NA PRAHU PREZIDENTSKÉ VOLBY ANEB PROHLÁŠENÍ SENÁTORA JERMÁŘE

0

Vážené čtenářky a čtenáři serveru Turnovskovakci.cz, velice mě těší Váš zájem o veřejnou diskusi, která následovala po mém komentáři k prezidentské volbě. Protože můj první příspěvek byl hlavně reakcí na spekulace o mé možné podpoře současného prezidenta, v mém druhém článku bych chtěl reagovat na Vaše četné komentáře a více objasnit svoje rozhodnutí dát hlas prof. Švejnarovi.

Na první pohled se může zdát, že liberální ekonom není nejlepším prezidentským kandidátem pro sociální demokracii. Avšak i přesto s prof. Švejnarem sdílím daleko více názorů než se současným prezidentem. Jde o Čecha, který je ve světě uznávaných odborníkem a jeho životní cesta tak může být dobrým příkladem pro mnoho českých občanů. Panu Švejnarovi je často vytýkána jeho údajná neznalost českého prostředí, i když zde působí již mnoho let. Osobně vidím pozitivum v tom, že není napojen na současné ekonomické a politické špičky. A proto by mohl být opět skutečně nestranným a  nadstranickým prezidentem.

Jan Švejnar může přinést do české politiky mnoho nových témat, pohledů. Václav Klaus je oproti němu v nejvyšší politice již příliš dlouho než aby mohl českou společnost posunout dál. Současný prezident se totiž nechová, i když to sobě tvrdí, jako nadstranický prezident a ani jím nemůže být, protože je příliš spojen se stranou, kterou sám založil a ideologicky vybavil. Zajisté je Václav Klaus osobností, ale podle mého názoru ho Jan Švejnar předčí. O tom svědčí Švejnarova pověst ve světě, kde naproti tomu je současný prezident znám snad jen svými extrémními názory na globální změny klimatu nebo evropskou integraci.

Pokud porovnám postoje obou kandidátů na témata jakými jsou občanská společnost, globální změny klimatu a ochrana přírody, právní stát, EU nebo volný trh, vychází mi jako jednoznačný vítěz prof. Švejnar. Ve všech výše zmíněných tématech zastává Václav Klaus značně dogmatické postoje, jenž jsou navíc zcela v rozporu v porovnání s konzervativními stranami v západní Evropě. Václav Klaus je zahleděn spíše do minulosti. Oproti němu Jan Švejnar nabízí vize pro budoucnost, změnu k moderní a sebevědomé republice. Pokud hlavou státu byl v minulosti člověk světa znalý, světu otevřený (Karel IV., T .G. Masaryk) bylo to vždy velmi přínosné pro naší zemi. Jestliže bude prof. Švejnar zvolen prezidentem, bude to znamenat návrat k tradici TGM jako nadstranického prezidenta a tím opět může být prezident morálním majákem v naší politické scéně.

Plně respektuji postoj čtenářů, kteří si přejí vidět na hradě opět Václava Klause, ale dovolím si nesouhlasit s názorem, že je současný prezident jediná racionální volba. Myslím totiž, že jsem na podporu svého rozhodnutí uvedl dostatek racionálních důvodů a protože se držím senátorského slibu, budu volit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a nikoliv podle stranického příkazu. Na rozdíl od poslanců a senátorů ODS, kteří již předem stvrdili svými podpisy podporu Klause, i když mnozí z nich jsou názorově daleko blíž Janu Švejnarovi. S politováním jsem pak četl příspěvek, kde autor píše o „odporu“ k sociální demokracii. Nejde snad v demokracii více než o jeden správný názor o respekt k odlišnému přesvědčení a základní shodu na svobodě projevu? Naštěstí tento příspěvek byl v celé diskusi zcela osamocen, což je dokladem, že 20 let svobody a demokracie nese své ovoce. V posledních dnech před volbou prezidenta vnímám názor veřejnosti, kde začíná převažovat volání po změně a podpora profesoru Švejnarovi.

Jaromír Jermář, senátor obvodu Mladoboleslavska a Turnovska

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.