ROVENSKO NA NOHOU, PŘI POŽÁRU BYLO DEVĚT LIDÍ ZRANĚNO, NĚKTEŘÍ VÁŽNĚ

0

(aktualizace: přidány další fotografie)Požár rekreační chalupy v Rovensku pod Troskami byl ohlášen na operační středisko hasičů v sobotu 13. června v půl sedmé ráno. Na místo vyjeli profesionální hasiči z Turnova a Semil a jejich dobrovolní kolegové z Rovenska pod Troskami a Hrubé Skály. „V době příjezdu prvních požárních jednotek byly již dvě osoby z chaty venku v ošetření záchranářů zdravotnické služby. Podle jejich informací se v chatě měly nacházet další osoby,“ uvedla mluvčí hasičů Iva Michalíčková.

n200906131151_zap_280_09_rovenskoHasiči v dýchací technice proto prohledali hořící chalupu a pomocí nastavovacích žebříků se jim podařilo vytáhnout vikýřem další dvě osoby, které byly nadýchané jedovatých zplodin hoření. Protože nebylo možné další lidi, kteří zůstali uvězněni v prvním patře, zachránit po schodišti, které bylo v plamenech, museli hasiči ve střeše vybourat otvory, kterými se po dvou hodinách podařilo všechny osoby dostat z hořící chaty ven.

n200906141835_zap_281_09_rovenskoPodle mluvčí zdravotnické záchranné služby Kristýny Fejfarové na místě zasahovalo pět posádek zdravotníků z Turnova, Semil a Jičína. Celkový počet ošetřených je devět, vzhledem k vážnému stavu některých byly povolány dva vrtulníky letecké záchranné služby, jeden přiletěl z Liberce, druhý z Hradce Králové. „Po úspěšných oživovacích pokusech byl přibližně 20letý muž letecky transportován do Krajské nemocnice v Liberci na traumatologii. Další pacient byl ve velmi vážném stavu předán Letecké záchranné službě Královéhradeckého kraje. V závažném zdravotním stavu byl následkem nadýchání se zplodin hoření další muž, který zároveň utrpěl poranění hrudníku a byl transportován do Krajské nemocnice v Liberci,” přiblížila zásah Fejfarová.

 

n200906141836_zap_282_09_rovenskoPosádka rychlé zdravotnické služby ze Semil ošetřila a předala do následovné péče další dva zraněné, a to do Krajské nemocnice v Liberci a do nemocnice v Jičíně. Další ženu přijala nemocnice v Turnově. Záchranáři z Jičína ošetřili a transportovali jednu ženu do své spádové nemocnice.

 

Požár se hasičům podařilo dostat pod kontrolu před 9. hodinou. Následně prohledali celou chatu a vyloučili výskyt dalších osob. Krátce po půl desáté byl požár uhašen.

Podle zatím dostupných informací od vyšetřovatele hasičů je stanoveno několik možných variant příčiny vzniku požáru. Zatím nelze vyloučit, že požár vznikl od vadné elektroinstalace, požár mohla způsobit i jiskra odlétlá z krbu, či nedbalost obyvatel chaty, kteří nechali na zapnutých akumulačních kamnech hořlavé předměty. Výše škody, kterou požár způsobil, podle prvotního odhadu přesáhne milion korun. Přesnou výši škody stanoví majitel objektu.

n200906152238_zap_283_09_rovenskoPři požáru utrpěli zranění také tři profesionální hasiči ze Semil. Jeden utrpěl opařeniny v obličeji. Pod dalšími dvěmi při záchraně jedné osoby praskl nastavovací žebřík a při pádu si poranili záda. Celý zásah komplikoval značný žár a zplodiny hoření uvnitř chaty, jejíž střecha byla pokryta plechovými šablonami. Protože nebylo možné vzhledem k terénu použít na záchranu osob výškovou techniku, byl zásah pro hasiče velmi náročný fyzicky i po psychické stránce.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.