KOMENTOVANÝ PRŮVODCE MEDIÁLNÍM SVĚTEM TURNOVSKA

0

K napsání těchto řádků mě vedla jedna skutečnost. V prvním čtvrtletí tohoto roku vznikla na Turnovsku  „na zelené louce“ dvě nová média. Na počátku března byl spuštěn tento zpravodajský, internetový deník „Turnovsko v akci“ a právě dnes si obyvatelé regionu mohli zakoupit první číslo magazínu TURNOVSKO. Je to normální, aby v poměrně malém městě byla redakce deníku, dvou měsíčníků, jednoho čtrnáctideníku a dvou čtvrtletníků, aby zde působil redaktor celoplošného veřejnoprávního rádia a aby tu byly dvě televize? A to jsou tu ještě více a méně zdařilé pokusy internetové. Mají šanci všichni v tržním prostředí přežít? A nejen přežít, ale se i uživit? Je v patnáctitisícovém městě – a ve zhruba ještě jednou tolik co do počtu obyvatel velkém spádovém území – dostatek čtenářů dychtících po informacích? Jestli vás téma zajímá, čtěte dál. A odpusťte druhému služebně nejstaršímu turnovskému novináři (po Milanu Brunclíkovi st.), že si občas neodpustí nějaký ten slušný rýpanec či názor. Však ho okamžitě můžete usadit v komentáři pod článkem.

Kde začít? Jednoznačně u médií tištěných, už třeba z úcty k tradici, protože, ač si to možná hodně lidí myslí, ani náhodou doba tištěných médií nekončí a nezačíná doba ryze internetová. Internet má jistě budoucnost, ale tištěná média budou mít stále dostatek čtenářů i v dalších letech. I v menších regionech.

Možná, že si nějaká skupinka na Turnovsku vydává ročník nebo něco podobného. Nevím o nich. Minimálně by tu ale na tomto místě měly zaznít názvy dvou médií ryze inzertních, které jsou vydávány Turnováky. Jeden se jmenuje „Jizerníček“ a vydává ho tiskárna Interprint se sídlem na Durychově, druhý je „Nabídkový katalog“ nakladatelství TUNA, sídlící u hruborohozeckého zámku. Zatímco Jizerníček přidává pár článků ze života města (nebo jde o plochu, kterou se nepodařilo prodat na inzerci?), Nabídkový katalog otiskuje pouze inzerci. Oba tituly občané dostávají zdarma do svých schránek.

A potom jsou tu dva čtvrtletníky.
n200704140010_zap_61_07_ojktÚctyhodnou minulost, sahající na počátek 20. století, má za sebou vlastivědný sborník „Od Ještěda k Troskám“. Tradiční obálku nyní vystřídala nová, barevná, obsah se mnoho neproměnil, a to je asi dobře. Léta každý čtenář ví, co uvnitř najde. A není-li fanouškem historie a národopisu, asi bude jednu z nejstarších tiskovin vycházejících na Turnovsku na stáncích ignorovat. Přesto se periodikum drží a já doufám, že stále bude mít své čtenáře! Za některé literární počiny, které by v jiných médiích sotva našly místo, by si jeho tvůrci zasloužili nejen poděkování!
Druhým čtvrtletníkem je Muzejní čtvrtletník. Od letošního roku má jeho druhé číslo novou obálku a živější obsah, což by mohlo být do budoucna pro muzeum a jeho přátele přínosné. Čtvrtletník je nabízen zdarma, jeho vydavatel ho musí dotovat z jiných zdrojů, takže se o svoji budoucnost současně bát nemusí i musí…

