HLASUJTE PRO STAVBU ROKU LIBERECKÉHO KRAJE Z TURNOVA

0

Liberecký kraj letos vyhlásil již 11. ročník soutěže Stavba roku Libereckého kraje. Za Turnov se do užšího kola, s možností hlasování občanů, probojovala Waldorfská mateřská škola v Hruborohozecké ulici a náves v Mašově, která vloni prošla zásadními úpravami. „Soutěž realizujeme v našem kraji každoročně, a to již od roku 2004. Těší mě letitý zájem ze strany stavebních firem a architektonických ateliérů, kteří vítají tento způsob prezentace své práce,“  uvedl Vít Příkaský, radní Libereckého kraje pověřený řízením resortu regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova.

O jaké ceny se mohou zájemci z oblasti stavitelství a architektury ucházet?
Hlavní cena, pojmenovaná podle autora stavby horského hotelu a vysílače Ještěd, „Cena doc. Ing. arch. Karla Hubáčka dr. h. c.“, zůstává rozdělena do tří kategorií:
1. Kategorie bytových staveb a staveb občanské vybavenosti.
2. Kategorie průmyslových a technologických staveb, dopravních a inženýrských staveb, vodohospodářských a ekologických staveb.
3. Kategorie rekonstrukcí staveb, památkových objektů a brownfields.

Waldorfská mateřská škola
Samotnou výstavbu  předcházela demolice bývalých nevyhovujících budov školky (havarijní stav, materiál s podílem  asbestu). Objekt je situován v okolní zástavbě rodinných domů. Půdorysně školka vytváří „U“ tvar. Tato geometrie umožňuje jediný vstup a vstupní halu pro dvě skupiny dětí. Architektonicky je na tomto půdorysu vytvořeno několik hmot – „kostek“. Ty jsou v barevné kombinaci: žlutá, oranžová, zelená, šedomodrá. Na těchto hmotách jsou šikmé střechy, čímž je pamatováno na začlenění školky do skupiny okolních rodinných domů.

Stavební úpravy kaple a návsi Mašov
n201508022055_zap_194_2015_masovPůvodní návesní prostor byl degradován především nekoncepčním rozmístěním jednotlivých prvků návsi a jakýmsi živelným vytvářením parkových úprav. Velkým, ale nutným zásahem bylo vedení kanalizace a vodovodu napříč daným prostorem. Proto bylo třeba změnit morfologii stávajících zpevněných ploch. Snahou bylo zachovat náves jako místo setkávání, a to nikoli v podobě zvýšeného dopravního provozu, ale jako místo společenského centra daného objekty kaple, sokolovny, hasičské zbrojnic a  autobusové zastávky.

Hlasovat můžete na www.stavbarokulibereckehokraje.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.