CENA OBCE A ČESTNÉ OBČANSTVÍ TURNOVA 2010

0

Ve čtvrtek 14. října byla v sále Střelnice předána významná ocenění města. Jako první z rukou starostky Hany Maierové obdržel za velkého potlesku příspěvek ve výši 250 tisíc od města Turnov starosta povodněmi postižené Raspenavy Pavel Lžičař, ocenění získal i velitel zdejších profesionálních hasičů Václav Jágr.  Cenu obce pro rok 2010 získal RNDr. Zdeněk Mrkáček za svoji dlouholetou práci na poli propagace flóry a fauny Českého ráje. Mrkáček je pracovníkem Správy CHKO Český ráj, je autorem více než devíti stovek přednášek na téma flóry a fauny Českého ráje, je autorem 26 samostatných fotografických výstav, tří samostatných knižních publikací a jako spoluautor se podílel na osmi dalších populárně naučných knihách.

n201010192236_zap_330_010_cenyZdeněk Mrkáček přítomným připomněl, že lidé si v posledních desetiletích možná až příliš zvykli být nadřazeni všem ostatním živým druhů. K přírodě bychom měli přistupovat s větší pokorou. Mrkáček také uvedl, že jeho snaha nesměřuje k nějaké vlastní slávě či obohacení, ale jako neúnavný propagátor Českého ráje se spíš snaží o zpopularizování ochrany přírody a vztahu lidí ke všemu živému kolem nás. Uvedl také své motto, které jinak najdete na hotelu Štekl u hruboskalského zámku: „Hleďme díla, pokud síla, by památka po nás zbyla. Každá práce pro blaho dědiny, slouží k dobrému jménu naší rodiny,“ řekl mj. při předání ceny Zdeněk Mrkáček.

n201010192236_zap_331_010_cenyV rámci setkání u příležitosti státního svátku a uzavření funkčního období zastupitelstva města byla udělena i dvě čestná občanství města. Symbolický klíč od města získal prof. Ing. Miroslav Škaloud, DrSc., Dr. h. c., rodák z Turnova, světově proslulý vědec v oblasti stavebních konstrukcí. Škaloud je předsedou komise pro autorizační zkoušky České komory inženýrů a techniků, zakládajícím členem Rady a předsedou nominačního výboru Inženýrské akademie České republiky. Kromě ČVUT a VUT Brno působil na 23 zahraničních univerzitách. Výsledky své vědecké práce shrnul do osmi monografií. Autorsky se též podílel na dvou mezinárodních knižních publikacích, a to ve Velké Británii a Švýcarsku. Z tohoto pohledu se jedná se o mimořádnou osobnost. „Turnov je mým rodným městem, je to město mých prvních lásek a první lásky jsou nejkrásnější. Jak mi tak přibývají roky, cítím hlubokou vděčnost ke všem, se kterými jsem měl kdy možnost spolupracovat – a tahle vděčnost patří i Turnovu,“ uvedl Miroslav Škaloud.

 

Druhým čestným občanstvím byl poctěn RNDr. Ivan Šolc, který je výraznou osobností především v odborných kruzích v oblasti matematiky a fyziky. I on je rodákem z Turnova, navíc ze známé rodiny MUDr. Jiřího Šolce.

Ivan Šolc je uznávaným fyzikem, matematikem, astronomem, ale i filosofem a křesťansky zaměřenou osobností. Je autorem mnoha vědeckých i populárně naučných publikací, ve své knize Vzpomínky, vydané k 725. výročí založení města Turnova, přiblížil celou řadu zajímavých osobností našeho města. Na počátku šedesátých let 20. století stál u myšlenky a pomohl zrealizovat objekt hvězdárny na Výšince, byl také u zrodu legendárního turnovského podniku Monokrystaly. Ivan Šolc se bohužel z důvodu nemoci nemohl osobně setkání zúčastnit, moderátorka večera přečetla jeho velmi milý dopis, kterým poděkoval všem Turnovským za udělení významného ocenění.

 

n201010192236_zap_332_010_cenyPosledním oceněným byl dlouholetý zastupitel Josef Kunetka, který zanedlouho oslaví své kulaté jubileum. V komunálních volbách v roce 2010 již nekandidoval, osobně mu za práci pro město na setkání poděkovala moderátorka večera Eva Kordová. Slavnostní večer zpestřilo vystoupení pěveckého sboru Musica Fortuna.  Starostka města Hana Maierová připomněla významné úspěchy vedení města a zastupitelstva v uplynulém funkčním období a poděkovala všem za spolupráci.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.