CO MYSLÍTE, JE V TURNOVĚ MÍSTO JEŠTĚ ALESPOŇ NA JEDEN SUPERMARKET?

0

Zná to patrně každý obyvatel Turnova a okolních obcí. Prakticky každý den, především však před víkendem a před svátky: Narvaná parkoviště před supermarkety Penny, Lidl a Billa. Dlouhé fronty. Zboží v akci za ceny, za které mnozí místní obchodníci ani nenakupují, natož aby prodávali. Žehráme na to všichni, ale jen málokdo je ochoten za rodinný víkendový nákup potravin platit podstatně víc, než musí. A tak reptáme a stojíme někdy i málem ve frontě na košíky. A je tu ještě nemálo těch, kteří v pátek neváhají za nákupy cestovat do Liberce či Mladé Boleslavi do ještě větších nákupních center. Nabízí se tedy kontroverzní otázka, jestli Turnov snese ještě minimálně jeden supermarket potravin, protože ubude front a nakupování bude probíhat ve větším klidu. Ano, nebo ne?

Říci „ano“ současně znamená další likvidaci obchodní sítě drobných prodejců (zastupitel Tomáš Hudec z ČSSD: Vznikne supermarket na Koňském trhu a v polovině obchodů v Hluboké ulici budou moci zavřít!), řekneme-li „ne“, stejně asi lidé masivně nepoběží v pátek odpoledne nákup pořídit do malého obchodu…
Většina z nás se asi nicméně shodne na tom, že „b“ je správně, řeknete to ale také svojí peněžence?

A je tu ještě jedna věc: Supermarkety vzniknou, a nikdo se nás nebude ptát, jestli jsme pro, nebo proti, protože jsou na privátních pozemcích a realizovat je budou privátní firmy! Maximálně můžeme, jak zaznělo na veřejném zasedání zastupitelů z úst některých – sypat písek do ložisek a případně některé projekty zpomalovat.

Aktuální stav jednotlivých projektů:

n201305091638_zap_190_2013_marketyKOŇSKÝ TRH
Tento projekt byl v orgánech města velmi aktivně projednáván v letech 2003 – 2005. Stavební povolení již pozbylo platnosti, územní rozhodnutí ale platné je. Mezi stavebníkem – firmou Real Garant – a městem byla v minulosti uzavřena dohoda, specifikující části stavby, které stavebník vybuduje a následně převede na město. Projekt byl ale po provedených demolicích objektů Masny zakonzervován, především z důvodů ekonomických, a následně poslán do konkurzu.
V únoru 2013 byla radnice kontaktována firmou RC Reinvest, která projevila aktivní zájem o tento projekt. Její zástupci upozornili, že dohoda s konkurzním správcem je z jejich strany možná, a potvrdili zájem o vybudování supermarketu a příslušné infrastruktury. O dostavbě proluky v Sobotecké ulici se developerská firma vyjádřila zdrženlivě. Supermarket by měl mít v přízemí parkování (protipovodňové opatření) a měl by být o jedno podlaží nižší než původní projekt. V případě, že ke stavbě dojde, zbaví se město ohyzdného rumiště ve svém vlastním centru a přibude zde parkovacích míst (má jich tu být až 200!). Na druhou stranu budou nevratně ohroženi obchodníci v centru města, zvýší se i nežádoucí dopravní zátěž v Sobotecké a Palackého ulici.
Město k tomuto projektu může maximálně uplatnit své připomínky jako majitel sousední nemovitosti v případě vydávání nového stavebního povolení, stavbu však zakázat nemůže.

n201305091638_zap_191_2013_marketySUPERMARKET VE ŠROUBÁRNĚ…
…má být na ploše, která vznikne zbouráním administrativní budovy ze 70. let minulého století a části historických budov firmy, čímže vznikne poměrně velká plocha, navazující přímo na Bezručovu ulici. Jedná se o část areálu, která je pro Šroubárny zbytná a firma pro ni nemá využití (hrozí zde vysoké riziko vzniku tzv. brownfieldu, což jsou nevyužité, rozpadající se průmyslové objekty). Stávající ordinace lékařů mají zůstat na svém místě beze změny (lékaři souhlasí). Mezi klady projektu lze počítat odstranění chátrajících budov včetně vysokého komína, obchodní centrum je relativně dobře dostupné ze silničního průtahu městem. Po letech klidu po otevření severního obchvatu se ale do Bezručovy ulice opět vrátí provoz, na který již po rekonstrukci tato není uzpůsobena – viz například opomenutý záliv pro parkování vozidel před mateřskou školou. Diskutabilní bude i změněné panorama města, protože stavby tohoto typu nejsou žádné architektonické skvosty. Město bude partnerem v územním i stavebním řízení, zamezit ale projektu z jeho strany prakticky nepůjde.

n201305091638_zap_192_2013_marketyNOVÉ OBCHODNÍ CENTRUM U LIDLU
To již vzniká ve stráni pod Výšinkou pod patronací firmy Kontakt. Dokončeno má být již na podzim letošního roku. V objektu bude řeznictví, lékárna, drogerie, prodejna oděvů a elektro. To vše na osmnáctistech metrech čtverečních včetně zázemí. Bude tu 43 nových parkovacích míst, vzniknout tu má též 40 nových pracovních míst.


POZEMEK V MAŠKOVĚ ZAHRADĚ

S ohledem na výše uvedené investice by bylo vhodné a odpovědné rozhodnout o případném prodeji pozemku v Maškově zahradě, který zatím není určen k výstavbě rekreačního areálu. Už jen proto, že v případě stavby dalších supermarketů klesá jeho hodnota. Navíc město, které je vlastníkem tohoto pozemku, bude možná potřebovat peníze na stavbu sportoviště.

„Projekt na Koňském trhu v minulosti velmi rozděloval zastupitele i občany, není na pořadu dne otázka plochu vykoupit? Město by pak mělo zásadní možnost rozhodnout, co by zde mohlo být,“ zamyslel se při veřejném projednávání tohoto tématu zastupitel Ivan Kunetka (Turnovská koalice). „Za odhadem 90 až 120 milionů, co by pozemek stál, postavíme celý zimní stadion, bylo by to krásné, ale asi nereálné,“ kontroval místostarosta Otakar Špetlík (ODS). Zastupitel Hudec (ČSSD) poukázal na další a další likvidaci obchodníků v centru, zastupitel Zikuda (Nezávislý blok) zase připomněl neutěšený stav Koňského trhu, který by došel konečně nějaké úpravy…

Zastupitelé nakonec na svém dubnovém zasedání vzali projektové záměry budoucích supermarketů na vědomí s tím, že v případě prodeje pozemku v Maškově zahradě se rozhodnou až po veřejné soutěži na stavbu koupaliště, až bude známo, jestli peníze z prodeje budou, nebo nebudou potřeba.

(Zpracováno za využití podkladů pro jednání zastupitelstva města.)

baby mattress baby crib

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.