CO NÁS ČEKÁ A NEMINE V ROCE 2014 V TURNOVĚ?

0

Rozpočet města byl na lednovém zasedání turnovských zastupitelů schválen, je tu tedy ideální doba podívat se podrobně na to, co nás v letošním roce čeká a nemine. Proto jsme požádali starostu města Tomáše Hockeho, abychom se  zamysleli nad jednotlivými projekty a pokusili se nastínit především stavební akce a další aktivity, které připadají v úvahu v roce 2014. „Ve volném čase, kterého, pravda, nemám mnoho, se snažím dělat si poznámky. Pravidelně diskutuji s občany, naposledy v Daliměřicích. I tady si dělám poznámky. A z toho všeho jsem se pokusil dát dohromady zhruba čtyřstránkový přehled, ve kterém jsou věci, které se letos uskuteční, i vize do budoucna,“ přiblížil starosta.

Podle něho by se tímto přehledem měli zabývat i zastupitelé na některém svém zasedání v polovině roku s tím, že by určili své priority zastupitelům a vedení města, které přijdou po podzimních komunálních volbách. „Pravidelně je tu obměna čtvrtiny až třetiny zastupitelů, chtěl bych, aby od nás získali představu, co tohle zastupitelstvo považovalo za důležité. Oni si samozřejmě mohou stanovit i priority vlastní, tak to v komunální politice chodí,“ poznamenal Hocke.

V tomto roce bude jedna z prioritních stavebních aktivit probíhat v ZŠ v Alešově ulici. Město získalo dotaci na zateplení objektu včetně výměny oken. Práce zde začnou už 1. března a potrvají do konce prázdnin. Kromě vnější podoby by se mělo částečně pracovat i uvnitř, mělo by dojít na výměnu hygienických zařízení, žáci školy by měli mít k dispozici novou jídelnu ad. „Rozsah vnitřních úprav ještě není definitivní, mým přáním je, aby se dostalo i na opravy sociálních zařízení v mateřských školách,“ říká starosta.

Novinkou bude umožnění průchodu Františkánskou zahradou ke Kamenářskému domu a do parku. Město vloni vykoupilo pozemek naproti přechodu od Havlíčkova náměstí mezi klášterní zahradou a domem Šolcových. V ideálním případě by průchod mohl být k dispozici již při květnových Staročeských trzích, reálně to ale bude spíš až v létě.

„Léta víme, jak špatný je stav střech na penzionech pro seniory v Žižkově ulici. Vloni se vše připravovalo projektově, letos bude opravena střecha na dvou sekcích, a to včetně opravy balkonů. Doufám, že v dalších letech se bude s opravami plynule pokračovat, technický stav penzionů není nejlepší. V sousedních Metelkových sadech budeme řešit opravu dětského hřiště, možná dojde i k jeho přesunu dál od silnice. Opravy se určitě dočká dětské hřiště na Výšince, kde ještě chci s obyvateli jednat o jeho konkrétní podobě. Rád bych, kdyby se opravilo i hřiště u nádraží ve Studentské ulici, to ale záleží na vývoji městských financí v průběhu roku,“ upozornil Tomáš Hocke.

Za velký oříšek starosta považuje řešení opravy kapličky a návsi v Mašově. Odhadované náklady jsou ve výši pěti milionů korun, ve schváleném rozpočtu jsou zatím pouze dva miliony. Oprava může tedy probíhat na etapy, při příznivém vývoji městských peněz ale starosta připouští, že by vše nejraději realizoval najednou. „Mám takovou představu, možná spíš sen: Uskutečnit k výročí 28. října podobnou street party v Mašově na návsi, jako byla vloni v ulici 28. října.“

Potom je tu několik drobnějších akcí, jako jsou nové autobusové zastávky na Kyselovsku, úpravy ve Žluté ponorce v rámci česko-saského projektu, které by měly být hotovy do května t. r., drobné úpravy interiérů proběhnou ve hvězdárně. Dostane se i na opravy ve fotbalovém areálu (tribuna, kiosek s občerstvením, společenská místnost), připravuje se výstavba hřiště s umělou trávou, která by v Turnově mohla vzniknout za podpory české fotbalové asociace. Zatím se hledá nejvhodnější místo. Hřiště by například mohlo být místo bývalého škvárového hřiště v areálu fotbalistů, pod halou TSC u nádraží, nebo v Maškově zahradě.
Pracovat se bude letos i na Valdštejně. Občerstvení před hradem dostane novou střechu, bude se pracovat i na vlastní regeneraci hradu. V Husově ulici by měl být realizován přechod pro chodce u Žluté ponorky.

Zastupitelé by prioritně měli vybrat, které chodníky, resp. městské komunikace by se měly letos opravit. „Existuje seznam více než třiceti městských komunikací, které jsou ve velmi špatném stavu. Na všechny se samozřejmě letos nedostane, něco málo bychom ale opravit či postavit mohli,“ uvádí Hocke. V seznamu je například chodník od Magicu ke gymnáziu, chodník v Alešově ulici, chodník ze Skálovy ulice do parku v souběhu s novou stavbou kavárny Na Sboře, projektově snad chodník v Mašově ze Sobotecké ulice na náves, chodník k Lidlu a obchodnímu centru Kontakt ad. Město počítá také s projektovou přípravou. Prioritně by to ve spolupráci s Libereckým krajem měla být projekční příprava opravy Nádražní ulice od Hotelu Beneš do Ohrazenic.
Podána je také žádost o dotaci na výstavbu nové kompostárny na Malém Rohozci. V létě bude dokončena výstavba nové Waldorfské mateřské školy v Daliměřicích.

„Největší stavební akcí bude letos zahájení výstavby koupaliště a zimního stadionu v Maškově zahradě. Předběžně by stavební práce měly být zahájeny v létě, v polovině února bychom chtěli začít soutěžit na výběr dodavatele stavby,“ komentuje starosta dlouho očekávanou aktivitu (podrobně se současnému vývoji kolem přípravy stavby budeme věnovat v samostatném článku – pozn. aut.).

A jsou tu i některé vize. Protože se stále nedaří náležitě oživit Střelnici, přišel starosta s ambiciózním plánem přestěhovat sem knihovnu. „Záměr si ověřuji zatím pouze v komisích města. Komisí pro rozvoj nápad prošel, kulturní komise to odmítla. Já myslím, že bychom se nad tím ale měli vážně zamyslet a minimálně na to téma připravit studii proveditelnosti. Podle mého názoru se úloha knihoven v dnešní době posouvá od tradičního pojetí k novým technologiím, knihovny by měly plnit úlohu komunitního centra s doprovodnými programy spojenými samozřejmě i s půjčováním knih a výchovou ke čtenářství. Tohle vše, myslím, by za využití všech prostor Střelnice realizovat šlo. Určitě ale tuto myšlenku nechci tlačit proti všem, hlavním důvodem je využít objekt, který zatím plně využitý není a řešit dlouhodobý problém přesunu knihovny z dnes již nevyhovujících prostor. Na můj vkus již poměrně dlouho kolem tohoto tématu přešlapujeme, chtěl bych to někam dál posunout,“ zamýšlí se Tomáš Hocke.

„Jsou tady ale také věci nehmotné. Přál bych si, abychom pokračovali s výchovou k vlastenectví, aby se konaly akce spojené s výročím konce války i 28. říjnem. Pokračovat bude určitě podpora vyvěšování vlajek a další podobné aktivity,“ uzavřel starosta.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.