MRAZIVÁ ZIMA TADY BUDE NEJMÉNĚ DALŠÍ DVA TÝDNY

0

Česko se v sobotu 7. ledna probudilo do nejmrazivějšího rána posledních let. „Cyklóna, která postoupila ze severního Atlantiku nad Polsko, přinesla na naše území nejen vydatné sněžení, ale i výrazné ochlazení. Ranní teploty se první lednovou sobotu na Turnovsku propadly blízko mínus dvaceti stupňům Celsia, jedná se o největší mráz za posledních několik let,“ uvádí meteorolog a věštec Vlastík Brůček Plamínek. Ten počasí v našem regionu podrobně sleduje zhruba 35 let. Letošní teploty mají srovnání s těmi, které zde panovaly v roce 2009. Tehdy bylo v Turnově ráno na Tři krále naměřeno -21,1°C, v Rovensku pod Troskami dokonce -23,3°C! Jednalo se o nejnižší hodnoty za posledních třicet let měření.

„A vypadá to, že se ani v nejbližší době neohřejeme. Další frontální systémy jsou připraveny postoupit k nám od severozápadu v následujících dnech a spolu s výběžky zimní tlakové výše budou zárukou, že si zimních radovánek užijeme i v následujících dnech. Při přechodu front sice mrazy poleví, ale většinou se budou denní teploty pohybovat v rozmezí -5 °C až +1 °C a noční klesnou k -10 °C, při vyjasnění znovu až k -20 °C. Bude také dále sněžit. Na výraznější oblevu si počkáme zhruba dva týdny,“ doplnil Brůček.

V noci na sobotu 7. ledna byla nejnižší teplota v České republice naměřena v šumavské Rokytské slati, kde bylo minus 34,6 stupňů Celsia. V našem kraji bylo nejmrazivěji v osadě Jizerka v Jizerských horách, k ránu tam teplota klesla k minus 27 stupňům, na rašeliništi k minus 30 a u hydrologické stanice bylo minus 30,1 stupně Celsia.

Sdílet

Autor článku

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.