KALAMITA? NEBO JEN ZIMA JAK MÁ BÝT?

0

Kdyby to záleželo na amatérském meteorologovi Vlastíku Brůčkovi, který počasí na Turnovsku soustavně sleduje poslední tři desetiletí, byla by to spíš než kalamita zima, jak má být. Nám ostatním přijdou návaly sněhu koncem února, když už už vyhlížíme sluníčko a jaro, spíš jako kalamita. Ráno 20. února bylo na některých místech na Turnovsku zaznamenáno skoro půl metru sněhu!

„Letošní zima patří po několika letech opravdu spíš k těm klasickým, na což jsme už nebyli tolik zvyklí. Vydatné sněhové nadílky v únoru znamenají průměrnou denní výšku sněhové pokrývky v Turnově na úrovni 32 centimetrů, v naší evidenci je i mnoho mrazivých dnů,“ uvádí Brůček. Největší mráz letošní zimy byl zaznamenán 6. ledna a naměřených -22,1°C už bude těžko letos překonáno.

 

n200902201852_zap_92_09_kalamitaTýden nepřetržitého sněžení uprostřed února udělal své. Na mnohých místech Turnovska jsou silnice sjízdné jen s obtížemi. Dopoledne 20. února například havarovala cisterna příšovické mlékárny jen proto, že se mezi Pěnčínem a Příšovicemi vyhýbala na silnici v místech, kde pevný podklad vozovky a příkop splývaly v jednolitou bílou masu, osobnímu autu. Cisterna s mlékem skončila na boku v blízkém poli, řidič prakticky neměl žádnou možnost, jak nehodě zabránit. Jen s velkým štěstím vyvázl nezraněn.

 

n200902201852_zap_93_09_kalamitaV ulicích Turnova návaly sněhu odklízeli zaměstnanci technických služeb a najatých privátních firem. „Ve dnech jako je pátek 20. února, kdy přes noc napadlo množství nového sněhu, se na území města pohybuje až patnáct různých mechanismů, od traktorů s radlicí po multikáry. Problémy při zajištění sjízdnosti nám dělají hlavně auta zaparkovaná při krajnici. Pravidelně máme největší potíže ve vilové čtvrti v oblasti kasáren a v sídlištích, kde se sněhové pluhy musí autům na silnici složitě vyhýbat. Moc by nám pomohlo, kdyby lidé, kteří večer auto zaparkují na ulici, mysleli také na to, že je třeba ráno silnici zprůjezdnit!“ řekl jednatel technických služeb Libor Preisler. Jeden den takto extrémně náročné zimní údržby, kdy v terénu je kromě techniky i několik pracovníků technických služeb, přijde na zhruba 80 tisíc korun. „Pracujeme většinou na dvě směny, první začíná ráno ve tři a končí ve tři odpoledne, druhá nastupuje kolem páté odpoledne a končí v noci,“ uvedl Preisler.

 

Jaro letos podle prognóz přijde pozvolna, druhá polovina března už slibuje poměrně teplé počasí. „Duben ale ještě pozlobí proměnlivým počasím s občasnými vpády chladného vzduchu. Vydatnější srážky spolu s táním sněhu ve vyšších polohách budou znamenat pro Turnovsko nebezpečí vylití Jizery z břehů, a to hlavně na přelomu března a dubna,“ přiblížil nadcházející týdny meteorolog Vlastík Brůček.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.