UPRAVENÝ ROZPOČET MĚSTA NA ROK 2021

0

Zastupitelé města na svém lednovém zasedání upravili prvním letošním rozpočtovým opatřením nejdůležitější dokument města na každý kalendářní rok – rozpočet Turnova 2021. Na základě před koncem roku parlamentem přijatého daňového balíčku, který zásadně mění zažité ekonomické zvyklosti – mj. byla zrušena superhrubá mzdy –, došlo k zásadnímu krácení veřejných rozpočtů.

„Představte si, že máte rozpočet města, který hospodaří s 216 miliony korun v roce 2019, a najednou v roce 2021 máte hospodařit se 180 miliony. A dozvíte se to těsně na konci roku. Máte pak jen několik dnů nato, abyste v rozpočtu našli zhruba dvacetiprocentní úspory. A přemýšlíte, jak a kde ušetřit, když víte, že příspěvkové organizace jsou na rozpočtu města závislé, a že jako vláda nemáte kopírku a peníze si nemůžete natisknout, ale musíte pracovat s tím, co máte,“ vysvětluje starosta Turnova Tomáš Hocke.
Jak dodává, nutností je sáhnout do rezerv či do projektů, které děláte třeba nad rámec pro zlepšení kvality života lidí ve městě. Opustíte připravované stavby, jako správný hospodář byste si ale půjčit peníze na provoz neměli.

„A tak jsme nevyhnutelně zatáhli za záchrannou brzdu. Snížili jsme výši provozních příspěvků příspěvkovým organizacím a obchodním společnostem o pět procent, dotační fond města o dvacet procent, snažíme se uspořit na radnici snížením počtu zaměstnanců nebo přechodem na jiné úvazky, snížili jsme objem smluv s technickými službami a firmou na městskou zeleň, nedojde na opravu kašny či hřbitovní zdi, méně peněz půjde do bytového fondu. Ve hře zůstává zvýšení daně z nemovitosti. Vláda a parlament nasměrovaly více peněz lidem, proto některá z těchto opatření jsou ze strany samospráv logická,“ rekapituluje Hocke.

Jak doplnil, doufá, že se nám podaří co nejrychleji překonat současnou pandemickou situaci, také díky senátu došlo k úpravě rozpočtového určení daní ve prospěch obcí, takže dopady, v případě, že ekonomika se co nejrychleji vrátí do normálu, nemusí být až tak propastné. A že nakonec k 31. prosinci 2020 město na daňových příjmech získalo o víc než 8,7 mil. Kč více, než se počítalo po daňových omezeních z konce roku, je podle starosty pozitivní zpráva. „Je vidět, že i v pandemické situaci ekonomika nefunguje úplně špatně, lidé se snaží podnikat a fungovat, a my, jako samospráva, se snažíme pomáhat, kde to jde, například financováním investičních akcí, které potom drží stavební firmy a navazující profese,“ dodal starosta Hocke.

Rozpočet Turnova na rok 2021 se díky prvnímu letošnímu rozpočtovému opatření upravil v příjmové části na částku ve výši 390.956.542 Kč snížením o 29.400.000 Kč, ve výdajové části na částku 394.820.000 Kč snížením o 9.573.000 Kč, a financování na částku 3.863.458 Kč navýšením o 19.827.000 Kč.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.