ANDERSEN MUSÍ MÍT RADOST!

0

Slavnostní fanfáry Trubačů Českého ráje zahájily v pátek 23. března vpodvečer letošní v pořadí již 18. ročník Noci s Andersenem u historicky prvního stromu Pohádkovníku, který byl zasazen před 13 lety u Městské knihovny Antonína Marka v Turnově.

Letos to byl jeden z největších pohádkových průvodů městem

Děti se letos ve svých pohádkových kostýmech nechaly inspirovat Čapkovými pohádkami o pejskovi a kočičce. Průvod, který přilákal více jak 500 dětí a dospělých, se vydal na pochod od knihovny směrem do parku. Historicky poprvé byla všechna místa zastavení ozvučena a hlavně poprvé s námi šla v průvodu živá kapela Jindry Bady a jeho kamarádů. Bylo sice chladno a blátivo, ale jinak příjemně. Král s královnou z pohádkové říše všech knih, Rytíři turnovského meče, mažoretky Perličky, kapela, Trubači Českého ráje, nejmenší a nejmladší účastníci z MŠ Sluníčko, maminky s dětmi z Centra pro rodinu Náruč, základní školy, speciální škola, děti nocující v knihovně. Samozřejmě nesměla chybět ani celostátní znělka Noci s Andersenem, či slavnostní fanfáry. Ty opět zněly u sázení lípy – stromu republiky – v městském parku. Kmotry stromu se stali dva obdivovatelé přírody a starostové: Vladimír Kořen, který je znám svými televizními pořady Zázraky přírody, popřál stromu a budoucím generacím, které jej uvidí vyrůstat, aby byly svědky svobody, pravých kořenů a života v pravdě. Podobně přál i starosta Turnova Tomáš Hocke a kmotra řady jiných stromů, spisovatelka Marie Hrušková. Za děti zaznělo od jejich zástupce Petra Koudely: „Přejeme tomuto stromu dlouhý život, ať dobře roste a rádi kolem něj chodíme. Ať nám připomíná, že si máme vážit svobody a pamatovat na minulost. Přejeme, aby si lidé stromů více vážili a chránili je. Stromy si to zaslouží.“

Poté se průvod vydal na náměstí Českého ráje, kde starosta předal dětem klíče od města na tuto pohádkovou noc. Rytíři v kolových tancích společně s mažoretkami roztančili náměstí kolem kašny, které bylo plné dětí. Krásně vyšla i ohňová show rytířů. Pak už byl nejvyšší čas odejít s králem a královnou do divadla, kde na děti čekala pohádka o pejskovi a kočičce.

Následoval rozchod na jednotlivá spací místa, po cestě děti prožily dobrodružství s městskou policií, která se svým služebním psem hledala v parku ztraceného pejska z pohádky, dále tu byla poznávací stezka a bludiště, cesta tunelem, lovení myší a hledání ztracených kostí, tvoření „pejskového“ polštářku…
Poté přišlo další překvapení – strážník městské policie přišel mezi děti s tříměsíčním štěnětem německého ovčáka. To bylo radosti, hlazení, vyprávění, jak se takový pejsek chová a jak se už od mala cvičí.

Sázení stromu republiky

Čelo průvodu ve Skálově ulici

Půlnoc se pomalu přiblížila a děti v knihovně se připravily ke spánku se čtením z pohádkové knížky Povídání o pejskovi a kočičce. Četli naše pohádková babička a pohádkový policista. To už je tradice a děti krásně a rychle usnuly.
Krátké zprávy nám poslali i z ostatních spacích míst. Všude se program povedl a já nad ránem dopisuji tuto zprávu. Pomalu pak s maminkami-pomocnicemi po sedmé hodině připravíme snídani. Rozkrojíme pohádkový dort z cukrářské dílny Dorty z ráje. Pejsek a kočička tak budou opět s námi.

Celkem v Turnově prožilo noc na různých spacích místech 429 dětí, dospělé jsme opravdu nestihli všechny spočítat. V Základní škole Žižkova spalo přes 250 dětí!

Je třeba poděkovat všem našim spolupořadatelům, příznivcům a zejména sponzorům. Jmenovitě město Turnov, odbor životního prostředí, Eva Dlouhá (Dorty z ráje), Pekárna Mikula, Kulturní centrum Turnov, Technické služby Turnov, Městská policie Turnov, Ontex Turnov, Pivovar Rohozec. Děkujeme dalším sponzorům, díky kterým mohl být uskutečněn bohatý doprovodný program: Grupo Antolin Turnov, ZIKUDA – vodohospodářské stavby, PVK Projekt, KV Final, Autosklo Turnov a PhDr. Jaromír Jermář, senátor.

Za celý tým Noci s Andersenem Eva Kordová, Městská knihovna A. Marka, EvaKordova@seznam.cz

Noc s Andersenem je akce na podporu dětského čtenářství, při níž děti nocují v knihovně, ve školách a dalších zařízeních u příležitosti výročí narození dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena.
První Noc s Andersenem proběhla na přelomu března a dubna 2000 v dětském oddělení knihovny v Uherském Hradišti. Od samého počátku je u této akce i turnovská knihovna. V posledních letech Noc s Andersenem probíhá nejen v Čechách, ale i v dalších zemích Evropy.

Starosta předává vládu nad městem na jednu noc dětem

Rytíři turnovského meče

Dobový tanec…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.