STRATEGICKÉ ROZHODNUTÍ PRO BUDOUCNOST: NÁVRH ZÁSAD PRO NOVOU VÝSTAVBU V TURNOVĚ

0

Na jedné straně je tu potřeba každého města se rozvíjet, na straně druhé, když rozvoj nebude mít žádné mantinely, tak se stane, co můžeme sledovat v satelitech kolem Prahy. „Jako první si to uvědomili v Říčanech. Přibývalo obyvatel, adekvátně tomu ale nerostly příjmy města, navíc nebyly k dispozici školy, školky, parkovací místa a další občanská infrastruktura. Každodenní dopravní kolaps. Obdobně začali takové zásady schvalovat například v Mnichově Hradišti, Liberci, Jihlavě, Brandýse nad Labem a dalších městech. Velmi ožehavé téma, kterému se nevyhneme ani v Turnově,“ říká starosta Turnova Tomáš Hocke.

Mnohá města podle něho zjistila, že rozsáhlé soukromé investice znamenají zásadně vyšší náklady na rozvoj a provozování městské infrastruktury, které jim zdaleka nepokryjí daňové příjmy. Města proto žádají investory, aby se v rámci odpovědnosti za budoucí podobu a rozvoj území, ve kterém vyvíjejí své podnikatelské aktivity, a za sociálně spravedlivé využívání území podíleli na zvyšování kapacit veškeré veřejné infrastruktury.
Z výše uvedených příčin je zájmem města a jeho občanů dále nerozšiřovat výstavbu, jestliže nebudou současně řešeny nedostatky ve veřejné infrastruktuře.

„Přemýšlím o tom v mantinelech Turnova asi posledních pět let. Jen do opravy stávajících komunikací, které jsou ve špatném stavu, by bylo třeba jednorázově najednou investovat nějakých 200 milionů korun. Proto třeba vybíráme pro někoho poměrně vysoký příspěvek na zasíťování stavebních parcel. Ten však v reálu nepokryje ani polovinu investice. Musí tu být společná vůle podílet se na kompletním rozvoji města. Řešení parkování v centru města. Vezměte si jen pro příklad, že jedno parkovací místo v parkovacím domě přijde na půl milionu až milion korun a zpět do městské pokladny se nevrátí skoro nic. Město podle mě, a bude to hodně nepopulární, bude muset do budoucna hledat způsob regulace nové výstavby, jinak nám budou jezdit děti do škol v sousedních obcích. Pokud tam bude místo,“ doplnil starosta.

Návrh zásad pro výstavbu v Turnově probírali radní města, kteří pověřili odbor správy majetku rozpracováním a doplněním materiálu a následné nové předložení radě. V příštím roce by se tyto zásady měly dostat na zastupitelstvo města. „Chci dohodu napříč zastupitelstvem, musíme přijmout materiál, na kterém se všichni dohodneme, jinak se stane situace v budoucnu neudržitelná. Jestli se to povede, nedokáži předjímat,“ uzavřel T. Hocke.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.