PODZIMNÍ VÝSTAVY A KINO

0

Pro zájemce je tu stále výstava k významnému výročí šperkařské školy v muzeu, tamtéž po celý podzim probíhá výstava o historii pivovarnictví na Turnovsku i s doprovodnými akcemi, po dvou letech se do Turnova vrací šperkařské sympozium, v Kamenářském domě se připravuje výstava svatých obrázků ze sbírky J. V. Scheybala. Pevné místo v nabídce výstav mají již také Ulička řemesel nebo fotoklub Safír.

* KINO SFÉRA VE STŘELNICI
Kino promítá denně, program najdete na https://www.kulturaturnov.cz/program/kino.

VÝSTAVY

* MUZEUM ČESKÉHO RÁJE V TURNOVĚ, Skálova 71, tel. 481 322 106, www.muzeum-turnov.cz. Otevírací doba muzea a Dlaskova statku je denně kromě pondělí v době 9.00–16.00 hod.
* OBNOVENÉ EXPOZICE věnované fenoménu turnovské „špéry“ a mezinárodních šperkařských sympozií.
* DŮM 72. Zrekonstruovaný dům s číslem popisným 72 ve Skálově ulici slouží jako multifunkční objekt turnovského muzea. Slavnostně otevřen byl 7. září 2023. Zpřístupněny byly nové výstavní a expoziční prostory: Výstavní síň Viléma Heckela, expozice luminiscence, výstavní sál mineralogické expozice a víceúčelový sál.
* VÝSTAVNÍ SÍŇ VILÉMA HECKELA. Významná osobnost české i světové fotografie a horolezectví má v turnovském muzeu vlastní výstavní prostor v multifunkčním domě čp. 72. Je zde vystavena asi třicítka jeho fotografií a osobní věci. Jedná se o trvalou expozici, která volně navazuje na expozici horolezectví.
Výstavní sál muzea ve III. patře a Kamenářský dům:
* ŠPÉRA BYLA, JE & BUDE – 140 let od založení Střední uměleckoprůmyslové školy v Turnově. Škola vznikla jako nejstarší svého druhu ve střední Evropě a od svého zrodu lákala do města přední umělecké osobnosti a designéry. Výstava připomene, jak škola již 140 let kultivuje české umělecké prostředí, zejména se však zaměří na představení současné tváře SUPŠ a vybraných pozoruhodných absolventů z posledních dekád, kteří reprezentují všech pět aktuálně vyučovaných oborů. Muzeum Českého ráje (Dům 72) do 2. února 2025.

* KDE SE PIVO VAŘÍ… HISTORIE PIVOVARNICTVÍ NA TURNOVSKU. Výstava představující historii i současnost pivovarnictví obecně, která následně zavede návštěvníky do pivovarů našeho regionu. Na jedné straně se dovíme, z čeho a jak se pivo vařilo v historii a jak je tomu dnes. Zároveň zde jsou představeny specifické obory a řemesla s ním spojené jako je bednářství či bečvářství. Stranou ovšem nezůstane ani ledování, bez kterého by to prostě nefungovalo, a nakonec i hospoda, bez které by to celé nedávalo smysl. V druhé části výstavy budou představeny staré turnovské pivovary (fy Táborský a Svoboda), dodnes fungující pivovary na Malém Rohozci a ve Svijanech, který dokonce letos slaví kulaté 460. výročí, a v neposlední řadě také před pár lety založený Měšťanský pivovar Turnov.
Muzeum Českého ráje v Turnově (Výstavní sál) / 27. června 2024 – 19. ledna 2025.
* KDE SE PIVO PIJE… STARÉ HOSTINCE V TURNOVĚ A OKOLÍ. Výstava v Kamenářském domě přibližuje historii pohostinských služeb v Turnově a blízkém okolí. Muzeum Českého ráje v Turnově (Kamenářský dům) / 27. června – 6. října.

Doprovodný program k výstavě Kde se vaří…
* 9. října: Jaroslav Egert: Turnovské pivovary. Kapitoly z historie turnovského pivovarnictví. Jaké pivovary v Turnově byly a už nejsou, kde vlastně stály, jak úspěšné byly a kteří sládci jsou skryti za značkami jako Turnovský granát nebo hruboskalský Malvaz. To jsou otázky, na které odpoví sám autor jedinečné knihy Pivovary Českého ráje. Muzeum Českého ráje od 17.00 hodin, vstupné 50 Kč
* 30. října: Milan Starec: Stavební vývoj sladoven a pivovarů na Turnovsku. Výstavba sladoven a pivovarů měla svá jasná pravidla. Jejich uspořádání je i po staletích čitelné v různých stavebních fázích, i když je často překryly další úpravy. Stavební vývoj sladoven a pivovarů s přihlédnutím k lokálním příkladům nám představí Milan Starec – odborník, který úspěšně zrekonstruoval pivovar v Kostelci nad Černými lesy a jehož produkce bude při přednášce návštěvníkům k dispozici. Muzeum Českého ráje od 17.00 hodin, vstupné 50 Kč.