Měsíčníky:
Hlasy a ohlasy Turnovska. Periodikum vzniklé na základech dřívějšího Kulturního kalendáře je nyní ve svém desátém ročníku. Jeho vydavatelem je Kulturní centrum Turnov a šéfredaktorem jednatel KCT Václav Feštr. Periodikum dostává dotaci od radnice. Letos jde o částku 300 tisíc Kč. Mnohým je tato radniční podpora trnem v oku. Koho chleba jíš, toho píseň zpíváš, říkají. Za devět let, kdy jsem osobně tvořil podstatnou část obsahu, jsem žádný tlak z radnice na formu a témata otištěných článků nezaznamenal, to mi věřte, protože jinak bych tu práci nedělal. Navíc toto periodikum v rámci příspěvku od radnice otiskuje i texty, které by v komerčním periodiku místo nenašly. Myslím tím hlavně úroveň a obsah některých příspěvků n200704140010_zap_62_07_hotyměstských organizací či samotných zastupitelů. Je to tedy „něco za něco“. Věřte, že mnohá města za svoji „hezkou“  prezentaci dávají mnohem víc. Hlasy a ohlasy jsou dnes s nákladem kolem tří tisíc kusů asi jednoznačně největším hybatelem veřejného mínění v Turnově a okolí, když k tomu přidáte kvalitní servis v podobě pozvánek na kulturní a společenské akce, těžko budou hledat konkurenci. Pokud se tedy i nadále podaří udržet obsahovou úroveň periodika.
Druhým měsíčníkem je zmiňované TURNOVSKO. Magazín, který v polovině dubna vyšel ve svém prvním čísle, vydává Pavel Matys jako svůj soukromý počin po odchodu z Deníků Bohemia. Časopis na první pohled vůbec nevypadá špatně. Články ze současnosti, historie, velký prostor na fotografie, resp. grafiku zlomu jednotlivých stránek, to vše na kvalitním křídovém papíře. Nicméně se obávám, že jako přímý konkurent Hlasů a ohlasů to TURNOVSKO nebude mít lehké. Bude-li chtít přežít, bude muset přesvědčit i některé tradiční čtenáře HOTu, aby si buď kupovali periodika obě nebo jen jedno – Turnovsko. Každému novému počinu jako lokálpatriot ale přeji vše nejlepší, hlavně zapálení a výdrž. Už proto, že z praxe moc dobře vím, že v malém regionu se každá „mediální“ změna projeví nejdříve po půl roce a až po roce fungování může teprve vydavatel začít hodnotit, jestli pokračovat nebo ne. V prvé řadě to bude chtít přidat v mozaice a rozmanitosti obsahové nabídky, to jistě ale vydavatel ví…

n200704140011_zap_63_07_plTurnov má i čtrnáctideník. Upřímně doznávám, že k němu, jako titulu, mám stále mateřský vztah, když k obsahu většinou výhrady. V letech 1991 – 1995 jsem fungoval jako editor Pojizerských listů. V jedné době, to když vycházela regionální mutace pro okres Jičín s názvem Český ráj, měly „Pojizerky“ náklad před 12 tisíc výtisků týdně! Nevím, kolik mají dnes náklad „Nové Pojizerky“, ale bude to jistě o mnoho tisíc méně. Když v roce 1996 periodikum přebíral nový vydavatel bez tehdejší redakce, šel náklad i prestiž, dle mého, bohužel postupně dolů. Vlivem mnoha okolností se potom Pojizerské listy staly útočištěm pro okrajové názory, které byly vždy v opozici proti něčemu. Nicméně se jakoby zázrakem udržely, a protože mám k titulu opravdu srdeční vztah, chtěl bych na tomto místě poděkovat především Karlu Vodrážkovi, který to nemá vůbec lehké. Je neuvěřitelné, že se mu titul podařilo udržet, a i když jsem v minulosti měl osobní výhrady k jeho obsahu, v poslední době mám pocit, že „Nové Pojizerky“ nabraly nový dech. Články lehce – alespoň titulky – laděné do bulváru (obsahově velmi, velmi zřídka), příjemný zlom ve velikosti A4, začínají se vracet inzerenti… V čem pořád nemám jasno, ba přímo mlhavo, je vlastník titulu. Po sebevraždě bývalého majitele a následném konkurzu byl titul dokonce na prodej a málem ho koupila radnice (současná starostka Hana Maierová opravdu usilovala o zisk tohoto historického titulu), v následných peripetiích kolem vlastníků jsem se, bohužel, trochu ztratil. Vnímám pouze to, že současným vydavatelem je pro mě neznámý „K●LAN.D.I“ (?). Možná, že je to většině lidí jedno, pro mě je ale vlastník periodika důležitý, protože by měl být především průhledný!

