NAD DOLÁNKAMI SE UTRHL KUS BŘEHU POD MEZINÁRODNÍ SILNICÍ, JIZERA STOUPÁ…

0

V pondělí 27. září ráno kolem sedmé hodiny se utrhla podmáčená stráň pod mezinárodní silnicí I/10 asi 200 metrů za odbočkou na Dlaskův statek (ZDE). Bahnem byla zavalena zahrada jednoho z domů ve Vazoveckém údolí, padající stromy poškodily střechu. Ke zranění osob nedošlo. Podle majitele domu to byl ráno, když se část stráně utrhla, takový hukot, že si nejdříve myslel, že je venku bouřka. Na mezinárodní komunikaci je v místě sesuvu půdy doprava svedena do jednoho pruhu a řízena světelnou signalizací.

n201009271619_zap_292_010_silniceProjíždějte místem opatrně, svah je nestabilní. Odpoledne se na místě uskutečnilo šetření odborníků, není ani vyloučeno, že doprava v tomto úseku bude muset být úplně zastavena a budou se hledat objízdné trasy, což bude vzhledem k provozu především kamionové dopravy na trase Praha – Harrachov – Polsko velmi obtížné.

Na Turnovsku vydatně prší od sobotního odpoledne a podle meteorologů bude pršet nejméně ještě i v úterý. Jizera stoupá, odpoledne v 16.00 hodin jí v Železném Brodě chybělo 50 centimetrů do vyhlášení druhého povodňového stupně. Na možnost povodní se připravují také na Frýdlantsku.

 

V Libereckém kraji platí povodňové ohrožení (extrémní stupeň nebezpečí). Rada Libereckého kraje v pondělí 27. září dopoledne podle mluvčího Jiřího Langera na svém mimořádném zasedání vyslechla informace Povodí Labe a Českého hydrometeorologického ústavu a Integrovaného záchranného systému s tím, že 2. stupeň povodňové aktivity byl vyhlášen na řekách Řásnice ve Frýdlantě, Ploučnice ve Stráži pod Ralskem, Jeřice v Mníšku a Nové Vsi a Nise v Hrádku nad Nisou a Smědá ve Višňové a v Předláncích, kde se částečně voda vylévá z břehů. S ohledem na velmi nepříznivou předpověď počasí se dá očekávat dosažení třetích povodňových stupňů. Předpovědní povodňová služba Českého hydrometeorologického ústavu vydala varování před povodňovým nebezpečím, což je extrémní stupeň nebezpečí. Na několika místech kraje začali hasiči s čerpáním vody ze sklepů a stavěním provizorních hrází z písku. 

 

Situaci na TvA průběžně sledujeme.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.