Kdyby to záleželo na amatérském meteorologovi Vlastíku Brůčkovi, který počasí na Turnovsku soustavně sleduje poslední tři desetiletí, byla by to spíš než kalamita zima, jak má být. Nám ostatním přijdou návaly sněhu koncem února, když už už vyhlížíme sluníčko a jaro, spíš jako kalamita. Ráno 20. února bylo na některých místech na Turnovsku zaznamenáno skoro půl metru sněhu!
„Le
Týden nepřetržitého sněžení uprostřed února udělal své. Na mnohých místech Turnovska jsou silnice sjízdné jen s obtížemi. Dopoledne 20. února například havarovala cisterna příšovické mlékárny jen proto, že se mezi Pěnčínem a Příšovicemi vyhýbala na silnici v místech, kde pevný podklad vozovky a příkop splývaly v jednolitou bílou masu, osobnímu autu. Cisterna s mlékem skončila na boku v blízkém poli, řidič prakticky neměl žádnou možnost, jak nehodě zabránit. Jen s velkým štěstím vyvázl nezraněn.
V ulicích Turnova návaly sněhu odklízeli zaměstnanci technických služeb a najatých privátních firem. „Ve dnech jako je pátek 20. února, kdy přes noc napadlo množství nového sněhu, se na území města pohybuje až patnáct různých mechanismů, od traktorů s radlicí po multikáry. Problémy při zajištění sjízdnosti nám dělají hlavně auta zaparkovaná při krajnici. Pravidelně máme největší potíže ve vilové čtvrti v oblasti kasáren a v sídlištích, kde se sněhové pluhy musí autům na silnici složitě vyhýbat. Moc by nám pomohlo, kdyby lidé, kteří večer auto zaparkují na ulici, mysleli také na to, že je třeba ráno silnici zprůjezdnit!“ řekl jednatel technických služeb Libor Preisler. Jeden den takto extrémně náročné zimní údržby, kdy v terénu je kromě techniky i několik pracovníků technických služeb, přijde na zhruba 80 tisíc korun. „Pracujeme většinou na dvě směny, první začíná ráno ve tři a končí ve tři odpoledne, druhá nastupuje kolem páté odpoledne a končí v noci,“ uvedl Preisler.
Jaro letos podle prognóz přijde pozvolna, druhá polovina března už slibuje poměrně