n200704140011_zap_64_07_denikA jsme u deníků. V Turnově máme pouze jednoho zástupce. Bývalý Deník Pojizeří se nedávno přejmenoval na Turnovský a semilský deník. Už z toho je vidět, že periodikum řídí Pražáci, resp. lidé, kteří o regionu nic nevědí. Jinak by skvělý předešlý název, který koresponduje s zažitými Pojizerskými listy a jejich obrovskou tradicí, nikdy neopustili, ba co víc, dali by si ho patentovat jako ochrannou známku! Dnes je to tedy nic moc říkající název, a přiznejme si, že v Turnově mohlo být daleko hůř, když by se noviny jmenovaly třeba jen Semilský deník, že? Co k titulu poznamenat? Nedávno došlo k výměně šéfredaktora, po pěti letech odešel Radim Pochop, který byl v kraji hodně slušnou autoritou. Nahradil ho Libor Jakubec, který se v posledních letech vypracoval na jednoho z nejlepších novinářů v regionu. Pod jeho vedením by titul neměl mít problémy. Pořád ale dle mého bude narážet na fakt, že v případě, že si lidé za poměrně slušný peníz budou deník kupovat opravdu šest dnů v týdnu, tak si budou chtít z Turnova přečíst víc než jeden článek. Navíc od jara má Deník novou grafickou podobu a když se do něho podívám, mám intenzivní pocit, že článků z celého semilského okresu výrazně ubylo. Beru to jako mínus. Jako plus snad jen to, že Deníky spustily od dubna nové internetové stránky, kde o dění v okrese informují dříve než zpráva vyjde v tištěné podobě, tedy „až“ druhý den. Podle mě to ale jen zase bere další čtenáře tištěného média! Třeba se mýlím. V Praze nebo Ústí nad Labem jistě vědí víc.
Další redakce deníků v Turnově své zástupce nemají. Mladá fronta Dnes ho má nejblíže v Železném Brodě (faktem je, že zkraje tohoto roku jsem to byl chvíli já…), Právo v Trutnově. Dále je tu agentura ČTK, resp. její liberecká pobočka, která přichází několikrát měsíčně s novinkami z Turnovska. Ty od ní potom postupně přeberou ostatní média.

Úplně samostatnou kategorií je Milan Brunclík ml., redaktor Českého rozhlasu. Své sídlo má v Turnově a jeho příspěvky můžete slyšet v celostátním Radiožurnálu a Rádiu Sever. Milan Brunclík patří i přes svůj mladý věk k nejrespektovanějším novinářům na Turnovsku. Je to fakt, ke kterému není co dodat!

n200704140031_zap_65_07_bruJak bylo předesláno v úvodu, máme v Turnově také dvě internetové televize. Za obě může, byť nepřímo, Milan Brunclík st. Ten, když v polovině 90. let minulého století založil a provozoval Regionální televizi Turnov, šlo o republikový fenomén a kdyby do projektu nezaangažoval „kamarády“, kteří mu vlastní nápad rozebrali na kusy (to je můj vlastní podhled), tak věřím, že RTT byla fenoménem dodnes. Postupně byla tato televize zaváděna do panelových domů na sídlištích, za přiměřený peníz si mohli vlastní přijímač na svých domech instalovat i další zájemci. Dnes je situace taková, že Milan Brunclík st. z RTT odešel a spustil vlastní internetovou televizi BONUS TV. Přes počáteční nástup dle mého tento projekt nyní stagnuje. Na internetu jsou občas ke stažení reportáže z Turnova, ty ale mají někdy i víc než 15MB, a i přes rychle připojení se obávám, že si je stahuje málokdo. Bonus TV „boduje“ dnes především projektem „Zdravíčko“, kdy pomocí mobilního telefonu zjistím, že mám navštívit specializovaného lékaře, a hlavně Brunclíkovými skvělými komentáři na republikové téma. Kvůli nim tyto webové stránky pravidelně sleduji. Dělejte to taky, komentáře jsou opravdu výborné!
TV DOMA. Druhá turnovská televize. Její vznik umožnil sám Milan Brunclík st., resp. ti, co jeho původní myšlenku převzali. Já program této televize sleduji občas na internetu (dvě tři reportáže z Turnova měsíčně) a přiznávám, že nevím, jestli toto vysílání mají k dispozici také lidé na sídlištích, kteří dříve sledovali „Brunclíkovu televizi“. Úroveň alespoň toho, co TV DOMA prezentuje na internetu, je dle mého nic moc. Ctím nicméně, že každý má jiný vkus. Jistě budou i tací, kterým se tato forma líbí.

