CYKLOSTEZKA Z TURNOVA PŘES MALOU SKÁLU DO LÍŠNÉHO? MOŽNÁ SE PO NÍ PROJEDEME UŽ NA KONCI ROKU 2011

0

Zhruba padesátka cyklistů se v neděli 20. září vydala po trase budoucí cyklostezky Jizera. Peleton vyrazil z turnovského náměstí Českého ráje, účastníci si vyzkoušeli první dokončenou část stezky podél náhonu Malé Jizery do Dolánek. Na Dlaskově statku bylo pro ně připraveno občerstvení, o které se postarali držitelé certifikátu Regionální produkt Český ráj. Z Dlaskova statku cesta vedla do Rakous a do Malé Skály k Boučkovu statku a na Žlutou plovárnu. Pro cestu zpět k restauraci Zrcadlová koza, kde proběhlo zakončení akce, někteří účastníci volili možnosti sjet Jizeru na lodi. Po trase cyklojízdy proběhlo několik zastavení s výkladem o podobě budoucí stezky, na Boučkově statku se uskutečnila prezentace projektu Greenway Jizera pro účastníky cyklojízdy, zájemce z řad veřejnosti i pro přítomné novináře.

„Letošní cyklojízda navazuje na ty úspěšné z předchozích let, naším cílem je veřejnost seznamovat s postupem prací na projektu a naslouchat případným námětům a připomínkách,“ uvedl Aleš Hozdecký, předseda Sdružení Český ráj, které projekt koordinuje. V loňském roce byla dokončena vyhledávací studie cyklotrasy ve Středočeském kraji, nejblíže k realizaci je úsek z Turnova do Líšného. „Projekt podporují Liberecký i Středočeský kraj.  Sdružení Český ráj se z celého asi 180 kilometrů dlouhého úseku stezky od pramene v Jizerských horách po soutok Jizery s Labem snaží iniciovat především část stezky na území Českého ráje, tedy zhruba od Semil po Mladou Boleslav,“ přiblížil Hozdecký.

n200909231414_zap_405_09_cykloPrávě na úseku z Turnova do Semil jsou práce nejdál, letos byla dokonce realizována část cyklostezky přímo v Semilech, na přípravě se pracuje v Železném Brodě a v okolí Mladé Boleslavi. „V úseku Turnov – Líšný máme připraveny podklady pro žádost do evropských operačních programů. Příslušná výzva má být vyhlášena letos v zimě. Jestli jsme uspěli, to bychom měli vědět někdy na konci jara příštího roku. V kladném případě by práce na výstavbě této části cyklostezky byly zahájeny v létě 2010 a stezka z Turnova až do Líšného by mohla být hotova do konce roku 2011,“ řekl Aleš Hozdecký.

 

Náklady na tuto část stezky jsou vyčísleny na 40 mil. Kč. Z operačního programu lze získat až 92 procent z potřebné částky, zbytek budou muset doplatit kraje, obce a další subjekty. Právě trasa z Turnova na Malou Skálu bude stavebně náročná, bude muset být rozšířena lávka u železničního mostu v Rakousích, v okolí Malé Skály vzniknou další dvě lávky přes řeku.

 

n200909231414_zap_406_09_cykloCyklojízdy se v neděli 20. září zúčastnil i místně příslušný senátor Jaromír Jermář (ČSSD), který patří mezi dlouholeté podporovatele záměru Greenway Jizera.  „Myslím, že je třeba podporovat rozvoj cyklistiky a stavbu cyklostezek. Silnice jsou dnes přeplněné, samostatná cyklostezka by byla nejen bezpečnější, ale kromě toho, že by sloužila dospělým a dětem ve volném čase, mohla by být i spojnicí pro dojíždění do zaměstnání a měla by také přispět k rozvoji podnikání a nabídku doprovodných služeb,“ sdělil senátor Jermář. Podobného názoru je také poslanec parlamentu České republiky Zdeněk Mach (ODS), kterému v účasti zabránila chřipka. „Zúčastnil jsem se již několika předchozích propagačních jízd po trase cyklostezky Jizera. Je to myšlenka, která si zaslouží podporu napříč kraji i politickými stranami, realizace stezky je velkou výzvou pro nás pro všechny,“ uzavřel Mach.

 

Cílem projektu Greenway Jizera je vybudovat páteřní cyklostezku podél toku řeky Jizery, která bude součástí tras pro různé druhy bezmotorové dopravy (pěší, vodní atd.). Cyklostezka se stane součástí evropské sítě bezpečných stezek Greenways. V České republice se tak připojí například ke Greenway Praha – Vídeň nebo Moravským vinařským stezkám.

200909231414_zap_407_09_cyklo

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.