CO SE MI HONÍ HLAVOU: OTEVŘENÝ DOPIS ČTENÁŘŮM TvA

0

Dovolte mi, vážení, tentokrát osobní tón. Komunita čtenářů TvA je různorodá, spojuje ji především vztah k určitému místu, a skutečnost, že na tyto stránky v lednu v průměru zavítá 1275 lidí denně (myšleno unikátních IP adres, kdy vás webové počítadlo zaznamená pouze jednou denně při první návštěvě), je potěšitelná. Současně je to již velká odpovědnost, zejména za kvalitu obsahu a pokud možno co největší objektivitu sděleného. Od samého počátku jsou stránky koncipovány co nejliberálněji. Umožňují okamžitou reakci čtenářů. Diskuzi. Někdy podnětnou, jindy méně.

V poslední době se však ve společnosti dějí věci, které nedovedeme ovlivnit a které jsou bohužel progresivní – nevraživost, nenávist, zášť k názorům a postojů jiných. Pomluvy. Na webu TvA bylo a dosud je dovoleno téměř vše, protože si stále myslím, že lidé jsou veskrze dobří, jen nyní je hodně důvodů, proč být nas… Bohužel se to nyní projevilo v míře, se kterou si nevím moc rady a já, absolutní názorový liberál, připouštím nadále, i v souvislosti s radikální přestavbou těchto stánek, která by měla být hotova do konce ledna, umožnit na TvA vkládat komentáře jen zaregistrovaným čtenářům (ti budou moci komentovat i dál pod přezdívkou, ale povinně se budou muset zaregistrovat včetně e-mailu; registrace čtenářů už na webu je, ale zatím je využívána především pro zasílání novinek).

Znáte Vratné lahve? Jak Svěrák říká: Já už to dělat nebudu, já bych to nedělal rád! Toť ono, nemám dobrý pocit z diskuze u porodnice, spousta hrubých slov a zbytečného osobního napadání, které by si nikdo tváří v tvář nedovolil vyslovit nahlas, a tak bych mohl pokračovat a končit třeba u vulgárního výpadu proti panu Kunetkovi. A že bych u webu stál s „gumou“ a mazal a mazal, na to opravdu nemám chuť ani sílu!

 

Oslovil jsem proto pár přátel a lidí, kterých si vážím. Jejich odpovědi byly nejednoznačné – od souhlasu s „registrovanými“ komentáři až po zachování dosavadního stavu, ale s důsledným mazáním nevhodných příspěvků.

Samozřejmě se musíme otázkou zabývat i v širších souvislostech. Sníží se po registraci diskutujících celková návštěvnost TvA? Ohrozí pokles návštěvníků citelně počet inzerentů, na kterých je vydávání částečně závislé? Jaký druh návštěvníků ztratí o TvA zájem? A nebude to dobře, že odpadnou ti, co se sem chodí jen „vykřičet“ a diskuse, bude-li nějaká, bude smysluplnější? Pokud si internetovou diskuzi převedeme do podoby fyzického setkání v uzavřeném prostoru, také by moderátor asi dal přednost příspěvkům přihlášených diskutérů oproti anonymním výkřikům z tmavého sálu. Co si myslíte vy?

 

A ještě něco. Po vzoru iDnes a Aktuálně.cz, kde vloni řešili podobný problém, jsem se pokusil dát dohromady pracovní verzi kodexu diskutujících na TvA. Vy, čtenáři, jste pro nás důležitými partnery při rozhodování, co tomu říkáte?

 

Slovo úvodem kodexu diskutujících na serveru Turnovskovakci.cz

V poslední době jsme ve společnosti zaznamenali značnou nervozitu pramenící z mnoha skutečností – sociální nejistoty, posun hodnotového žebříčku, nesouhlas a nespokojenost s vývojem v této zemi, zejména v oblasti veřejného života ad. Tím bohužel stoupá namísto vzájemného porozumění a pomoci bližním spíše nevraživost a nesnášenlivost s názory jiných lidí, jejich postoji a činy.

Na TvA jsme dosud byli velmi liberální a za celou dobu existence smazali pouze tolik anonymních příspěvků, kolik je prstů na jedné ruce (a ještě nějaké prsty zbudou!). Nepostihovali jsme neomalenost, zlomyslnosti, které balancovaly na hraně základní lidské slušnosti a úcty člověka k člověku. I tak jsme se často stali terčem výpadů diskutujících, když jsme je upozornili, že jejich příspěvky již překračují rozumné meze.

Málokdo si uvědomuje, že i za běžící diskusi na těchto stránkách redakce odpovídá, i když jejich obsah nepíše. Skutečnost, že diskuse je na těchto stránkách umožněna, znamená i naši odpovědnost. Je naším plným právem zaujímat postoj k obsahu diskusí, ba dokonce je to naší povinností, kterou nám ukládá zákon.

 

Kodex diskutujících na TvA:

1. Přístup do diskuse je umožněn každému registrovanému čtenáři, který neporušil Kodex diskutujících.

2. Smyslem diskuse je svobodné vyjadřování a výměna názorů. Její obsah redakce nechce cenzurovat, ale obsah příspěvků omezují jistá zákonná opatření. Diskutující nesmí propagovat rasovou, národnostní, náboženskou ani jinou nesnášenlivost či diskriminaci.

3. Vulgární výrazy, urážky, pomluvy či ponižování jednotlivce či skupin osob jsou nepřípustné. V diskusích je nepřípustná jakákoli forma šikany či stalkingu (zlovolné a úmyslné pronásledování a obtěžování jiné osoby).

4. Diskutující nesmí vyhrožovat ani zastrašovat násilím, ať již jednotlivci či skupinám lidí, ani propagovat nezákonné činnosti či jinak společnosti škodlivé aktivity.

5. Propagace komerčních aktivit a reklama výrobků není povolena. Je ale možné uvádět odkazy na internetové stránky, které souvisí s danou diskusí.

6. Diskutující musí respektovat soukromí jiných osob, nesmí zveřejňovat jejich telefonní čísla, adresy či jiné soukromé informace včetně e-mailové adresy.

7. Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které zjevně nesouvisejí s tématem diskuse. Ve výjimečných případech může redakce rozhodnout o zákazu přístupu do diskusí i z jiných důvodů než je porušení kodexu diskutéra.

 

Cílem diskusí na těchto stránkách je poskytnout prostor, kde se lidé mohou setkávat a vyměňovat si své názory či postřehy. Aby ovšem tento prostor mohl existovat, musí v něm platit určitá pravidla. Nic víc, nic méně. Váš souhlas s kodexem diskutujících tedy není nějaké omezení diskuse, je to pouze cesta k jejímu zkvalitnění ve smyslu emancipované a sebevědomé občanské společnosti.

 

Za redakci TvA: Pavel Charousek, vydavatel

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.