KORUNKA PRO LETOŠNÍ MISS UNIVERSE VZNIKALA I V TURNOVĚ

0

Mimořádnou příležitost dostal turnovský šperkař a vyhlášený brusič drahých kamenů Petr Šťastný. Jako jeden z tvůrců se podílel na výrobě korunky pro letošní vítězku Miss Universe (česky doslovně „Slečna vesmíru“). Jedná se o mezinárodní soutěž krásy, která se koná každoročně od roku 1952. S konkurenční Miss World soutěží o postavení nejdůležitějšího podniku svého druhu na světě. Pořádá ji Miss Universe Organization, která sídlí v New Yorku a jejími spoluvlastníky jsou televizní stanice NBC a Donald Trump. Účastnice soutěže nesmějí být vdané či rozvedené a nesmějí mít děti. Minimální věk je 18 let a maximální 27 let. (Zdroj: Wikipedia)

Volba Miss Universe proběhla letos 25. ledna v Miami. Vítězkou se stala Paulina Vega z Kolumbie. Přímý přenos už tedy nestihneme, ale internet poskytuje řadu odkazů na články i videa, takže kdo má zájem, určitě se na vítězku, a také korunku, bude moci podívat.

n201504172136_zap_111_2015_stastnyPetra Šťastného jsme se zeptali:

* Jak se brusič z Turnova dostane k takovéto zakázce a kolik tvůrců se na korunce pro vítězku podílí?, zeptali jsme se Petra Šťastného. Vznikala celá v Čechách?
Zakázku mně zadala firma Bergl s. r. o., konkrétně Aleš Bergl, který je autorem návrhu této korunky. Klenotnicky byla zpracovaná rovněž firmou Bergl pro společnost D.I.C, která je oficiálním sponzorem korunky Miss Universe.  A jak jsem se k zakázce dostal? Český trh je relativně malý a klenotnických firem, které jsou schopny realizovat takovouto zakázku, není mnoho. Za více než 20 let, co se broušením kamenů zabývám, se téměř všichni známe, nebo o sobě přinejmenším víme. Takže i tato spolupráce byla daná dobrou zkušeností z předchozích zakázek, navíc podpořená doporučením spolupracující firmy.

n201504172136_zap_112_2015_stastny* S jakým materiálem jste pracoval? Kolik času práce zabrala?
Korunce dominuje pět modrých topazů, celkovou vizáž dotváří řada dlouhých skleněných „krystalů“, které symbolizují výškové budovy Manhattanu. Vyrobené jsou ze speciálního skla s unikátním optickým efektem. Jiskru korunce dodává řada safírů a briliantů v celkovém počtu přesahujícím 500 kusů..
Hodně času jsme strávili počátečními zkouškami a konzultacemi se zadavatelem. První schůzky proběhly už v květnu minulého roku. Celková doba realizace od prvních návrhů až po konečnou podobu korunky trvala celkem neuvěřitelných 3 000 hodin!

* Je taková prestižní zakázka pro vás dosavadním vrcholem, nebo zajímavých zakázek máte na svém kontě víc?
Je těžké srovnávat korunku pro Miss Universe například se spoluprací na restaurování relikviáře svatého Maura, nebo na replice Svatováclavské koruny. Ale jeden z vrcholů to bezesporu je.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.