Na televizní vysílání o Turnově (pro Turnováky?) přispívá i rozpočet města, tedy radní a zastupitelé. Letos jde o částku 200 tisíc Kč. Pokud vím, tak z této položky čerpaly (čerpají?) příspěvky: TV Doma, Bonus TV a liberecká redakce Genus TV, která vysílá zpravodajství pro celostátní TV Prima. Podle jakého klíče se peníze rozdělují nevím, ani letos tato částka není v rozpočtu města nijak jmenovitě rozdělena. Přiznávám, že v případě některých televizí nechápu, proč jim radnice platí.

A dostáváme se pomalu k závěru. Jak vidíte z napsaného, mediální rozmanitost Turnovska je opravdu nebývalá a svědčí to o mnohém. Třeba o úrovni zdejší občanské společnosti i zodpovědnosti a angažovanosti občanů, tvůrců médií a čtenářů.

Internetová média. S nimi se jako tvůrce jednoho z nich samozřejmě dostávám na „tenký led“. Ale pustím se do toho.

Které internetové stránky v regionu pravidelně sleduji? Samozřejmě jsou to stránky Města Turnov. Hledali jste v nich ale někdy něco? Když nevíte kde, tak při hledání strávíte pěkných pár minut úplně zbytečně. Když to srovnám se stránkami například Jablonce nad Nisou, které byly nedávno republikově oceněny, je to úplně něco jiného. Snad se to ale zlepší, radnice avizuje potřebu s webovými stránkami něco dělat. Sláva!
Čas od času se někdo pokusí o internetové zpravodajství z Turnovska a Českého ráje. Nedávno „visel“ takový nejapný, neslaný základ na www.turnovsko.cz, dnes je ale doména mimo provoz. Asi nejdéle v této kategorii působí stránky „Rajnet.cz“, které sice vyhovují kritériu regionálního internetového periodika, na můj vkus ale mají velmi nízkou periodicitu novinek, a tak je web málo aktuální, navíc se orientuje hlavně na menší obce a z pohledu obyvatele většího města v Českém ráji je nezajímavý. Třeba se ale pletu, turisté tu jistě najdou hodně zajímavostí.
Ty bych, při vší úctě, ale také hledal na http://www.cesky-raj.info/ tedy na stránkách, které provozuje Sdružení Český ráj. Tady je vše, co návštěvník kraje potřebuje vědět a bude to doufám do budoucna ještě lepší!
Další zajímavé internetové stránky provozuje Ivan Turnovec. Jak už je u této kontroverzní turnovské osobnosti zvykem, na jím editovaných stránkách nacházejí především prostor ti, kdo se chtějí vyjádřit proti a k čemukoli. A to jak na Turnovsku, tak na republikové úrovni. Některé, zde publikované názory, jsou opravdu bizarní, přesto se vyplatí na stránky čas od času zavítat. Je to zajímavé a inspirující a editorovi nelze než vysmeknout poklonu, že drží styl, názorovou pestrost a s nikým si pomyslně „nezadá“.
Samostatnou kategorií jsou stránky pro mladé. Jestliže máte doma dospívající dítě a sedí často před počítačem, je jistě na chatu (nejelo na chatu, ale je na četu!) – www.xchat.cz – zde se stačí zaregistrovat, zadat jméno a heslo a potom si vybrat „místnost“, tedy Turnov. V jednu dobu tady bývají připojeny desítky zdejších teenagerů!
„Turnovsko v akci“, nové zpravodajské médium hlásící se k typu „one man web“ – tedy „Neviditelnému psu“ a jim podobných, je novým počinem. Web je koncipován jako internetový deník a čím víc budou mít potřebu hledat zde informace obyvatelé Turnova a přilehlého okolí, tím bude tento počin nacházet svůj další smysl a opodstatnění své existence. Když ne, zůstane jen jedním z mnoha pokusů, po kterých přijdou další…

Nechtěl bych v tomto textu zapomenout na měsíčníky a občasníky, které vydávají jednotlivé obce ve spádovém území Turnovska. Ty ale nebyly tématem tohoto článku, byť třeba Maloskalský zpravodaj, noviny na Všeni nebo internetové stránky v Karlovicích jsou často lepší než podobné v daleko větších obcích nebo městech….

Toť vše, budu rád, když dočtete až do konce a případně připojíte svůj názor v komentáři.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.