* MEZINÁRODNÍ SYMPOZIUM SOUČASNÉHO ŠPERKU A VÝSTAVA SYMPOSION 2024
Po dvou letech se do Turnova opět sjedou významné světové i tuzemské osobnosti autorského šperku, aby se zúčastnili již 27. mezinárodního sympozia současného šperku. Poznávání místní zlatnické a kamenobrusičské tradice společně s exkurzemi do podmanivé krajiny Českého ráje a Podkrkonoší jistě vytvoří mezi účastníky to správné tvůrčí mikroklima, aby ze zlatnické dílny v Kamenářském domě mohly vzejít nové šperky a objekty, které obohatí dosavadní muzejní kolekci.
Účast na letošním sympoziu přislíbili: Martina Dempf DE / Susan Ewing US / Herman Hermsen NL / Levan Jishkariani GE / Soňa Kabaňová SK / Farieda Nazier ZA / Pavel Opočenský CZ / Oldřich Sládek CZ / Václav Soukup CZ / Peter Vermandere BE.
Řada účastníků se do Turnova vrací, zároveň se letošního sympozia zúčastní zcela noví aktéři. Setkání se zúčastní Levan Jishkariani jako mistrný brusič, který v kampusu v Idar-Obersteinu vede dílnu broušení kamenů. Představí se také Fariedy Nazier, jihoafrické umělkyně, která působí jako vedoucí oddělení Navrhování a tvorby šperku na univerzitě v Johannesburgu. Mladé naděje českého šperku na letošním sympoziu ztělesňuje architekt Oldřich Sládek, který se turnovskému publiku představil v uplynulých letech na výstavách reGenerace5 (2021) a V plné formě (2023/2024). Převážná většina letošních účastníků však patří do kategorie tzv. klasiků současného autorského šperku, kteří v mnoha případech předávají své cenné dlouholeté zkušenosti mladým tvůrcům na univerzitách a vysokých školách na evropském, americkém i africkém kontinentu.
Účastníci letošního sympozia se zdejšímu publiku představí ve středu 2. října na výstavě Symposion 2024 v prostorách muzejní Klenotnice, kde vystaví reprezentativní ukázku své dosavadní tvorby. V pátek 11. října pak tyto práce nahradí výsledky letošního šperkařského setkání, které budou vybrány pro muzejní sbírku. Ty bude možné obdivovat až do neděle 10. listopadu 2024.
Na zahájení výstavy Symposion 2. října v 17.00 hodin, stejně jako k návštěvě dílenské části sympozia v termínu 5.–11. října je srdečně zvána nejen odborná veřejnost zastoupená místními zlatníky, šperkaři, brusiči a také studenty a pedagogy regionálních uměleckých škol, ale také publikum z řad široké veřejnosti.

* NEBESKÁ DRUŽINA. SVATÉ OBRÁZKY ZE SBÍRKY RODINY SCHEYBALOVÝCH. Svaté obrázky jsou již dlouho součástí soukromých i veřejných sbírek, ale uměnověda si jich zatím moc nevšímá. Možná proto, že jsou většinou jednoduché a umělecky nenáročné, mají však zato těsnou vazbu na důležité životní mezníky a osobní prožitky konkrétních lidí. Proto jsou nám, i s odstupem času, stále blízké. Ze sbírky Josefa Václava Scheybala jsme pro výstavu Nebeská družina vybírali exponáty jak z hlediska stáří, od 17. po 20. století, tak určení. K těm nejběžnějším patří upomínky z pouti, a naopak k těm nejzajímavějším tu budou patřit ochranné škapulířové tisky nebo polykací obrázky užívané v lidovém léčitelství. Vernisáž výstavy ve čtvrtek 24. října v 17.00 hodin. Muzeum Českého ráje v Turnově – Kamenářský dům (24. 10. 2024 – 19. 1. 2025).

