BOUŘKA SI VYŽÁDALA LIDSKÝ ŽIVOT, MALÁ POVODEŇ BYLA I NA SÍDLIŠTI NA VÝŠINCE

0

Bouřka se silným nárazovým větrem a vydatnými srážkami dorazila do Libereckého kraje před osmou hodinou večerní v pondělí 29. července. Od té doby se hasiči nezastavili a vyjížděli k jedné události za druhou. Za pouhé dvě hodiny zasahovali u 44 událostí, za další hodinu (ve 23.00) již řešili 67 událostí. Nejčastěji šlo o popadané stromy, které na několika místech kraje zatarasily silnice. Neprůjezdné byly komunikace na Českolipsku, Semilsku – například ve Vítkovicích, Bukovině u Čisté, v části obce Dolní Štěpanice, na Turnovsku v Modřišicích, Ploukonicích, Kacanovech, Hrubé Skále, Příšovicích či nedalekých Svijanech.

Hasiči byli voláni k čerpání vody do Diamantové ulice na Výšince (!), kde před panelovými domy byl metr vody, vodu čerpali z ulic a ze sklepů v Sobotecké a Nádražní ulici. S vodu ve sklepích museli pomáhat také hasiči na Jablonecku – u jednoho z panelových domů došlo k naplnění střechy vodou, která následně tekla do chodby i výtahové šachty.
Kvůli vydatným srážkám se zvedly hladiny potoků i větších vodních toků – 3. stupně povodňové aktivity bylo například dosaženo na Mohelce v Hodkovicích nad Mohelkou, 2. stupně na Smědé ve Frýdlantu.

Hasiči v Libereckém kraji měli do rána 30. července za sebou 123 událostí a toto číslo ještě není konečné, neboť stále jezdí odstraňovat popadané stromy a čerpat vodu. Bouřka si také vyžádala jeden lidský život, a to v Jeřmanicích, kde do rozlitého potoka spadl na své zahradě starší muž. Hasiči muže oživovali zhruba 15 minut do příjezdu zdravotníků, kteří v resuscitaci pokračovali. Lékař bohužel konstatoval smrt.

Jednotky z druhého stupně požárního poplachu zasahovaly také u požáru chaty po zásahu bleskem. Událost se stala v Jestřabí v Krkonoších na Semilsku v chatové osadě.

Na mnoha místech regionu jsou v plném prázdninovém běhu také dětské tábory. V Malé Skále pod Pantheonem jeden takový provozují manželé Resslerovi z Turnova. „Noc jsme přežili bez větších problémů, pršelo ale hodně. Začalo zrovna když šly děti spát. Pokud někomu voda lehce natekla do stanů, tak jsme ho přestěhovali na volná místa do chatek, pokojů a suchých stanů. Naštěstí máme dostatek náhradních spacáků tak je můžeme dětem vyměnit. Děti jsou v pohodě,“ stálo ve zprávě rodičům na facebookovém profilu tábora.
  
(Zdroj: redakce a Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje,
zdenka.strauchova@hzslk.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.