MRAZIVÁ ZIMA TADY BUDE NEJMÉNĚ DALŠÍ DVA TÝDNY

0

Česko se v sobotu 7. ledna probudilo do nejmrazivějšího rána posledních let. „Cyklóna, která postoupila ze severního Atlantiku nad Polsko, přinesla na naše území nejen vydatné sněžení, ale i výrazné ochlazení. Ranní teploty se první lednovou sobotu na Turnovsku propadly blízko mínus dvaceti stupňům Celsia, jedná se o největší mráz za posledních několik let,“ uvádí meteorolog a věštec Vlastík Brůček Plamínek. Ten počasí v našem regionu podrobně sleduje zhruba 35 let. Letošní teploty mají srovnání s těmi, které zde panovaly v roce 2009. Tehdy bylo v Turnově ráno na Tři krále naměřeno -21,1°C, v Rovensku pod Troskami dokonce -23,3°C! Jednalo se o nejnižší hodnoty za posledních třicet let měření.

„A vypadá to, že se ani v nejbližší době neohřejeme. Další frontální systémy jsou připraveny postoupit k nám od severozápadu v následujících dnech a spolu s výběžky zimní tlakové výše budou zárukou, že si zimních radovánek užijeme i v následujících dnech. Při přechodu front sice mrazy poleví, ale většinou se budou denní teploty pohybovat v rozmezí -5 °C až +1 °C a noční klesnou k -10 °C, při vyjasnění znovu až k -20 °C. Bude také dále sněžit. Na výraznější oblevu si počkáme zhruba dva týdny,“ doplnil Brůček.

V noci na sobotu 7. ledna byla nejnižší teplota v České republice naměřena v šumavské Rokytské slati, kde bylo minus 34,6 stupňů Celsia. V našem kraji bylo nejmrazivěji v osadě Jizerka v Jizerských horách, k ránu tam teplota klesla k minus 27 stupňům, na rašeliništi k minus 30 a u hydrologické stanice bylo minus 30,1 stupně Celsia.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.