* DLASKŮV STATEK V DOLÁNKÁCH, nová expozice: Ze dřeva a proutí – podomácké zpracování dřeva a proutí v selské usedlosti. Stálá expozice seznámí návštěvníky s dílem výrobců, pro které bylo dřevo snadno opracovatelným materiálem. K vidění jsou nejen hotové výrobky s jejich funkční i estetickou hodnotou, ale i ukázka dovedností a řemeslného umu, díky kterým venkovští tvůrci vytvářeli z přírodních materiálů předměty denní potřeby. Na návštěvníky objektu tak čeká zařízená truhlářská dílna, ukázka práce malířky dřevěných hraček či řezbáře, pletení proutěného zboží i práce sekerníků, šindelářů a výrobců hrábí. Část expozice dozná v průběhu roku změny v návaznosti na tvorbu zvykoslovných předmětů, jejichž výroba souvisela s obyčeji obřadního roku. Dlaskův statek v Dolánkách je v říjnu otevřen denně mimo pondělí od 9.00 do 16.00 hodin. V listopadu bude zavřeno.

* MĚSTSKÁ KNIHOVNA ANTONÍNA MARKA, Jeronýmova 517, Turnov, tel. 481 321 470, e-mail: info@knihovna.turnov.cz, www.knihovna.turnov.cz.
Výstavy:
* VÝTVARNÉ PRÁCE ZUŠ TURNOV. Výstava je prezentací zajímavých výtvarných děl a keramiky z dílen výtvarného oboru ZUŠ Turnov.
* SDÍLEJ – TURNOV A ČESKÝ RÁJ. Výstava výtvarných prací z regionální výtvarné soutěže KDK LBC kraje. Tato výstava je putovní po knihovnách v kraji.
* MALUJEME PRO RADOST. Výstava výtvarných děl ze stejnojmenné výtvarné soutěže.
* DALILA A VÝTAH ZE DVEŘÍ. Výstava na motivy nové knihy spisovatelky Kláry Smolíkové.

* ULIČKA ŘEMESEL, umělecké řemeslné ateliéry, pasáž pod radnicí.
Doprovodné výstavy v galerii:
– Tajemné nebe objektivem Petra Horálka, fotografa a popularizátora astrofotografie. Výstava probíhá do 30. září.
– Výstava ČESTMÍR SUŠKA & DANIEL SUŠKA: DIA-LOG. Výstava představí díla otce a syna a nabídne jedinečný pohled na propojení dvou uměleckých generací. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 3. října od 18.00 hodin v prostorách galerie. Výstava potrvá do 31. října.
Více na www.ulickaremesel.cz.

* FOTOKLUB SAFÍR. Výstavy fotografií v nádražní hale, ve foyer Střelnice a v Cafe Depo.
Do 1. října probíhá ve foyer Střelnice výstava fotografií z Národní soutěže fotografie.
V Café Depo v Nádražní ulici vystavuje Břetislav Jansa fotoobrazy na bavlněném plátně do 21. října.
Od středy 2. října bude ve foyer Střelnice připravena VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ ČLENŮ SČF NA SEVER OD PRAHY. Výstavu je možné navštívit do 26. listopadu. Vernisáž výstavy 2. října od 17.00 hodin.

 

* REGIONÁLNÍ TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM, náměstí Českého ráje 26, Turnov, www.infocentrum-turnov.cz. Aktuální výstava fotografií Českého ráje.

* GALERIE GRANÁT, náměstí Českého ráje 4, Turnov.
Přijďte se podívat na celoroční výstavu granátových šperků. Dozvíte se o granátu mnohé zajímavosti ve výkladu odborného průvodce o těžbě a zpracování. Ukázky broušení českého granátu a zlatnických profesí vysazování a zasazování českého granátu. Otevřeno: pondělí 10.00-12.30 a 13.00-17.00 hodin, úterý až pátek 9.00-12.30 a 13.00-17.00 hodin, sobota 9.00 – 12.00 hodin.

* SYNAGOGA TURNOV, Krajířova ulice, www.synagoga-turnov.cz
STARÉ STROMY NA ŽIDOVSKÝCH HŘBITOVECH. Přijďte se potěšit a inspirovat krásou a symbolikou stromů na židovských hřbitovech. Výstava s řadou časosběrných fotografií zachycuje střet kulturní, historické a ekologické hodnoty, ale i proměny ročních období. Autorem fotografií je badatel a dokumentarista židovských památek PhDr. Ing. Václav Fred Chvátal. Výstavu si můžete prohlédnout na ženské galerii až do 30. září 2024.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.