BRÝLE PRO AFRIKU

0

Integrovaná střední škola v Turnově je jednou ze čtyř středních škol v České republice, které připravují žáky v učebním oboru optik. Po celý březen budoucí optici s velkým pracovním nasazením třídili, čistili, měřili a označovali na tisíc převážně dětských dioptrických brýlí. A co je na tom zvláštního? Tyto brýle byly totiž získány v rámci humanitární sbírky Brýle pro Afriku.

Tento projekt zahájila již na podzim roku 2007 obecně prospěšná společnost SIRIRI, sídlící v Praze, která se podílí na rozvojové spolupráci ve prospěch Středoafrické republiky. Letos v únoru se do této humanitární akce zapojila Zoologická zahrada Liberec a Středisko ekologické výchovy Divizna při liberecké zoo, které se staly významným kontaktním místem sbírky. Během dvou měsíců dorazilo do Liberce téměř patnáct tisíc brýlí. A turnovská ISŠ nabídla velmi cennou odbornou pomoc při jejich nezbytné úpravě.

Chybějící brýle jsou v chudé Středoafrické republice často hlavní překážkou na cestě ke vzdělání. Cena brýlí totiž zhruba odpovídá ročnímu výdělku, a proto jsou pro většinu obyvatel nedostupné.

n200805061110_zap_217_08_bryleSbírka, která v České republice potrvá do 15. června, vyvolala obrovskou vlnu solidarity především ve školách. Tisíce dárců brýlí a desítky odborníků, kteří se do akce zapojili, jsou důkazem, že lidé v naší zemi nejsou lhostejní ke strádání druhých a že mladá generace je vedena k solidaritě s potřebnými.

Mladí optici z Turnova pod vedením odborných učitelů odvedli velmi dobrou práci. Poděkováním a milým překvapením byl pro ně vlastnoručně vyrobený dárek od afrických dětí – obrázek vodního ptáka složeného z motýlích křídel, který obdrželi při slavnostním ukončení sbírky v Liberci.

Autoři:
Alena Svobodová, Miroslav Mencl, učitelé ISŠ

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.