl mluvit za sebe, rozhodně bych uvítal koupaliště. To se možná splní, prý se již plánuje stavba sportovního areálu v Maškově zahradě, tak jsem zvědav. Dále bych nebyl proti, kdyby se vybudovaly cyklostezky. Ostatně o tom jsem již psal ve svém minulém článku (ZDE).

Co se týká dopravy, neměl bych nejmenších námitek. Autobusy jezdí zhruba každou půlhodinu, nicméně dopravní situace je skutečně zoufalá, a to zejména v ranních hodinách. Pokud městem projíždíte v době od 7.30 do 8.00 hodin, jistě budete souhlasit, že plynulá jízda je zkrátka nemožná. Bohužel tomu nijak závratně nepomáhají ani zavedené „školní autobusy“, které měly za úkol hustotu dopravy zredukovat.
Ohledně škol. Studuji VOŠ a SPŠ v Jičíně a se studiem jsem v rámci možností spokojen. Výběr škol v Turnově je dle mého názoru dostačující a každý si zde jistě vybere to, co se mu líbí.
Pokud jde o podporu dostudovaných lidí, přikláním se k názoru obou dotazovaných. Myslím, že zaměstnavatelé upřednostňují zkušenosti daného kandidáta.
Kdyby se mě někdo zeptal, kde trávím volný čas, nejspíš bych řekl, že na kole. A je tomu skutečně tak. Když mám alespoň trochu času, sednu na kolo a jedu na projížďku po okolí.
Stav ovzduší je podle mě zatím přijatelný, ale určitě nebude lepší než v přírodě.
Zda je ve městě dostatek míst pro sportovní vyžití nemohu posoudit, nevyužívám je. I přesto si myslím, že jich není málo. Městský stadion, hned vedle hala TJ, kde si můžete zahrát squash a další.
Co se týká kultury, jsem za jedno s Janem Havlíkem. Nové kino Sféra skutečně posunulo kulturu v Turnově o pár příček výš. Už jenom proto, že na filmy nemusíme čekat měsíc, jako tomu bylo dříve, ale lze je vidět již v den premiéry a dokonce ve 3D.

Kromě těchto „základních“ otázek jsem si připravil ještě dvě další, které se týkají plánované odlehčovací komunikace (která má mimochodem vést v těsné blízkosti městského stadionu) a severní varianty rychlostní silnice R35, která povede okolo Lidlu a následně tunelem pod sídlištěm Výšinka.
O odlehčovací komunikaci by si podle Jana Havlíka měli rozhodnout sami sportovci. S tím bych souhlasil, nicméně jsem spíše proti této stavbě. Co se týká R35, je pro její stavbu, pokud by se tím zmenšila hustota provozu ve městě.

Závěrem bych chtěl poděkovat oběma dotazovaným za jejich čas a ochotu. Bez nich by tento článek nemohl vzniknout.

Jaroslav Véle, v redakci TvA praktikující student VOŠ a SPŠ Jičín
jarda.vele@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.