KNIHKUPEC, OHROŽENÝ DRUH

0

Možná jste nedávno zaznamenali na televizním programu ČT Art v pořadu Jasná řeč Josefa Chuchmy Alenu Radoušovou, dlouholetou majitelku knihkupectví v turnovské Hluboké ulici. Bojovala za záchranu oboru samého. „Se současnými slevami na internetu, které bývají často až do výše knihkupeckého rabatu, se knihkupci stávají pouze vystavovateli knih. U nás si zákazníci knihy prohlédnou a někteří jsou tak upřímní, že nám rovnou řeknou, že si knihu raději objednají ve slevě na internetu,“ řekla Radoušová.

Za posledních 10 let skončilo v Čechách zhruba 250 knihkupectví, zvláště v menších městech, kde už boj se slevami na jedné straně a vysokou režií na straně druhé knihkupci neustáli. V mnohých místech typu třeba Lomnice nad Popelkou již knihu nekoupíte.

„Pokud se nám nepodaří prosadit v parlamentu velmi rychle podobný model, jaký má tradici ve Francii, kde je kniha jako kulturní statek vyňatá z tržního mechanismu ostatního zboží ve smyslu pevné ceny stanovené nakladatelem dva roky u všech prodejců knih včetně e-shopů, budou končit i knihkupectví ve větších městech,“ zdůraznila Radoušová s tím, že už podobné opatření zavedli také v Německu a připravují ho na Slovensku.
Ano, knihkupci v menších městech to mají těžké. Turnov je zatím výjimkou, že má knihkupce dva, ale budoucnost je i tady s velkým otazníkem. „Mrzí mě potom i malá podpora ze strany institucí. Škoda, že v případě vydání nové knihy pana Marka z muzea nezaznělo, že knihu prodáváme také my v Hluboké ulici, nebo že jsem připravila u příležitosti výstavy pana Šolce dotisk knihy jeho syna. To potom bojujete s větrnými mlýny,“ dodala Alena Radoušová.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.