GEOPARK ČESKÝ RÁJ ZÍSKAL ŠKOLU V DOLÁNKÁCH

0

Delší dobu nabízelo město Turnov k dlouhodobému pronájmu bývalou školu v Dolánkách. Kdysi se uvažovalo, že by tu mohlo být sídlo Fokusu, nebo by objekt mohl sloužit sociálním službám pro některé občanské sdružení. Proti tomu ale vždy mluvila odlehlost místa od městského centra. Až letos v létě se sešlo více zájemců. Nakonec byla vybrána obecně prospěšná společnost Geopark Český ráj. Škola v Dolánkách se s největší pravděpodobností v nejbližší době stane sídlem této společnosti.

„Myslím, že je to ideální spojení, i v návaznosti na Dlaskův statek a akce Muzea Českého ráje,“ uvedl ředitel společnosti Tomáš Řídkošil. Ve škole najdou podle něho místo materiály z různých výzkumů, vznikne zde depozitář, prostory by měly nabídnout také možnost přechodného ubytování pro badatele, mohou zde probíhat semináře, tvůrčí dílny ad.

V Evropě je nyní 33 geoparků UNESCO. V září t. r. se v Turnově a v Nové Pace uskutečnilo pravidelné zasedání zástupců evropských geoparků. Na něm se mimo jiné projednávala forma dalšího působení Geoparku Český ráj v síti evropských geoparků. S krásami Českého ráje a s množstvím aktivit, které byly v našem regionu v průběhu posledních tří let uskutečněny, byla účastníky zasedání projevena velká spokojenost.
„Problémem zůstává prodej geologického materiálu v Muzeu Českého ráje v Turnově a v Městském muzeu v Nové Pace. Síť geoparků má několik hlavních cílů a jedním z nich je ochrana geologického dědictví. Charta evropských geoparků mimo jiné deklaruje, že nemá docházet k prodeji a ničení geologického materiálu. To není zdaleka jen problémem v Českém ráji s třísetletou tradicí šperkařství a kamenářství. Náš geopark se chce na rozvoji této tradice dále podílet. Proto budeme o tomto tématu dál jednat,“ upřesnil Řídkošil. K vyřešení by podle něho mělo dojít v průběhu dvou let. Geopark potřebuje především dál rozvinout finanční i lidské zdroje tak, aby se dostal na úroveň ostatních evropských geoparků UNESCO, kde pracují s milionovými rozpočty a s až desítkami pracovníků.

V příštím roce čeká jediný český geopark spousta dalších aktivit. Ve spolupráci s Českou geologickou službou probíhá vytváření geoinformačního systému, přichystány jsou nové mapy, propagační materiály a knížky, dál bude pokračovat výzkum v jednotlivých lokalitách. Víc by se podle Řídkošila měla rozvíjet geoturistika, začne se s proškolováním nezbytných geoprůvodců.

Některé z těchto aktivit v budoucnu najdou zázemí i v bývalé škole v Dolánkách…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.