LETOŠNÍ LÉTO BUDE PODLE PŘEDPOVĚDI VELMI TEPLÉ, MĚLI BYCHOM BÝT PŘIPRAVENI

0

„Absolutní teplotní rekord v historii měření turnovského Amatérského pozorovacího centra nepadl, ale hodně jsme se k němu přiblížili,“ uvedl po extrémně horkém posledním červencovém víkendu věštec, senzibil a také meteorolog Vlastík Brůček. V neděli 28. července byla podle něho naměřena v Turnově teplota 38,2 °C a  v sobotu rovných 38 °C. Přitom nejvyšší naměřená teplota je jen o málo vyšší – 39 °C. „Nejméně ještě první dvě srpnové dekády budou ve znamení letních teplot mezi 25 a 35 stupni. Vždy se na den dva ochladí, zaprší a potom se vysoké teploty zase vrátí. Podle dlouhodobějšího výhledu budou extrémy letošního roku dál pokračovat i na podzim. Po babím létě mohou přijít intenzivní lijáky s lokálními povodněmi,“ dodal Brůček.

Vysoké teploty posledních dnů lidi přímo vyhnaly k vodě, což je v Turnově trochu problém. Obrazně řečeno byla v neděli čtvrtina koupáníchtivých Turnovanů u jezu v Dolánkách, další u jezu v Přepeřích či na koupalištích v Bělé, Kacanovech, Mladé Boleslavi, Jičíně aj., třetí čtvrtina byla buď v Chorvatsku, nebo u domácích bazénů a čtvrtá se chladila doma.

n201307291701_zap_297_2013_koupani

n201307291702_zap_298_2013_koupani

n201307291702_zap_299_2013_koupani

„V průběhu posledních horkých dnů jsme měli několik příjmů. Vesměs šlo i chronicky nemocné, kteří byli dehydratováni a rapidně se zhoršil jejich zdravotní stav,“ říká Jiří Tomášek, primář interního oddělení turnovské Panochovy nemocnice. Výjimkou nebyli ani mladší lidé, kteří podcenili dlouhodobý pobyt na slunci. Co by měl člověk v takto vysokých teplotách, na které přece jen nejsme v našich zeměpisných šířkách zvyklí, dělat?

„Za poledne, kdy je slunce nejsilnější, bychom měli zůstat doma, venku samozřejmě vyhledat stín. Doma si klidně najděte nejchladnější místo, i kdyby to byl nehostinný sklep. Než zkolabovat, je lepší zdržovat se na místě, které třeba není úplně útulné,“ zdůrazňuje Tomášek. Důležité je dodržování pitného režimu, a když si dáte pivo, tak nejlépe jen desetistupňové. Vody bychom měli vypít kolem tří litrů denně, kdo se z pracovních a jiných důvodů musí pohybovat na sluníčku, tak by mě vypít kolem čtyř litrů tekutin. Ti, co venku musí pracovat, tak si klidně mohou dát slazený nápoj a využít energii, kterou dává cukr.

201307291702_zap_300_2013_koupani

„Určitě bychom se měli vyvarovat kávy a silných černých čajů. Když se někomu po pobytu na slunci začne točit hlava, bude mít pocity nevolnosti, slabosti, bude malátný, je to prvotní příznak dehydratace či úžehu nebo úpalu. V takovém případě vyhledejte chladné místo a okamžitě se napijte, ne ale úplně ledové vody. Zdraví jedinci by to měli zvládnout, pokud někdo ale začne zvracet, dehydratace organismu je rychlejší a pokud se jedná třeba o kardiaky, je to již na hospitalizaci. Příznaky určitě nepodceňujte, ale současně nepanikařte. Na pitný režim a pobyt ve stínu bychom měli dbát hlavně u malých dětí,“ uzavřel primář Tomášek.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.