MRZNE, PADAJÍ TEPLOTNÍ REKORDY

0

Po letech je tu opět zima, na kterou jsme už málem odvykli. V prvním lednovém týdnu napadl sníh i v nížinách, studený arktický vzduch střed Evropy pořádně ochladil. Na některých místech České republiky klesla teplota pod – 30°C, nejchladněji bylo zatím v osadě Jizerka, kde naměřili – 34°C (v roce 1985 tam bylo ještě o sedm stupňů chladněji). Dlouhodobé teplotní rekordy padají také na Turnovsku.

Podle Vlastíka Brůčka z turnovského Amatérského pozorovacího centra, který počasí v našem regionu podrobně sleduje víc než 30 let, bylo tuto zimu zatím nejchladněji ráno na Tři krále (6. ledna). V Turnově bylo naměřeno -21,1°C, v Příšovicích -22,1°C, v Rovensku pod Troskami dokonce –23,3°C! „Jedná se o nejchladnější ráno na Turnovsku za posledních třicet let. V tomto ročním období jsou ale chladné periody běžné, jen ve středu Evropy nebývají tak nízké teploty,“ uvedl Brůček. Podle něho bude letos již ráno 6. ledna teplotně sotva překonáno, v horských údolích lze ještě počítat s mrazy kolem -20°C, u nás spíš v rozmezí -10 až -15°C.

 

Velmi chladné počasí má podle meteorologů trvat nejméně do poloviny ledna, ozvali se již i lékaři, kteří před dlouhodobým pobytem venku varují hlavně starší lidi, malé děti a kardiaky. Při teplotách pod -10°C by tyto skupiny ani neměly vycházet ven, nebo jen krátkodobě. Vůbec nejcitlivější jsou v nízkým teplotám kojenci. Objeví-li se náhodou u vás mírnější omrzliny, platí na ně nejlépe polévání studenou vodou a postupné přidávání teplé (i studená voda z vodovodu je teplejší než omrzlé místo). V případě, že postižené místo zůstane i po tomto „ošetření“ bílé a nevrací se do něho krev, vyhledejte pomoc lékaře (v další fázi naopak může tělo zareagovat tak, že se místo překrví a je výrazně zarudlé…).

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.