NARUŠENÝ SKALNÍ MASIV POD VALDŠTEJNEM ZMIZEL, SILNICE BUDE OPĚT VOLNÁ

0

V pondělí 2. dubna odpoledne odstranila specializovaná firma pomocí speciální techniky v podobě nafukovacích vaků část narušeného skalního masivu pod Valdštejnem. Byl to zbytek z části skály, která spadla 12. listopadu loňského roku a zavalila silničku pod hradem. Od té doby byl pohyb skalního masivu monitorován speciálními čidly a bezpečnostními kamerami. Dohled nad uvolněným skalním masivem vykonával Ústav struktury a mechaniky hornin Akademie věd České republiky. Napojení na monitorovací systém měla Správa CHKO Český ráj i turnovská městská policie. A protože zbylá část skály se stále pohybovala, dospěli odborníci k rozhodnutí o jejím odstranění.

n201204041005_zap_104_2012_skala„Jednalo se pouze o střední část skalního masivu, okolní skály jsou stabilní, s nimi se už nic dělat nebude. Nyní dojde k úklidu kolem silnice, část suti bude použita na zpevnění cesty, další část poslouží na zpevnění hráze rybníku pod Valdštejnem,“ uvedl vedoucí Správy CHKO Český ráj Jan Mocek. Obslužná komunikace k hradu tak bude vrácena do původního režimu (vjet se sem smí na zvláštní povolenku), což jistě potěší nejen správu hradu, ale především všechny zájemce o svatební obřad.

n201204041005_zap_105_2012_skalaMonitorovací systém se ze skalního masivu přesunul k samotnému hradu, protože především v jeho zadní části je také uvolněno skalní podloží. Vše bude pod větší kontrolou. Město Turnov jako vlastník hradu nechá letos skalní bloky pod tzv. Novým palácem specializovanou firmou zpevnit. Práce přijdou zhruba na jeden milion korun hrazených z dotace ministerstva kultury, rozpočtu města, a také z příjmu na vstupném.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.