DOMOV DŮCHODCŮ POHODA SVÉ SLUŽBY POSKYTUJE JIŽ 10 LET

0

Jako je v současné době mezi lidmi a komunálními politiky skloňováno sportoviště v Maškově zahradě, R35 nebo odlehčovací komunikace centra města, mohli jste v Turnově před nějakými patnácti dvaceti lety slyšet témata trochu jiná. Mezi nimi často to na prvním místě byla potřeba výstavby domova důchodců, který by uzavřel pomyslné kolečko péče o seniory, kdy pro tuto skupinu obyvatel v Turnově nadstandardně fungují penziony na Výšince a v Žižkově ulici, terénní pečovatelská služba, denní centrum ad. Dlouho se rozhodovalo, kde by vlastně domov důchodců měl stát, až rozhodnutí padlo na rozestavěný skelet naproti zdravotnické škole v ulici 28. října, který měl být před rokem 1989 zubní poliklinikou a tehdy již přes deset let chátral rozestavěný.

Týmu kolem tehdejšího místostarosty MUDr. Vladimíra Eckerta se podařilo skoro nemožné – dostat do města víc než osmdesátimilionovou státní dotaci. Stavba začala na sklonku roku 2000, první klienti se do nového Domova důchodců Pohoda stěhovali v září 2002. Tedy přesně před deseti lety. Z té doby zde dnes žije už ani ne pětice klientů. Za dobu fungování tohoto důležitého a potřebného zařízení se tady vystřídalo 299 seniorů. Kapacita domova je 71 klientů.

n201209301858_zap_287_2012_ddpohoda„Že získáme dotaci od státu ve výši 88 milionů korun, to tehdy byla vynikající zpráva. Horší už bylo, že jsme měli projekt, který počítal skoro s dvojnásobnými náklady. Museli jsme tedy někde něco ušetřit, i tak tehdy město ze svého rozpočtu muselo doplatit zhruba 40 milionů,“ vzpomíná tehdejší místostarosta Eckert. Podle něho je stavba domova důchodců i po deseti letech pro něho samého jednou z největších věcí, která se v jeho éře podařila realizovat. „Domnívám se, že turnovský domov důchodců je stále na špici co do kvality poskytovaných služeb v širokém regionu. Často slýcháme, že by možná bylo lepší, kdyby jeho provoz financoval kraj, ale když vidím, jak se kraj občas (ne)stará o svá zařízení, je možná lepší, když kvalitu určuje jako zřizovatel město Turnov,“ dodal Vladimír Eckert.

n201209301859_zap_288_2012_ddpohodaMěsto z rozpočtu podle současného místostarosty Jaromíra Pekaře do sociálního systému přispívá částkou ve výši 10 milionů korun. Po odečtení odpisů zbývá fyzicky asi sedm milionů, z toho na domov důchodců jde dotace zhruba ve výši tří až čtyř milionů korun ročně. V současném domově důchodců je 56 pokojů, z toho 37 jednolůžkových. Od roku 2007 zde také funguje tzv. odlehčovací služba, určená pro krátkodobý pobyt seniorů, o které se nemá kdo na přechodnou dobu postarat. Klienti domova na svůj pobyt přispívají, ze zákona jim musí zbývat 15 % z důchodu jako kapesné, zbylá částka jde na úhradu služeb.

n201209301859_zap_289_2012_ddpohoda„Pro naše klienty se snažíme připravovat každodenní program. Jak a jestli ho využijí, to samozřejmě závisí na nich. Jsou tu dvě ergoterapeutky a dvě aktivizační pracovnice, které s klienty denně pracují, pořádáme kulturní akce, jsou zde pravidelné bohoslužby, různé kroužky a podobně. Servis zajišťuje kvalitní tým ošetřovatelek a zdravotních sester,“ vypočítává ředitel Zdravotně sociálních služeb Turnov Jaroslav Cimbál. O kvalitách zařízení nejlépe vypovídá loňské udělení značky nejvyšší kvality. Turnovský Domov důchodců Pohoda je jedním z mála zařízení v republice, kterému byla tzv. „Značka kvality“ s maximálním počtem pěti hvězdiček udělena – jde o maximum, které lze v daném oboru udělit. K udělení značky došlo při loňském celostátním kongresu Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR v Táboře.

V rámci TÝDNE SOCIÁLNÍCH SLUŽEB V ČR můžete ve středu 10. října navštívit při „Dnu otevřených dveří“ všechna sociální zařízení, která spadají pod ZSST, tedy i turnovský domov důchodců.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.