KAPELA BODLÁK OSLAVILA DVACETINY

0

Na sobotu 22. srpna pozvali své příznivce do areálu Pivovaru Rohozec muzikanti z country kapely Bodlák na oslavu 20. výročí činnosti. Jako host vystoupila skupina Snap Call. Akce se nad očekávání vydařila, přišlo přes čtyři stovky lidí, dobrou náladu nepokazila ani krátká přeháňka. Oslava dvacetin tedy proběhla, jak má být!

Dva snímky ze sobotní akce v areálu Pivovaru Rohozec. Foto: Marie Adamová

Vznik skupiny Bodlák se datuje do přelomu tisíciletí. Na počátku roku 2000 dospělo několik kamarádů, kteří se scházeli v turnovské hospůdce „V Zatáčce“ pod Výšinkou, k rozhodnutí, že písničky, které tady příležitostně hrají, chtějí dostat více k lidem.
A tak vznikla kapela Bodlák, která volně navazuje na dnes už v Turnově legendární skupinu Dostavník. Kapela hraje převzaté písně, žánrově je zařaditelná na pomezí české country. Jednotlivé skladby si ale její členové sami upravují. „Někdy jsou od originálu k nerozeznání a autoři by se mnohdy divili, co vše se s jejich skladbami dá udělat,“ píše se s nadsázkou na jejich oficiálních stránkách. Hudební aktivity skupiny jsou pestré – občas country bál, občas nějaký festiválek, narozeniny kamarádů, hraní pro poslech a posezení u piva…

Kapelníka Míry Jíry jsme se zeptali:

* Cvičíte často, nebo spíše zastáváte názor, že nejlepší zkouška je vystoupení?
Ono se říká, že kdo moc cvičí, nástroj ničí, a je pravda, že za roky našeho společného hraní mezi námi jistá sehranost je. Přesto nové písně pilujeme na zkouškách, které plánujeme dle potřeby. Vystoupení pak ukáže naši připravenost.

* Hrajete převážně country. Jaké je pro tuto hudbu na Turnovsku posluchačské zázemí?
Tento žánr má své specifické publikum. Většina posluchačů je věkově z naší generace a starší. Ovšem výjimka potvrzuje pravidlo, a tak se občas na našich produkcích objevují i mladší, svěží tváře.

* Máte za sebou nějaké vystoupení, na které jste pyšní?
Máme rádi hraní, která se po roce opakují a pořádající si nás rezervují s předstihem. Zmínil bych akce na Bukovině u Dolánek pro místní hasiče, v Odolenovicích pro tenisový klub, v Harrachově pro sportovce z Mnichova Hradiště, festival Olšinská struna a další. Tak to nám přináší radost, a možná jsme na to i trochu pyšní. Dále pak vzpomínáme na vystoupení v rámci Turnovského kulturního léta – hraní pro KCT, ať dříve pod vedením Václava Feštra, nebo nyní Karla Šírka. Nezapomenutelné je pro nás vystoupení z jara 2006 v turnovském městském divadle.

Snímky ze společné zkoušky Bodláku a Snap Call

* Sami uvádíte, že hrajete na bálech, na narozeninách kamarádů či na malých festivalech. K této muzice patří hlavně pohoda a společné zpívání, které je možná víc než tisícihlavý dav před pódiem, vnímáte to tak?
Určitě. Právě setkání 22. srpna k našim dvacetinám bylo určeno pro všechny fandy naší hudby, se kterými se na našich hraních setkáváme, a díky kterým nás tahle muzika stále baví.

* Vedete si nějakou statistiku? Kolik třeba máte za sebou vystoupení celkem, kolik v průměru ročně, případně nějakou zajímavost?
Úplně přesnou statistiku si nevedeme, ale máme jakousi kroniku kapely, kde jsou naše vystoupení řádově uvedena. Výsledkem je zhruba 220 hraní od roku 2000. Samozřejmě do tohoto součtu nejsou zahrnuty naše soukromé aktivity, jakými jsou třeba tradiční každoroční „čundr“, dlouholetá akce „Předsilvestr“ a různé oslavy našich kamarádů a známých.

* Slavíte dvacetiny, stále rozdáváte lidem pohodu, máte před sebou ještě nějakou metu, které byste chtěli dosáhnout?
Na takhle položenou otázku mně okamžitě naskočí odpověď, že jsme jako kapela investovali nemalou finanční částku do oslav dvacetin, a tak bychom si přáli rozprodat ta povedená trička s logem Bodláku (smích).
Ale vážně – cíl je pořád stejný. I nadále spolu kamarádit, hrát pro pohodu a radost naši a všech posluchačů.

* Děkujeme za rozhovor a ať se vám daří nejméně dalších dvacet let!

Kapela Bodlák hraje ve složení:
Míra Jíra – kytara, foukací harmonika, zpěv
Jirka „Dědek“ Paldus – mandolína, zpěv
Jirka „Houba“ Václavík – banjo, kytara, zpěv
Tomáš Preisler – kontrabas, zpěv

Viz také www.bodlak.webz.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.