Turnov se zařadí mezi olympijská města, na atletickém stadionu ve Skálově ulici bude položen poprvé v republice nejmodernější běžecký povrch Mondo od italské firmy Italmec. Ten najdete ve městech, kde se konaly olympiády, nebo se konají nejprestižnější atletické mítinky. Budou k nám jezdit reprezentační týmy a zatrénují si zde špičkoví světoví atleti. To vše bude přínosem i pro místní podnikatele. Tahle libě znějící slova slyšeli Turnovští před deseti lety často.
Však to také byla v neděli 19. září 1999 velká sláva. Po rekonstrukci byl otevřen lehkoatletický stadion, jehož 400metrový ovál dodnes pokrývá speciální povrch Mondo. Turnovský stadion byl ten den pojmenován po legendě československé atletiky Ludvíku Daňkovi, konal se historicky první Memoriál Ludvíka Daňka.
Celkové náklady na rekonstrukci stadionu se vyšplhaly na úctyhodných 21 milionů korun. Šest milionů věnovalo město ze svého rozpočtu, osm milionů obdrželi atleti od Českého svazu tělovýchovy a zbytek peněz museli dodat sami z vlastní podnikatelské činnosti.
Ne vše při rekonstrukci turnovského atletického stadionu probíhalo hladce. Bezprostředně po položení Monda se totiž na běžeckých drahách vytvořilo na devadesát boulí. Ještě týden před prvním Memoriálem Ludvíka Daňka situace vypadala na pořádnou ostudu a někteří uvažovali nejméně o zrušení běžeckých disciplín. Všechny vypoukliny bylo nutné za asistence italské firmy vyříznout a znovu zalepit. Atletický mítink před deseti lety nakonec proběhl ve všech disciplínách, na Mondu se sportuje dodnes. A dodnes se tu v teplém počasí objevují vzduchové boule, dodnes patří k vybavení správců stadionu lepidlo a ostrý nůž. Však už je těmi řezy povrch Monda pěkně protkán…
Dodnes se neví, kdo je na vině. Zástupci italské firmy Italmec tvrdí, že dodavatel asfaltového podkladu Silnice Jičín, Jičínští zase vinu hází na Italmec, pěkně v tom „plavou“ i atleti (AC Turnov byl investorem akce) – smlouvy a předávací protokoly od firem totiž nejsou k dispozici!?? Položení živičných (asfaltových) povrchů na atletický stadion pod Mondo stálo v roce 1999 zhruba 3,7 milionu korun (Silnice Jičín), položení umělého povrchu Mondo od firmy Italmec přišlo na 11 milionů.
Bývalý starosta Hejduk se opakovaně pokoušel vzniklou situaci řešit (na počátku nového tisíciletí byl stadion převeden do majetku města). Po několika pokusech o smír, resp. jednáních o slevě za nekvalitně odvedenou práci, nakonec radnice přikročila v roce 2004 k soudní žalobě. Jak se ale dalo předpokládat, jednání se protahovalo a protahovalo, soudní výlohy a náklady na právníky rostly.
„Podobný problém, jako u nás, se objevil i v jiných městech, Italmec navíc vyhrál některé soudní spory, proto jsme se dohodli na ukončení soudního sporu. Soudní poplatky zaplatíme s italskou firmou napůl. I po dohodě s právníky je to v tuto chvíli asi to nejrozumnější, co můžeme udělat,“ přiblížila současné rozhodnutí radních starostka města Hana Maierová.
„S boulemi bojujeme dodnes. Při proříznutí umělého povrch se objeví naleptaná podkladová vrstva. Spor, který spočívá v tom, zda tato situace vzniká naleptáním živičného povrchu nedostatečně rozmíchaným pojivem (Italmec), nebo nevhodně zhutněnými živicemi a jimi uzavřenými vodními párami (Silnice), nevyřešili ani oslovení experti. Jejich závěry vyzněly přibližně padesát na padesát procent pro obě firmy. Podle mého názoru je nyní uzavřená dohoda o ukončení sporu rozumná. Velkým nedostatkem je i neexistence smluv mezi zmíněnými firmami a AC Turnov. Jak ukázala praxe, tak v případech, kdy dodavatelem jak podkladu, tak i povrchu byla firma Italmec, a k problémům došlo, bylo řešení jednodušší,“ shrnuje současnou situaci Jiří Vele, jednatel Městské sportovní Turnov s.r.o., která má stadion ve své správě.
Podle něho i přes uvedené nedostatky je Mondo pro sport v Turnově přínosem. Kdo si ještě dnes vzpomene na prašný, škvárový povrch na stadionu? Od jara do podzimu se tu prakticky každé dopoledne střídají děti z turnovských škol. Je zde pořádáno mnoho akcí okresního i krajského charakteru. Vrcholem je každoroční květnový Memoriál Ludvíka Daňka.
„Při zvýšené péči a pozornosti při údržbě lze bez větších problémů i na takto nekvalitně položeném Mondu sportovat. Zdá se, že boule i po proříznutí a následném opětovném nalepení si zachovávají, byť ne zcela, svoje původní vlastnosti,“ uvádí Vele. Jak dodává, v tuto chvíli by bylo nejpotřebnější komplexní vyčištění celého oválu a obnovení značení dráhy a dokončení položení umělého povrchu v sektorech pro výšku a vrhačských disciplínách.
„Chci věřit, že umělý povrch dovolí sportovat všem zájemcům na současné úrovni ještě řadu let. V mysli nás všech však zůstane hořkost z toho, že za tak vysoké finanční náklady byla odvedena nekvalitní práce a poškozenému zůstal v ruce Černý Petr,“ dodal Jiří Vele.