POLYFUNKČNÍ KOMUNITNÍ CENTRUM

0

Bezprostředně po přestěhování turnovského Fokusu z bývalého kina v Žižkově ulici na podzim 2011 do domu ve Skálově ulici čp. 415 (za bývalým domovem mládeže, který se nyní promění v budovu městského úřadu), se začalo hovořit o potřebě rekonstrukce tohoto domu. Bohužel je objekt v takovém technickém stavu, že jednodušší bude jeho demolice. Původně město žádalo o dotaci z programu EU pro sociální služby, ale první výzva se nestihla a druhá nakonec nebyla vyhlášena. Proto se projekt mění na polyfunkční centrum, které by mělo kromě Fokusu sloužit i dalším organizacím.

Odhadované náklady na stavbu nového objektu včetně demolice původního představují zhruba 24 mil. Kč. Zastupitelé města rozhodli o podání žádosti do Integrovaného regionálního operačního programu na vybudování polyfunkčního komunitního centra, který je v současnosti jediný vhodný, kde město může o dotaci požádat. Bohužel si to vyžádá v případě přiznání dotace vyšší spoluúčast města, která může činit až pět milionů korun. Celkově bude na projekty z celé republiky k dispozici pouze 160 mil. Kč.

Fokus Turnov má nyní registrované tři sociální služby a nejméně jedna je podmínkou dotace. Jeho klienti (zapsaných je 20, pravidelně jich dochází méně) budou objekt využívat hlavně dopoledne, po zbytek dne budou prostory sloužit jiným organizacím. Jak při projednání tohoto návrhu na červnovém veřejném zasedání zastupitelstva uvedla vedoucí Fokusu Luďka Kanclířová, předběžný zájem o prostory projevily turnovské Centrum pro rodinu Náruč, klub Parkinson-Help působící nyní regionálně v Sedmihorkách, liberecké Centrum Lira a turnovská Základní škola ve Zborovské ulici, která by využila zahradu pro environmentální výchovu.

V diskuzi zastupitelů v rámci projednávání tohoto bodu poukázal Ivan Kunetka na účelovost úpravy záměru podle dotačního titulu. Podle něho je navrženo v objektu až příliš kanceláří na úkor klientů a projekt podle něho neřeší péči o těžce mentálně postižené dospělé. Tato služba v Turnově chybí. „Nechci další objekt na schůzování,“ uvedl Kunetka. Místostarostka Petra Houšková poukázala na skutečnost, že projekt péče o těžce mentálně postižené se připravuje v centru Sluníčko v sídlišti u nádraží, kde má dojít k rozšíření služeb. Luďka Kanclířová připustila, že dispozičně i co do poskytování služeb se může projekt ještě upravit, pro stávající klienty jsou podle ní navržené prostory dostatečné.

Objekt Fokusu ve Skálově ulici na archivním snímku

Zastupitel Zbyněk Báča chtěl vědět, proč se nestihla žádost o dotaci do první výzvy operačního programu, kde byla větší šance na získání peněz. Podle místostarostky Houškové to bylo z důvodů formálních náležitostí – opakované výběrové řízení na projektanta, zákonné lhůty ad. Nyní je projektová dokumentace již k dispozici. Druhá výzva byla zrušena, aniž by to bylo možným žadatelům dopředu oznámeno.

Zastupitel Vítězslav Sekanina připomněl, že i všechny pokusy o získání dotací něco stojí z veřejných peněz, poukázal i na množství poskytovaných služeb různého druhu, které čerpají prostředky daňových poplatníků. Pozastavil se i nad vhodností umístění tohoto domu prioritně určeného pro péči o hendikepované v místě, kde bude v jeho blízkosti stát nový úřad a bude panovat poměrně čilý ruch.

Podle místostarostky Houškové je pravda, že síť sociálních služeb po roce 1989 narostla, na druhou stranu je chvályhodné, že se naše společnost dokáže postarat o postižené děti a dospělé na určité úrovni v místě bydliště a ti tak nemusí být umístěni ve velkých ústavech, jako to bylo dříve.

Pro podání žádosti o dotaci na výstavbu polyfunkčního komunitního centra hlasovalo 22 zastupitelů, jeden se zdržel a dva byli proti. Přihlášky jsou přijímány do poloviny listopadu, výsledek bychom měli znát v příštím roce.

FOKUS Turnov, z. s., je nestátní nezisková organizace, jejímž posláním je pomáhat občanům s duševním onemocněním a mentálním postižením při jejich začleňování do společnosti. V roce 2014 oslavil 20. výročí od svého vzniku. FOKUS Turnov je členem celorepublikového sdružení stejného jména.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.