KNIHKUPEC, OHROŽENÝ DRUH

0

Možná jste nedávno zaznamenali na televizním programu ČT Art v pořadu Jasná řeč Josefa Chuchmy Alenu Radoušovou, dlouholetou majitelku knihkupectví v turnovské Hluboké ulici. Bojovala za záchranu oboru samého. „Se současnými slevami na internetu, které bývají často až do výše knihkupeckého rabatu, se knihkupci stávají pouze vystavovateli knih. U nás si zákazníci knihy prohlédnou a někteří jsou tak upřímní, že nám rovnou řeknou, že si knihu raději objednají ve slevě na internetu,“ řekla Radoušová.

Za posledních 10 let skončilo v Čechách zhruba 250 knihkupectví, zvláště v menších městech, kde už boj se slevami na jedné straně a vysokou režií na straně druhé knihkupci neustáli. V mnohých místech typu třeba Lomnice nad Popelkou již knihu nekoupíte.

„Pokud se nám nepodaří prosadit v parlamentu velmi rychle podobný model, jaký má tradici ve Francii, kde je kniha jako kulturní statek vyňatá z tržního mechanismu ostatního zboží ve smyslu pevné ceny stanovené nakladatelem dva roky u všech prodejců knih včetně e-shopů, budou končit i knihkupectví ve větších městech,“ zdůraznila Radoušová s tím, že už podobné opatření zavedli také v Německu a připravují ho na Slovensku.
Ano, knihkupci v menších městech to mají těžké. Turnov je zatím výjimkou, že má knihkupce dva, ale budoucnost je i tady s velkým otazníkem. „Mrzí mě potom i malá podpora ze strany institucí. Škoda, že v případě vydání nové knihy pana Marka z muzea nezaznělo, že knihu prodáváme také my v Hluboké ulici, nebo že jsem připravila u příležitosti výstavy pana Šolce dotisk knihy jeho syna. To potom bojujete s větrnými mlýny,“ dodala Alena Radoušová.

Sdílet

Autor článku

Comments are closed.

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.