BUDOUCNOST BUDOVY KINA JE ZATÍM NEJISTÁ, FOKUS SE BUDE STĚHOVAT DO SKÁLOVY ULICE

0

Střední odborná škola Turnov (bývalá Integrovaná střední škola) na počátku srpna uvolnila objekt ve Skálově ulici za bývalým internátem pro žáky školy. Ten se nachází ve dvoře mezi bývalým internátem a základní školou. Dosud zde byly dílny učebního oboru zlatník-klenotník. Nyní se sem přestěhuje FOKUS Turnov, nestátní nezisková organizace, jejímž posláním je pomáhat občanům s duševním onemocněním a mentálním postižením při jejich začleňování do společnosti. Současným sídlem turnovského Fokusu je objekt kina v Žižkově ulici.

„Kino se stěhuje do Střelnice, v budově v Žižkově ulici se již promítat nebude. V současné době není ještě definitivně rozhodnuto o dalším osudu budovy. Nejpravděpodobnější je vyhlášení prodeje pro účely, které budou v souladu s novým územním plánem,“ uvedla starostka města Hana Maierová. Kulturních sálů je v Turnově víc než dost, kromě kina je tu ještě divadlo, sál ve Střední uměleckoprůmyslové škole ve Skálově ulici a také v nové Střelnici. I přestože je sál v kině v Žižkově ulici hodnocen jako kvalitní s výbornou akustikou, město do budoucna o něj zájem mít nebude, už třeba proto, že budova není zrovna v nejlepším technickém stavu. „Zatím jsme se domluvili s kulturním centrem, že jeho pracovníci se dále o budovu budou starat, než se rozhodne, co bude dál,“ upřesnila starostka s tím, že případné vyhlášení prodeje objektu se dá předpokládat spíš až začátkem příštího roku.

S budovou kina v Žižkově ulici byla v posledním desetiletí svázána v dobrém slova smyslu činnost zmíněného Fokusu. „V současné době naše služby využívá zhruba 30 klientů s mentálním postižením nebo s duševním onemocněním. Dlouhodobě jsme připravovali výstavbu nového objektu se sociálně terapeutickými dílnami na místě bývalého plicního střediska v Tázlerově ulici. I přes podporu města se v posledních letech neobjevil žádný vhodný dotační titul, který by zafinancoval náklady na výstavbu nového zařízení. Město samo by do výstavby tolik peněz (zhruba 20 milionů Kč – pozn. red.) zcela pochopitelně uvolnit nemohlo,“ uvádí Luďka Kanclířová, manažerka Fokusu.

V souvislosti s ukončením provozu kina a patrně i budoucím prodejem objektu v Žižkově ulici byla hledána alternativa, kde by Fokus mohl působit dál. Nakonec se jako nejvhodnější objekt ukázala stavba ve dvoře za bývalým internátem ve Skálově ulici, který chce město do budoucna přestavět na kanceláře městského úřadu. Problém je v tom, že městu patří budova internátu, ale objekt bývalých dílen ve dvoře patří kraji. „Máme za sebou několik jednání. Pevně věřím, že město bude usilovat o nákup tohoto objektu, do kterého se v průběhu podzimu nastěhujeme. V současnosti jsou ale prostory v domečku, jak stavbě říkáme, pro nás nevyhovující. Nicméně již na počátku srpna začaly stavební úpravy toho nejnutnějšího, jako jsou rozšíření hygienických prostor, oprava elektroinstalace, malování místností a podobně, abychom mohli zahájit činnost v nových prostorách co nejdříve,“ uzavřela Luďka Kanclířová.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.