MEZINÁRODNÍ ORGANIZACE ZJIŠŤUJE MOŽNOU KORUPCI KOLEM R35

0

V úterý 12. června v podvečer se v Sedmihorkách uskutečnilo zajímavé setkání. S aktivisty, kteří bojují proti záměru výstavby rychlostní komunikace R35 severní variantou pod Troskami, přijeli diskutovat zástupci mezinárodní prestižní organizace Transparency International, která mapuje rozsah korupce ve společnosti. Podle Michala Štičky, vedoucího právní poradny zmíněné mezinárodní organizace, přijeli on a jeho spolupracovníci do Českého ráje především navázat první kontakty a vyslechnout občany v diskusi.

Se stanoviskem protidálničních aktivistů přítomné seznámila Markéta Kovaříková ze sdružení „Pro Ktovou“. Mj. zdůraznila, že už při prvním projednávání výstavby rychlostní silnice Liberecký kraj neseznámil se záměrem všechny dotčené obce, nespolupracuje s občanskými sdruženími a neposkytuje jim informace. V současnosti se celý záměr trasování R35 vrátil na úplný začátek z důvodu platnosti nového stavebního zákona, je zpracována vizualizace severní varianty, kterou ale kraj odmítl občanským sdružením, která bojují proti dálnici, podle Kovaříkové vydat.

Jak dále na setkání zaznělo, vznikla koalice SOS Český ráj, celkem 12 obcí uzavřelo smlouvu o spolupráci proti záměru vést rychlostní silnici severní variantou, v devíti obcích byly v loňském roce přijaty stavební uzávěry, které znemožňují stavby jiných než místních komunikací.

Prvky korupčního jednání protidálniční aktivisté spatřují například v tom, že na některých oficiálních jednáních o záměru stavby rychlostní silnice již byli přítomni zástupci stavebních firem, obce v Českém ráji objížděl člověk, který se nejdříve vydával za pracovníka krajského úřadu a posléze se ukázalo, že jde o lobistu stavebních firem. Kraji jde podle aktivistů prý hlavně o to, aby miliardová investice mohla být v Liberci rozdělena mezi spřízněné firmy, což by v případě jižní varianty tak nebylo, protože tato trasa, kterou aktivisté prosazují, vede Středočeským krajem.

Jestli nová R35 povede severní variantou pod Troskami nebo jihem kolem Mnichova Hradiště, to samozřejmě na setkání v Sedmihorkách rozhodnuto nebylo, stejně tak, jako jestli ze strany Libereckého kraje došlo nebo nedošlo ke korupčnímu jednání, resp. jeho náznaku. Nicméně by podle Martiny Pokorné z občanského sdružení „S drakem rval se Michael“ měli lidé z Transparency International mj. zkontrolovat využití 10 milionů, které nyní kraj dostane od Státního fondu dopravní infrastruktury na vyhodnocení severních variant.

Transparency International je nevládní organizace, v České republice působí od roku 1998. Kromě mapování korupce ve všech sférách lidských aktivit organizace poskytuje i konkrétní pomoc osobám, které o to požádají.

200706132320_zap_156_07_dalnice

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.