BUDOUCNOST KULTURY V TURNOVĚ: PŘEŽIJE ZDEJŠÍ KINO NÁSTUP MULTIKIN V OKOLNÍCH MĚSTECH?

0

Když Turnovští vyrazí někam za velkými nákupy, jedou po dálnici buď rovnou do Prahy, nebo skončí v Mladé Boleslavi, či se vydají do Liberce. Víc možností v rozumné dojezdové vzdálenosti pro návštěvu hyper super nákupního centra není. A co takhle spojit nákup s nějakou kulturou? Už jste byli v Praze na Černém mostě v multikině? Ještě jste tento nový druh zábavy nevyzkoušeli?

Tak vězte, že v polovině ledna bylo otevřeno první multikino přímo za humny, v Mladé Boleslavi v Bondy centru na ploše bývalého autobusového nádraží, a další multikino bude zanedlouho zprovozněno v Liberci. Co tohle znamená pro kino turnovské, resp. pro turnovskou kulturu?

n200801222206_zap_34_08_kino„Nerovné podmínky při distribuci filmů, které jsou dány na jedné straně tím, že multikina i velké distribuční společnosti mají stejné provozovatele, a na druhé straně faktem, že je v multikinech díky vysokému vstupnému vykazován mnohem větší zisk, vedou k situaci, kdy jsou filmové hity po dobu tří až čtyř týdnů drženy multikiny a teprve poté posílány do menších měst,“ uvádí vedoucí turnovského kina Eva Blažková, jinak zaměstnankyně Kulturního centra Turnov. Blízkost multikina tak podle ní může logicky odlákat diváky, kteří budou mít potřebu vidět film v týdnu jeho uvedení. Film je navíc velmi vděčné konverzační téma, a pokud musíte neustále opakovat větu „to jsem ještě neviděl“, tak je to jistě v některé skupině zejména mladých lidí omezující. (Že někteří nedočkavci si spíš než zajít do multikina film na DVD pirátsky přepálí, to je na úplně jinou diskusi.)

„Menší město ale přináší i menší náklady na život. Cena vstupenky v multikině a turnovském Biu Ráj bude vždy dost rozdílná,“ říká Blažková. Peníze ale podle ní nejsou jediným faktorem. Od svého vzniku měla kina nezastupitelnou úlohu v kulturním životě člověka. Teprve nadvláda hollywoodského průmyslu ustanovila řetězce multikin, které jsou jen dalšími konzumy bez patřičné kvality. „V opozici k tomu se snaží Evropská unie podporovat tzv. Evropská kina, která si kladou za cíl nejen podporovat a promítat evropský film, ale i učit své diváky filmu porozumět. Do této sítě se dostalo i turnovské kino, které by se mělo svoji nabídkou vedle hollywoodských hitů soustředit právě na projekci náročnějších snímků, jejichž kvalita přetrvává v čase,“ vysvětluje nové možnosti vedoucí turnovského kina.
„Když jsem cestovala po Austrálii a Novém Zélandu, místní lidé se mně nechlubili multikiny, ale artovými kiny, které v jejich městě fungovaly, protože právě ty nejlépe demonstrovaly kulturnost místních obyvatel. Stav kinematografie, jejíž je kinařství neodmyslitelnou součástí, je svým způsobem vizitkou místa, ve kterém žijeme. Nakolik se Turnovákům vyplatí jezdit do cizího města podporovat americké společnosti tedy ukáže čas, všichni by si ale měli uvědomit, že mnohem děsivější věta než – To jsem ještě neviděl – by bylo konstatování: To jsem neviděl, v našem městě totiž nemáme kino,“ přibližuje Eva Blažková.

A kdyby to bylo pouze na ní, jakou budoucnost pro turnovské kino by viděla nejraději? „Přes mohutné stahování filmů z internetu a distribuci pirátských DVD lidé do kin v České republice chodí. Oproti propadovému roku 2005 je návštěvnost stále vyšší, není tedy důvod uvažovat o zrušení kina,“ shrnuje svoji vizi Blažková. Podle ní je do budoucna nejvíce diskutovaným tématem plošná digitalizace kin, která bude finančně velmi náročná, z velké části ji ale bude možné hradit z grantů Evropské unie.
„Podle mého názoru by bylo nejlepší najít v Turnově vhodné prostory pro nové kino, které by byly režijně méně náročné než kino současné a svým umístěním více dostupné. Zároveň by se mohlo najít nové řešení pro dnešní budovu kina v Žižkově ulici, do které by se mohla například soustředit občanská sdružení ze sociální oblasti,“ dodala vedoucí turnovského kina.

A pokud si myslíte, že s návštěvností turnovského kina je to špatné, není (viz tabulka):
2004 – celkem 322 filmových představení a 32 574 diváků
2005 – celkem 339 představení a 22 227 diváků
2006 – celkem 326 představení a 29 637 diváků
2007 – celkem 317 představení a 30 783 diváků

První multikino za humny Turnova: Bondy centrum Mladá Boleslav, Třída Václava Klementa (na místě bývalého autobusového nádraží), otevřeno sedm dnů v týdnu od 9 do 21 hodin.Multikino má čtyři sály s 565 místy, vstupenka stojí od 99 do 139 korun (v turnovském kině je průměrná cena za lístek 70 Kč). Provozovatelem kina je společnost CineStar, která má po celé republice sedm multikin, to mladoboleslavské je nejmenší. I tak zde čekají návštěvu až 200 tisíc lidí za rok. Kromě filmových premiér multikino nabídne i tzv. art filmy. Program ZDE.

200801222206_zap_35_08_kino

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.