KONEC JEDNÉ TRADICE NEBO JEN VYBÍRÁNÍ ODDECHOVÉHO ČASU?

0

Když zaplněné turnovské náměstí slavilo vstup do nového tisíciletí, byla to jedna z největších akcí, která tu kdy byla. A půlnoční ohňostroj k tomu.Na silvestrovské oslavy v centru města lze většinou zaznamenat dva naprosto rozdílné názory. Jeden říká, že nemůže být lepší zakončení starého roku a oslava vstupu do roku nového než o půlnoci na náměstí, protože je to už také společenská událost, kde se schází celé rodiny; druhý názor praví, že řev reproduktorů, rachejtle, které si lidé hází pod nohy, opilci a rozházené sklo po zemi, to raději nic.

n200812101000_zap_546_08_ohnostrojLetos na Silvestra po dlouhých letech organizovaná akce na náměstí nebude. Přitom tu vždy péčí soukromé firmy BMM art stál stan, někdy hrála i živá muzika, bylo nabízeno občerstvení. Většina nákladů byla hrazena sponzorsky, radnice přispívala jen minimálně. Letos paradoxně nejvyšší částkou v historii – 25 tisíci korunami. Podle spolupořadatele silvestrovské akce Zdeňka Pohla tato částka ale stačí tak akorát na ohňostroj, a to k ní ještě něco přidají sponzoři. „Původní příslib radnice zněl na patnáct až dvacet tisíc korun, letos pod tlakem ekonomické krize sponzoři nedávají tolik peněz jako v jiných letech, proto jsme oslavy na náměstí odvolali. Kolegové z BMM artu to už nechtěli celé dotovat. Silvestr na náměstí byl podle mého také společenskou událostí a přínosem pro město. Byl bych rád, kdyby se v městském rozpočtu na oslavy konce roku napříště našla větší částka,“ shrnul Pohl. Podle něho bude také záviset na ohlasu veřejnosti.

Nikdo a nic samozřejmě nikomu nebrání se o půlnoci 31. prosince na náměstí vypravit. Pyrotechniku si ale musíte přinést z domova…

 

A budete-li si chtít vychutnat atmosféru pořádného ohňostroje, musíte 1. ledna v podvečer na Luka u autobusového nádraží. Novoroční program, který organizuje Město Turnov a firma Ohňostroje Zdeněk Pohl, tady začne v 18.00 hodin. Vše vyvrcholí ohňostrojem v podobě, jaký prý v Turnově ještě nikdy nebyl, protože na náměstí nelze z bezpečnostních důvodů využít všechny možnosti, které dává volný prostor. Děti jsou vyzvány, aby s sebou přinesly zvoneček – zazvoní na uvítanou novému roku a dostanou malou pozornost.

 

Novoroční ohňostroj je zkouškou něčeho nového, jestli půjde o založení nové tradice, nebo jestli se zase rachejtle příští rok vrátí na náměstí, či budou ohňostroje oba, to bude také záležet na ohlasu obyvatel Turnova a okolí…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.