Jako je v současné době mezi lidmi a komunálními politiky skloňováno sportoviště v Maškově zahradě, R35 nebo odlehčovací komunikace centra města, mohli jste v Turnově před nějakými patnácti dvaceti lety slyšet témata trochu jiná. Mezi nimi často to na prvním místě byla potřeba výstavby domova důchodců, který by uzavřel pomyslné kolečko péče o seniory, kdy pro tuto skupinu obyvatel v Turnově nadstandardně fungují penziony na Výšince a v Žižkově ulici, terénní pečovatelská služba, denní centrum ad. Dlouho se rozhodovalo, kde by vlastně domov důchodců měl stát, až rozhodnutí padlo na rozestavěný skelet naproti zdravotnické škole v ulici 28. října, který měl být před rokem 1989 zubní poliklinikou a tehdy již přes deset let chátral rozestavěný.
Týmu kolem tehdejšího místostarosty MUDr. Vladimíra Eckerta se podařilo skoro nemožné – dostat do města víc než osmdesátimilionovou státní dotaci. Stavba začala na sklonku roku 2000, první klienti se do nového Domova důchodců Pohoda stěhovali v září 2002. Tedy přesně před deseti lety. Z té doby zde dnes žije už ani ne pětice klientů. Za dobu fungování tohoto důležitého a potřebného zařízení se tady vystřídalo 299 seniorů. Kapacita domova je 71 klientů.
„Že získáme dotaci od státu ve výši 88 milionů korun, to tehdy byla vynikající zpráva. Horší už bylo, že jsme měli projekt, který počítal skoro s dvojnásobnými náklady. Museli jsme tedy někde něco ušetřit, i tak tehdy město ze svého rozpočtu muselo doplatit zhruba 40 milionů,“ vzpomíná tehdejší místostarosta Eckert. Podle něho je stavba domova důchodců i po deseti letech pro něho samého jednou z největších věcí, která se v jeho éře podařila realizovat. „Domnívám se, že turnovský domov důchodců je stále na špici co do kvality poskytovaných služeb v širokém regionu. Často slýcháme, že by možná bylo lepší, kdyby jeho provoz financoval kraj, ale když vidím, jak se kraj občas (ne)stará o svá zařízení, je možná lepší, když kvalitu určuje jako zřizovatel město Turnov,“ dodal Vladimír Eckert.
Město z rozpočtu podle současného místostarosty Jaromíra Pekaře do sociálního systému přispívá částkou ve výši 10 milionů korun. Po odečtení odpisů zbývá fyzicky asi sedm milionů, z toho na domov důchodců jde dotace zhruba ve výši tří až čtyř milionů korun ročně. V současném domově důchodců je 56 pokojů, z toho 37 jednolůžkových. Od roku 2007 zde také funguje tzv. odlehčovací služba, určená pro krátkodobý pobyt seniorů, o které se nemá kdo na přechodnou dobu postarat. Klienti domova na svůj pobyt přispívají, ze zákona jim musí zbývat 15 % z důchodu jako kapesné, zbylá částka jde na úhradu služeb.
„Pro naše klienty se snažíme připravovat každodenní program. Jak a jestli ho využijí, to samozřejmě závisí na nich. Jsou tu dvě ergoterapeutky a dvě aktivizační pracovnice, které s klienty denně pracují, pořádáme kulturní akce, jsou zde pravidelné bohoslužby, různé kroužky a podobně. Servis zajišťuje kvalitní tým ošetřovatelek a zdravotních sester,“ vypočítává ředitel Zdravotně sociálních služeb Turnov Jaroslav Cimbál. O kvalitách zařízení nejlépe vypovídá loňské udělení značky nejvyšší kvality. Turnovský Domov důchodců Pohoda je jedním z mála zařízení v republice, kterému byla tzv. „Značka kvality“ s maximálním počtem pěti hvězdiček udělena – jde o maximum, které lze v daném oboru udělit. K udělení značky došlo při loňském celostátním kongresu Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR v Táboře.
V rámci TÝDNE SOCIÁLNÍCH SLUŽEB V ČR můžete ve středu 10. října navštívit při „Dnu otevřených dveří“ všechna sociální zařízení, která spadají pod ZSST, tedy i turnovský domov důchodců.